Підтримано майже 600 підприємств: як ЄС допомагає бізнесам із Донеччини та Луганщини під час війни

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:32, 28 Вересня 2023

Яку допомогу можна отримати? Та як це зробити? Відповіді на ці та інші питання вже в матеріалі

Як програма «EU4Business» підтримує підприємців Донецької та Луганської області? Яку допомогу можна отримати? Та як це зробити? Відповіді на ці та інші питання вже в матеріалі

Повномасштабна війна мала катастрофічні наслідки для мікро-, малого та середнього бізнесу (далі — ММСП). Та за допомогою міжнародних програм підприємці зі сходу мають можливість відновити, релокувати або відкрити власну справу з нуля. Докладніше про все дізнався Східний Варіант.

У чому проблема?

Падіння сфери бізнесу через повномасштабну війну

У 2020 році на частку мікро-, малого та середнього бізнесу припадало 73 % зайнятості в Україні та 63 % валового обсягу продажів, про це йдеться у звіті щодо оцінки впливу війни на ММСП за 2022 рік. До повномасштабного вторгнення майже дві третини українських ММСП працювали в регіонах, де проходили або продовжують проходити активні бойові дії.

Станом на травень минулого року збитки малого та середнього бізнесу оцінювались у 64-85 млрд доларів. За даними Advanter Group, тоді 49% підприємств цього сектору були зупинені або майже зупинені.

Опитування Європейської Бізнес Асоціації в травні цього року показали, що лише 6 % підприємців малого та середнього бізнесу України не зазнали жодних втрат, 24 % зазнали впливу внаслідок бойових дій, а 7 % мають активи на окупованих територіях.

Очевидно, що сектор ММСП Донеччини та Луганщини чи не найсильніше постраждав від повномасштабної війни з росією. Та за допомогою всеукраїнських та міжнародних програм підприємці можуть отримати допомогу та фінансову підтримку для продовження власної справи. Одна з таких — програма Євросоюзу «EU4Business».

Яке рішення?

Програма «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП»

Програма міжнародної співпраці з повною назвою «ReACT4UA (Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі) / EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» розпочала свою роботу ще у 2020 році з метою допомогти українським малим і середнім підприємствам, у тому числі з підконтрольних територій Донеччини та Луганщини. Вона співфінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини, у реалізації допомагає німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

ЄС гранти Україна

Фото: Бізнес Район

З кінця лютого 2022 року програма закцентувалася на допомозі українським підприємцям, щоб ті вистояли під час війни, розвивали навички стійкості та водночас підтримували інтернаціоналізацію та експорт. Поки що заплановано, що програма триматиме до липня 2025 року.

Як це працює?

Допомогти не лише підприємцям, а й інтеграції України в ЄС

Представництво програми «ReACT4UA / EU4Business» розповіло Східному Варіанту, що спочатку ідея полягала в навчанні підприємців новим знанням і навичкам, які дозволять бізнесу адаптуватися, долати виклики та використовувати потенціал зростання і розвитку. Після початку повномасштабної війни гранти та субсидовані позики стали більш важливими як додатковий елемент до знань і навичок.

Програма фінансує участь підприємців у закордонних та українських торгових місіях, виставках, ярмарках, бізнес-форумах та конференціях, круглих столах та інших галузевих подіях, бізнес-тренінгах і семінарах, теоретичних і практичних навчальних курсах із менеджменту, інноваційності та експорту тощо.

ЄС гранти Україна

Проведення навчання для підприємців. Фото: програма «ReACT4UA / EU4Business» у Facebook

Також організовує для підприємців доступ до бізнес-консультацій із менеджменту, маркетингу, юридичних, фінансових, кадрових питань, включно з написанням стратегій розвитку та виходу на експорт. Фінансує проведення досліджень щодо розвитку підприємництва на певній території з рекомендаціями органам місцевого самоврядування, фінансує покращення інфраструктури органів місцевого самоврядування, галузевих кластерів та організацій із підтримки бізнесу для надання ними консультацій підприємцям та інших інструментів бізнес-розвитку.

За словами представництва «ReACT4UA / EU4Business», програма допомагає не лише підтримати підприємців, а і сприяє інтеграції України у Європейський Союз:

«У 2014 році уряд України підписав Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. У цьому документі зазначається, що Україна та ЄС поступово створять зону вільної торгівлі на час перехідного періоду. Щоб допомогти пришвидшити такий перехід, уряд Німеччини та Європейська Комісія започаткували та фінансують програму «ReACT4UA / EU4Business».

