"Курники путіна" або фейкова красива картинка російського будівництва в Маріуполі

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:15, 2 Лютого 2024

При цьому російські пропагандистські ЗМІ цинічно розповідають, що нібито російські компанії та “регіони-партнери швидко відбудовують” місто. Тобто, спочатку російська армія майже повністю зруйнувала місто, а тепер окупанти удають відновлення

У зруйнованому Маріуполі російські загарбники показово будують модульні будинки. Вони запевняють, що це начебто “якісне і швидке житло” для жителів міста. У розслідуванні Східного Варіанту розповідаємо, де будуються такі будинки та чому насправді це неналежне житло.

Масштаби потенційної відбудови Маріуполя після деокупації наразі оцінити важко. Багато будівель не підлягатиме ремонту і потребуватиме повної відбудови. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що у Маріуполі знищено понад 95% будівель внаслідок російського вторгнення в Україну. За словами міського голови Вадима Бойченка, близько 200 тисяч людей втратили свої домівки через росію.

При цьому російські пропагандистські ЗМІ цинічно розповідають, що нібито російські компанії та “регіони-партнери швидко відбудовують” місто. Тобто, спочатку російська армія майже повністю зруйнувала місто, а тепер окупанти удають відновлення.

Перша згадка про так звані модульні будинки в Маріуполі з’явилась в мережі Інтернет в липні 2022 року. Там вантажівки перевозили готові балкони зі встановленими вікнами. Російські пабліки розповідали, що в таке житло тимчасово заселятимуть жителів, чиї будинки пошкоджені на 30% і більше.

Будинок №1

На початку серпня модулі почали зводити в житлові будинки. На фото неозброєним оком можна помітити багаточисельні щілини між фасадами будинку.

окупація-будівництво-маріуполь

Модульний будинок в окупованому Маріуполі, який встановлює росія. Фото з соціальних мереж

На це звернув увагу і радник мера Маріуполя Петро Андрющенко, опублікувавши у своєму Telegram-каналі фотографії будівництва. Він описав будинок як “курник путіна” з відсутньою теплоізоляцією. Пізніше він додав, що блоки встановлюють навіть не на цеглини, а на дошки. Тобто, без нормального з’єднання між собою.

окупація-будівництво-маріуполь

Радник мера Маріуполя про російську новобудову. Скриншот з Telegram-каналу Андрющенко Time

У Маріупольській міській раді журналістам Східного Варіанту повідомили, що житло, яке будують російські окупанти, розраховано на короткі терміни. Таке будівництво складно назвати модульним. До того ж, всі ці новобудови не мають необхідного фундаменту. Тобто, не можна розглядати ці будівлі, як так ті, в яких можна жити довше.

У кінці серпня 2022 року з’являється новина про завершення фасадних робіт шестиповерхового будинку і будівництво ще двох будівель в Приморському районі. Вигляд конструкції та огорожі свідчить про те, що це те саме будівництво.

А за три місяці так званий голова “днр” денис пушилін написав, що ключі від квартир в готових будинках отримали 15 родин.

окупація-будівництво-маріуполь

Російські новобудови в тимчасово окупованому Маріуполі. Фото: сайт так званого “голови днр”

Житловий комплекс, який будували російські загарбники, розташований на пустирі між вулицями Ялтинською на Іртиською.

окупація-будівництво-маріуполь

Розташування модульного будинку в тимчасово окупованому Маріуполі. Скріншот з Google-карт

Менш як рік пройшло з моменту здачі новобудов, а місцеві жителі вже встигли поскаржитись на прорив каналізації. За їхніми словами, весь підвал в декількох будинках був затоплений на 15 сантиметрів і залишався жахливий запах, який потрапляв навіть у квартири. Проте понад тиждень ніхто не прийшов полагодити. При цьому, подібна аварія сталася вже вдруге, а перший випадок трапився місяцем раніше.

окупація-будівництво-маріуполь

Затоплене підвальне приміщення російської “новобудови”. Скріншот з YouTube-каналу WalkTalk

Про проблеми з інженерними мережами розповідають і в Маріупольській міській раді.

“У першу чергу в російських новобудовах не було необхідної комунікації. Вони не так давно змогли лише налагодити зливову каналізацію. До цього її не було. Ще раніше там не було електрики, водопостачання. Тобто, була коробка така, але без необхідних фундаментів, які потрібні для звичайного, нормального життя”, — розповіли журналістам Східного Варіанту в міськраді.

