В Україні жінки з медичними, фармацевтичними та військовими спеціальностями зобов’язані ставати на військовий облік. За рідкісними винятками, їхні обов’язки щодо служби такі ж, як і в чоловіків.
Згідно з даними Міністерства оборони України, на цей момент у Збройних силах служать 68 000 жінок, з них понад 48 000 мають статус військовослужбовців, а близько 5 000 беруть участь у зоні бойових дій. На стадії поточної мобілізації на військовий облік повинні ставати жінки рядових професій, передусім медичних і пов’язаних з військовою справою, як зазначено в Законі України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Закон вимагає від жінок, чиї професії близькі до військових спеціальностей, ставати на військовий облік. Перелік цих професій затверджено Міністерством оборони.
Крім того, на облік зобов’язані ставати жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність у професійних, професійно-технічних, передвищих або вищих навчальних закладах.
Законодавство робить військовий облік обов’язковим для жінок-медиків і фармацевтів, якщо вони є:
студентками останніх курсів за визначеними законом спеціальностями;
працівниками державних органів, органів місцевого самоврядування або підприємств з освітою за цими спеціальностями;
безробітними з відповідною кваліфікацією, які зобов’язані самі ставати на облік.
Це стосується лише жінок, придатних для військової служби за станом здоров’я та віком.
Жінкам у віці від 18 до 60 років з медичною та фармацевтичною освітою необхідно перевірити свої військово-облікові дані, йдеться в законі 3633-IX. За невиконання цієї норми передбачено штраф від 17 до 25 тисяч грн, відповідно до статті 210 КУпАП.
Що передбачає військовий облік для жінок
Жінки, які стають на військовий облік, мають ті ж обов’язки, що й чоловіки, пояснила адвокатка Валерія Гудій в інтерв’ю NV. Виключенням можуть бути випадки, що стосуються законів про охорону материнства і дитинства або заборону дискримінації за статтю.
Обов’язки жінок на військовому обліку включають:
вступ на військову службу добровільно (або за контрактом) і за призовом;
проходження військової служби;
службу у військовому резерві та виконання обов’язків у запасі;
дотримання правил військового обліку.
Жінки з медичними і фармацевтичними спеціальностями, які стали на облік, повинні також проходити підготовку до військової служби, виконувати військовий обов’язок у запасі і слідувати встановленим законодавством правилам військового обліку. Серед обов’язків:
прибуття за викликом до територіального центру комплектування для оформлення військово-облікових документів: посвідчень про приписку, військових квитків, тимчасових посвідчень, приписки;
за направленням від ТЦК — проходження підготовки для отримання або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на службу, участі у зборах військовозобов’язаних;
медичний огляд і лікування в лікувальних закладах за рішенням комісії з питань приписки або призовної комісії відповідного ТЦК;
своєчасне повідомлення про зміни у сімейному стані, стані здоров’я, адресах, освіті, місцях роботи і посадах.
"Фактично, жінки стають на військовий облік після визначення їхньої придатності до служби та внесення даних у Єдиний державний реєстр з подальшим оформленням військово-облікового документа", — пояснила юристка.