Малий і середній бізнес в Україні — є надзвичайно важливою і вагомою складовою економіки держави. У країнах ЄС малий і середній бізнес є половиною всієї економіки ЄС. Тож зрозуміло, що і для економіки, і для продовження інтеграції з Євросоюзом Україні потрібно розвивати сегмент ММСП.

Постійно допомогу від «ReACT4UA / EU4Business» отримують підприємці з Донеччини та Луганщини. Про багатьох із них уже писав і Східний Варіант. Наприклад, виробництво Green For You Food, засноване переселенками з Донецька, за допомогою грантових коштів запустили інтернет-магазин. Завдяки цьому клієнти та клієнтки можуть тепер дистанційно формувати замовлення.

ЄС гранти Україна

Тетяна Чернікова разом із сестрою Валентиною заснувала Green For You Food — виробництво готових страв довгого зберігання. Фото: офіційний сайт «EU4Business»

Бренд дитячих курток Be Easy заснований подружжям із Луганщини. У 2014 році Дмитро та Марія Косілкини відкрили власний цех у Лисичанську. Після повномасштабного вторгнення та релокації підприємство підтримала програма «EU4Business». На кошти отриманого гранту підприємці змогли відновитися та закупити сировину.

ЄС гранти Україна

Дмитро та Марія Косілкиних. Фото: офіційний сайт «EU4Business»

Відновити свою танцювальну школу в Києві програма «EU4Business» допомогла й хореографині з Маріуполя Лілії Поляковій. П’ять років її школа класичної та сучасної хореографії «Fouetté» працювала у приазовському місті для дітей та дорослих. Але через повномасштабну війну все було втрачено.

ЄС гранти Україна

Лілія Полякова. Фото: офіційний сайт EU4Business

Завдяки грантовим коштам Лілія відновила роботу школи в Києві, змогла оплатити оренду приміщення, провести там ремонт та закупити необхідне обладнання. Майже рік студія проводить заняття на новому місці та постійно розвивається.

Як отримати допомогу?

Програма «ReACT4UA / EU4Business» націлена на допомогу підприємствам зі штатом від 1 до 249 співробітників, які зареєстровані та здійснюють діяльність на підконтрольній уряду України території та прагнуть підвищити стійкість у постраждалих від війни районах. Окремим фокусом програма підтримує жіноче підприємництво. Кожна ініціатива програми має свої критерії щодо учасників.

Наприкінці 2023 року передбачається три хвилі грантів на загальну суму 2,18 млн євро. Грошову підтримку зможуть отримати 182 заявники, у тому числі з Донецької та Луганської областей.

Три хвилі будуть із наступними можливостями:

70 грантів до 10 000 євро кожен. Ця грантова можливість буде для підприємств у сфері телекомунікацій на територіях, що найбільше постраждали від бойових дій (Київська, Чернігівська, Сумська, Харківська, Донецька, Херсонська, Запорізька, Миколаївська та Луганська області).

12 грантів до 40 000 євро кожен для підприємств з експортним потенціалом та з потребою в експортних консультаціях та у сфері інновацій.

100 грантів до 10 000 євро кожен для участі компаній з експортною спроможністю та інноваційною складовою в торгових місіях, виставках, експортоорієнтованих заходах тощо.

Відслідковувати старт прийому грантових заявок можна через офіційний сайт програми або через соціальні мережі. Подача грантових заявок частіше за все відбувається онлайн через спеціальні форми, де треба описати своє підприємство та обґрунтувати необхідність грантової підтримки.

А це точно працює?

Підтримано майже 600 підприємств із Донеччини та Луганщини

З моменту започаткування програми у 2020 році, допомогу отримали 300 підприємств із Донецької та понад 290 підприємств із Луганської областей. Усього за цей час програмою було підтримано понад 14 тисяч українських бізнесів.

Для мікро-, малих і середніх підприємств надано понад 7 мільйонів євро у вигляді грантів. А також компенсовано 1,06 млн євро субсидій у межах залучення 8,1 млн євро кредитів. Ця підтримка буде розширена в майбутньому, повідомляє представництво програми.

***

Відстежити можливості та актуальні ініціативи програми можна на сторінці у Facebook — та на сайті. З додатковими питаннями можна звернутися на пошту eu4business.ukraine@giz.de

Вгору