Будинок №2

Восени 2022 року місцеві пабліки повідомляли, що воронезька компанія звела 5 поверхів іншого будинку за два тижні. Модульний каркас ставили один на один вже з облицюванням, що викликає значні сумніви у якості. У паспорті об’єкта, який вдалось знайти журналістам Східного Варіанту, зазначено, що у двопідїздний дев'ятиповерхівці розміщено 90 квартир. Будинок російська загарбники обіцяли побудувати за трохи більше, ніж місяць.

окупація-будівництво-маріуполь

Інше модульне будівництво в тимчасово окупованому Маріуполі. Фото: пропагандистське медіа

Пізніше російські окупанти розпочали будівництво ще одного такого будинку. За словами маріупольського блогера, який відвідав будівельний майданчик, над трьома будинками працюють лише 150 людей і 40 одиниць техніки.

Ми встановили, що ці будинки знаходяться в Центральному районі, 23 мікрорайоні міста між вулицями Гранітна та Пилипа Орлика.

окупація-будівництво-маріуполь

Розташування будівництва в тимчасово окупованому Маріуполі. Скріншот з Google-карт

Будинок №3

20 жовтня 2023 року з’явилось відео, де вантажівки з блоками модульних будинків заїжджають на територію будівництва. Позаду видніються “побудовані” три поверхи. За декілька днів місцевий блогер Микола розповідає, що за два тижні будівельники зібрали вже 6 поверхів. Двома місяцями пізніше компанія-підрядник розповідає, що в першому дев’ятиповерховому будинку майже завершені всі інженерні мережі.

окупація-будівництво-маріуполь

Процес будівництва російських модульних будинків. Скріншот з відео на YouTube-каналі Маріуполь Відео

Східний Варіант з’ясував, що будівництво знаходиться у Східному мікрорайоні. У сюжеті на одному з російських пропагандистських каналів на горизонті можна помітити, що поруч є кількаповерхова будівля і стадіон. За допомогою карт встановлюємо, що це школа №68. Це підтверджує характерний дах і зелені елементи на боці школи.

окупація-будівництво-маріуполь

Вид на школу №68 у Маріуполі. Скріншоти з пропагандистського каналу

окупація-будівництво-маріуполь

Вид на школу №68 у Маріуполі. Скріншоти з пропагандистського каналу

Будинки, які встановлюють окупанти, розташовані на провулку Рівненському, у близько 350 метрів від школи. На картах також видно, наскільки сильно російські обстріли пошкодили багатоповерхові будинки.

окупація-будівництво-маріуполь

Розташування модульного будинку в тимчасово окупованому Маріуполі. Скріншот з Google-карт

Пропагандисти запевняють, що компанії виконують роботу “в рекордні терміни й з найвищою якістю робіт”. Проте, найімовірніше, ні про яку якість робіт не йдеться.

Окрім того, існує припущення, що російські окупанти використовуватимуть нові будинки не для місцевих мешканців, в яких самі ж росіяни й зруйнували житло, а для заселення окупаційної влади та російських силових структур.

За словами пресслужби Маріупольської міської ради, в будинки, які побудували російські окупанти, довгий час не заселяли людей. Зокрема, тому що там була відсутня будь-яка інженерна комунікація. Ці будівлі були для картинки, яку активно використовує російська пропаганда. Сьогодні ці будівлі починають заселяти людьми. Серед мешканців є багато людей, які приїхали до тимчасово окупованого Маріуполя з найбільш депресивних регіонів росії.

Також в Маріупольській міській раді не виключають ймовірність того, що у квартири в новобудовах будуть заселяти представників силових структур, які контролюють тимчасово окуповане місто. Щобільше, спочатку російські окупанти публічно заявляли, що квартири будуть віддавати маріупольцям безплатно. Проте наразі на Інтернет-ресурсах з’являються оголошення про продаж цього житла під іпотеку.

Важливим моментом, як повідомили в міськраді, є те, що російські загарбники свідомо будують багатоповерхівки саме там, звідки, ймовірно, буде йти контрнаступ Збройних сил України.

Швидка російська “відбудова” — це спроба зробити красиву картинку під час окупації міста та “підкупити” лояльність місцевих мешканців. Влітку 2022 року радник мера Маріуполя також писав, що окупанти почали нове одночасне будівництво фортифікацій і модульних будинків в бік Мангуша. Тож вся лінія оборони росіян у підсумку прикрита “живим щитом” цивільних маріупольців.

Вгору