Маріупольська ВА: чому постало питання про її створення та чому цього не було зроблено раніше

Джерело:  v-variant.com.ua  /  14:34, 23 Березня 2023

Маріуполь – чи не найсильніше постраждав під час повномасштабного вторгнення росії. Після його окупації міська рада продовжила працювати в евакуації

Нещодавно депутати міської ради Маріуполя виступили за створення військової адміністрації. Що це дасть маріупольцям? Чи створить обмеження для керування маріупольською громадою? Або навпаки – розблокує певні можливості? Східний Варіант дізнався відповіді

Маріуполь – чи не найсильніше постраждав під час повномасштабного вторгнення росії. Після його окупації міська рада продовжила працювати в евакуації. Та якщо у 2022 році відсутність сесій міськради пояснювалась важливими обставинами, то з нового 2023 року постало питання ухвалення міського бюджету, що, відповідно, неможливо без сесії. Та як стало відомо, провести сесію сьогодні не є можливим. Чому та що будуть робити для використання міського бюджету цього року – читайте у матеріалі.

Чи були залучені депутати заборонених партій до роботи міської ради?

Розмови про створення військової адміністрації Маріуполя виникали давно. Але у березні цього року питання знову було піднято після розпорядження мера Вадима Бойченка щодо скликання сесії маріупольської міськради.

Як повідомляє міський депутат Дмитро Забавін, лист було направлено депутатам з заборонених партій. Їх же було додано до чату між представниками маріупольської міськради.

Дмитро Забавін

“До депутатів Христини Ходариної, Олександра Олейніка, Олексія Расказова, які з Партії Шарія та ОПЗЖ, у мене претензій немає. Вони з перших днів повномасштабного вторгнення рф публічно заявили про свою позицію, допомагали військовим, у мене питань щодо їх патріотичної позиції немає. А ось з ОПЗЖ дві третини фракції зрадили Україну, а їхніх “друзів” додали до групи. Вони отримали матеріали щодо сесій, зум-посилання”, – розповідає Дмитро Забавін.

Це викликало обурення інших депутатів й стало головною підставою для звернення до державної влади щодо створення військової адміністрації Маріуполя. За словами Дмитра Забавіна, причиною залучення депутатів з заборонених партій стала недостатня кількість голосів для кворуму.

“У нас зараз може бути 27 голосів. Для кворуму та для засідання повноцінного міської ради повинно бути 28 голосів”, – говорить Дмитро Забавін.

Сесія маріупольської міської ради у 2021 році_1

Сесія маріупольської міської ради у 2021 році. Фото: pr.ua

У міській раді Маріуполя повідомили, що саме міський голова Вадим Бойченко був ініціатором засудження ОПЗЖ та виключення її депутатів зі складу міськради на останній сесії, яка відбулася в травні 2022 року.

“Тому ми закликаємо не займатися теоріями змов на підставі якихось приватних чатів, а дивитись на дію та результат. Зараз треба працювати на підтримку маріупольців, українських військових та спільну Перемогу, а не на власні інтереси. Наша сила у єдності й саме так ми переможемо та відродимо Маріуполь після деокупації”, – повідомили у міській раді Маріуполя для Східного Варіанту.

Навіщо потрібна військова адміністрація?

Третій місяць маріупольська громада живе за “бюджетом 1/12”. Така схема використовується, коли міськрада не ухвалила бюджет на новий рік. Тому щомісячні витрати не можуть перевищувати 1/12 обсягу бюджету, визначеного за цей же період минулого року. У 2022 році на бюджетні кошти Маріуполя міська рада влаштовувала допомогу внутрішньо переміщеним особам та українським захисникам. Відповідно зараз є обмеження, які не дозволяють цього зробити.

“Відмічу, в Україні Урядом було ухвалене рішення щодо дотацій громадам, які постраждали внаслідок вторгнення рф. Оскільки маріупольська громада найбільш постраждала, то сума дотацій приблизно 1,5 мільярда гривень. Це кошти на операційну діяльність органів міської ради або військової адміністрації щодо виконання функцій допомоги ВПО. І якщо не вирішити бюджетні питання, то використання цих грошей буде унеможливлено”, – пояснює Дмитро Забавін.

скайп

У онлайн-режимі міська рада Маріуполя зустрілась, щоб обговорити важливі питання перед першою сесією у 2023 році. Фото: 0629.com.ua

Для утвердження бюджету потрібна сесія міської ради, яку неможливо провести без необхідної кількості голосів. До того ж міськрада Маріуполя ініціювала проведення сесії онлайн. Але за регламентом, міська онлайн сесія у Маріуполі може проходити лише для розв'язання питань COVID-19.

Маріупольська міська рада пояснила таку ініціативу: “Оскільки у депутатів було бажання працювати, міська рада шукає вихід, як це зробити реальністю. Онлайн – це спосіб долучити депутатів до роботи. На сьогодні більшість з них не склала депутатський мандат. Це свідчить про те, що депутати хочуть працювати заради маріупольців. Наразі ми шукаємо ту форму співпраці, яка дозволить це забезпечити”.

Тому чи не єдиним розв'язанням проблеми є створення військової адміністрації.

То чи буде військова адміністрація?

Рішення про її створення підтримали 10 депутатів Маріуполя та направили публічне звернення до Донецької ОВА. І вже 13 березня Павло Кириленко під час онлайнової дискусії повідомив: “Найближчим часом буде вирішене питання створення Маріупольської військової адміністрації”.

Павло Кириленко

Павло Кириленко повідомив, що “найближчим часом буде вирішене питання створення Маріупольської військової адміністрації”. Фото: Павло Кириленко у Facebook

Східному Варіанту у Донецькій ОВА додатково повідомили, що зараз тривають підготовчі роботи по декількох військовим адміністраціях, у тому числі й маріупольській. Про більш конкретні результати буде повідомлено згодом.

“Цей процес запущено вже давно. Він (процес – ред.) комплексний, розбитий на кілька етапів. Маріуполь – одна з його складових. Звичайно, про результати на кожному процесі повідомлятимемо офіційно”, – повідомили у Донецькій ОВА.

Міська рада Маріуполя зазначила, зараз продовжують працювати в евакуації, наскільки це можливо в умовах воєнного стану:

“Створення військової адміністрації – це питання, яке не входить до компетенції Маріупольської міської ради або мера міста. У раз створення військової адміністрації будемо з нею співпрацювати. Головні завдання міської ради: підтримка маріупольців через центри “ЯМаріуполь”, допомога українським військовим та підготовка до якнайшвидшої відбудови міста після деокупації”.

До того ж з’явились “чутки” про припинення роботи центрів гуманітарної допомоги “ЯМаріуполь” після створення військової адміністрації. Та Дмитро Забавін пояснює, це ніяк не пов’язано та центри продовжать працювати у разі введення військової адміністрації.

“Всі комунальні підприємства, вся структура переходить під управління Військової адміністрації. І в цьому випадку у Військової адміністрації будуть всі бюджетні повноваження для повноцінного функціонування всіх структур, включаючи “ЯМаріуполь””, – говорить Дмитро Забавін.

Отже, створення військової адміністрації для Маріуполя, в першу чергу, розблокує можливість використання міського бюджету на цей рік у повному обсязі, щоб мати змогу допомагати маріупольцям в евакуації та українській армії. Та без цього можливості міськради обмежені.

Вгору