"Разом з усією країною": як Маріуполь минулого року зустрів День єднання

Джерело:  v-variant.com.ua  /  09:53, 16 Лютого 2023

16 лютого Маріуполь провів свій День єднання та показав усьому світові, що він український. Через місяць, 16 березня, армія рф скине бомбу на Драматичний театр у місті, де шукали укриття сотні цивільних мешканців. Після знищення міста більшість маріупольців чекає на визволення міста від окупації та бажає повернутись додому

16 лютого 2022 року в Україні вперше відбувся День єднання. На тлі погроз рф почати повномасштабне вторгнення Президент Зеленський започаткував державну акцію, покликану посилити консолідацію українського суспільства. І Маріуполь, який вже через місяць буде майже знищеним російською армією, теж активно долучився до всеукраїнської події. Східний Варіант згадує, як це було

Рік тому з усіх боків йшлося про можливе повномасштабне вторгнення рф. Хтось не вірив у це, а хтось збирав тривожну валізу. Та ніхто тоді не здогадувався, що саме очікує Україну через тиждень. Маріуполь одним з перших відчув на собі російські масові обстріли, до цього 8 років знаходячись на лінії фронту. Та 16 лютого, на День єднання, у Маріуполі підняли українські прапори, влаштували автопробіг, зустрічали потяг Єдності із заходу України.

Об’єднати українців від заходу до сходу, від півночі до півдня

Рік тому міжнародні політики та аналітики прогнозували, що саме 16 лютого 2022 року рф може розпочати новий масштабний наступ на всю територію України. Тоді Володимир Зеленський видав Указ, згідно з яким 16 лютого проголошується Днем єднанням. Така акція повинна була об’єднати українців з різних областей, показати стійкість та зміцнення суспільства до гібридних загроз.

Маріуполь День єднання_07

Фото: Східний Варіант

«Нам кажуть, що 16 лютого стане днем нападу. Ми зробимо його Днем єднання. Відповідний указ уже підписано. Цього дня ми вивісимо національні прапори, надягнемо синьо-жовті стрічки та покажемо всьому світу нашу єдність», — говорив Президент України під час відеозвернення 14 лютого 2022 року.

Маріуполь День єднання_07

Мітинг у Маріуполі до Дня єднання 16 лютого. Фото: Східний Варіант

По всій країні тоді розвісили державні прапори, співали гімн України, одягли синьо-жовті стрічки. Зокрема, і в Маріуполі, в якому тоді продовжувалось повноцінне життя для майже півмільйонного населення.

Потяг єдності, автопробіг та синьо-жовті прапори по всьому місту

16 лютого 300 державних прапорів прикрасили центральні вулиці Маріуполя. Український прапор навіть встановити маріупольському сталевару – великій статуї на в’їзді до міста.

У цей день мешканці й самостійно вивішувати стяги біля будинків, прикріплювали на автомобілі та одягали синьо-жовті стрічки. Жителі показували, що вони українці з українського міста.

О 10 годині ранку було виконано гімн у державних установах та проведені відповідні місцеві заходи, спрямовані на підтримку України.

Маріуполь День єднання

Автопробіг у Маріуполі. Знімок з відео ресурсу 0629

На підтримку єдності та армії у Маріуполі влаштували автопробіг з державними прапорами. Зранку усі охочі стали у колону та проїхались проспектом Миру, проспектом Нахімова та проспектом Будівельників з гаслом “Разом нас багато – нас не подолати”. Усього в автопробігу взяли участь приблизно три десятки автомобілів.

Підприємства та бізнеси теж долучились до Дня єднання та вивішували прапори. Як і Центр розвитку стартапів “1991”.

Данило Берьозкін. Маріуполь День єднання_02

“Ми встановили прапор в 1991 напередодні 16 лютого до підготовки до дня єдності. Тоді я відчував що ми робимо гарну справу що долучаємось до цього свята з усією Україною.

Але напевно найяскравіші почуття болю були, коли я побачив замість українського прапора на тому ж місці окупантську ганчірку через кілька місяців після Дня єдності”, – розповідає Space Manager Центру “1991” Данило Берьозкін.

Данило каже, Центр “1991” до цього не брав участі у державних акціях, але тоді вирішили, що це потрібно, це викликало емоції важливості свята.

Маріуполь День єднання_02

Прапор України на Центрі стартапів “1991”. Знімок з відео Данила Берьозкіна

У ніч з 16 на 17 лютого у Маріуполь прибув Потяг єдності з Рахова. Потягом везли прапор України, який підписували усі охочі на проїжджих станціях.

Стяг подолав подорож близько півтори тисячі кілометрів залізницею, потім моряки Маріупольського порту передали його в Одесу під час морського рейду, а звідти – стяг повезли Президенту Володимиру Зеленському.

Маріуполь День єднання_07

Зустріч потяга Єдності у Маріуполі. Фото: Східний Варіант

Журналістка Валентина Чурікова вела прямий ефір з маріупольського вокзалу, коли прибував потяг. Вона розповідає, тоді зібралось багато активістів, міська влада, правоохоронці, журналісти.

Валентина Чурікова Маріуполь День єднання_05

“Люди казали, що хочу таким чином долучитися до акції, показати країні, що ми разом, що не окремо десь там, хоч Маріуполь і крайнє місто було, яке зустріло потяг. І тоді представники влади перші залишили свої підписи й інші люди також могли це зробити”, – згадує Валентина.

За словами дівчини, тоді у місті всі показували свою позицію щодо прогнозів про війну. Мешканці збирались на акції, долучились до Дня єднання, показувати українську позицію.

“Вірили, що нас захистять наші військові й навіть не могли уявити, що наступ буде саме таким потужним, яким був. Саме ця віра в нашу армію багатьох і залишила в місті, саме проукраїнська позиція багатьох "робила настрій" всього міста. Ми усі були впевнені – росії тут робити нічого, Маріуполь – український. Я пам'ятаю його таким”, – говорить Валентина.

Маріуполь День єднання_07

Фото: Східний Варіант

16 лютого Маріуполь провів свій День єднання та показав усьому світові, що він український. Через місяць, 16 березня, армія рф скине бомбу на Драматичний театр у місті, де шукали укриття сотні цивільних мешканців. Після знищення міста більшість маріупольців чекає на визволення міста від окупації та бажає повернутись додому.

Вгору