Показові “ремонти” та “масштабне будівництво”: що ховається за гучними заявами роспропаганди?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  16:18, 11 Листопада 2024

"Без вікон, без дверей, повна хата обіцянок": як російська пропаганда створює міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Показові “ремонти” та “масштабне будівництво” є важливою складовою кремлівської пропаганди, яка намагається створити ілюзію процвітання на тимчасово окупованих територіях Луганщини та Донеччини. Але що ховається за гучними заявами про “відновлення”, який реальний стан критичної інфраструктури, і чому місцеві мешканці опиняються без даху над головою в умовах холодної пори року? Відповіді дізнавався Східний Варіант.

Тема відбудови на тимчасово окупованих територіях — одна з головних інформаційних кампаній російської пропаганди. Соціальні мережі окупаційних ЗМІ рясніють “гучними” заявами щодо “будівництва” компенсаційного житла для місцевих мешканців, нових дитячих садочків та шкіл, “відновлення” комунікаційних мереж та критично важливої інфраструктури.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Тимчасово окупований Маріуполь. Фото: Reuters / Alexander Ermochenko

Свої “масштабні плани” загарбники порівнюють з радянським повоєнним часом, проте забувають уточнити, що в цій історії вони є винуватцями зруйнованих міст і селищ, а ще — сотень тисяч людських життів.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Скриншоти пропагандистських ЗМІ, в яких вони звітують про плани та “успіхи відновлення” тимчасово окупованих територій сходу України

У деяких містах таки з’являються нові будинки та навіть проводяться косметичні ремонти пошкоджених будівель. Проте за “привабливими” та обнадійливими звітами часто ховається неприємна реальність: нові житлові комплекси рідко відповідають потрібним стандартам, виконуються поспіхом і загалом не мають належних умов для експлуатації.

Водночас сподіватися навіть на таке житло місцевим мешканцям “не судилося”, адже здебільшого окупанти зводять їх для приїжджих росіян.

Казки про будівництво для місцевих жителів

Внаслідок війни, яку розв’язала росія проти України, житлова інфраструктура на тимчасово окупованих територіях Донеччини й Луганщини зазнала значних руйнувань. Багато будинків було пошкоджено або знищено, внаслідок чого тисячі людей залишилися без даху над головою. Окупаційна влада, намагаючись створити видимість покращення ситуації, активно просуває ідею будівництва нових помешкань та надання компенсаційного житла.

Наприклад, ще у 2022 році представники самопроголошеної “днр” обіцяли квартири в нових будинках, які планували звести на місцях знесених.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Скриншоти пропагандистських ЗМІ

Однак з часом ці “заяви” ставали все більш заплутаними, тож місцеві мешканці опинилися в пастці бюрократичних процедур та порожніх обіцянок загарбницької адміністрації.

Масовий демонтаж та “іпотечні мурашники” для росіян. Що насправді відбувається в окупації

Окупанти дійсно зводять нові будинки на тимчасово окупованих територіях, однак навряд чи вони призначені для простих місцевих жителів.

Наприклад, нещодавно у Маріуполі мешканці житлового мікрорайону по проспекту Металургів вийшли на мітинг, тому що загарбники знесли 21 будинок, а на їхньому місці звели ЖК “Ленінградський квартал”, куди вже заїхали росіяни з Санкт-Петербурга.

Крім того, окупаційна влада змінює юридичні адреси знесених будинків, через що місцеві мешканці залишаються фактично на вулиці. Про це повідомили в Маріупольській міській раді.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Скриншот з відео, опублікованого Маріупольською міською радою

“Мешканці знесених будинків продовжують тулитися по орендованих квартирах, гуртожитках, дачах і у родичів. Прокуратура не діє, адміністрація уникає зустрічі чи розводить руками”, — обурюються місцеві жителі в соцмережах.

Такі акції протесту стають все більш масовими. Маріупольці записують відео, щоб продемонструвати цинічне ставлення окупантів до їхніх проблем. Загалом за період окупації лише в Маріуполі було демонтовано понад 460 будинків.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Фото: телеграм-канал “Мариуполь online”

З подібною проблемою також стикнулися жителі багатоповерхівок біля стадіону “Азовсталь” у Лівобережному районі Маріуполя.

“Навесні 2022 року російська армія розбомбила в районі Стадіону майже 50 будинків. Після окупації їх демонтували. Згодом, окупанти перейменували вулицю Азовстальську в Тульський проспект, не спитавши самих жителів. І тепер люди, які були прописані в демонтованих будинках, — по документах не існують”, зазначили у Маріупольській міській раді.

Містянам нічого не залишилося, крім того, щоб записати звернення до міжнародного злочинця владіміра путіна. Однак жодної реакції вони так і не отримали.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Скриншот з відео опублікованого Маріупольською міською радою

Окупанти активно демонтують зруйновані ними будівлі на тимчасово захоплених територіях — цей крок є спробою приховати сліди власних воєнних злочинів. Подібні дії помітні не лише в Маріуполі, а й на тимчасово окупованій Луганщині.

Зокрема, днями в Сіверськодонецьку було знесено багатоквартирний будинок на проспекті Центральному, який зазнав значних пошкоджень під час штурму міста російськими військами у 2022 році.

Водночас, за даними Центру національного спротиву, будівництво житла, яке активно ведуть росіяни у тимчасово окупованому Маріуполі, не є відновленням знищеного житла для місцевих мешканців.

Нещодавно впроваджена кремлівська іпотечна програма підтверджує це: вигідний кредит на придбання квартир можуть отримати лише громадяни росії, переважно з віддалених східних регіонів, а також представники національних меншин рф, яким пропонується безвідсоткова іпотека.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Вулиця Купріна в тимчасово окупованому Маріуполі 24 листопада 2023 р. Фото: пропагандистські ЗМІ

“Для маріупольців, які залишилися без даху над головою через московське вторгнення, окупанти “пропонують” однокімнатні квартири площею 42 квадратних метри за 6,5 мільйонів рублів, це близько 82 тисяч доларів. Двокімнатні квартири стартують від 9 мільйонів рублів (понад 110 тисяч доларів), а ціни на трикімнатні від 10 мільйонів рублів”,йдеться в повідомленні Центру національного спротиву (ЦНС).

Міфічні ремонти для “комфортного” життя

Російська пропаганда стверджує, що загарбники активно відновлюють пошкоджені будинки та об’єкти критичної інфраструктури на тимчасово окупованих територіях. За їхніми словами, ремонтні роботи спрямовані на покращення якості життя місцевих жителів, забезпечення тепла, водопостачання та належних умов проживання.

Пропагандисти запевняють, що окупаційні адміністрації виділяють значні ресурси та зусилля для підтримки порядку в містах, обіцяючи жителям швидке та якісне “відновлення” всіх об’єктів.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Скриншоти пропагандистських ЗМІ

Розібрані дахи, затоплені підвали та порожні обіцянки

Насправді, більшість так званих “ремонтів” на тимчасово окупованих територіях є лише показовими заходами, які не вирішують проблеми, а створюють видимість відновлювальних робіт. Після гучних анонсів про початок “масштабної відбудови” починається демонстративна діяльність, яка рідко завершується.

Місцеві жителі та жительки мешкають у будинках із пошкодженими дахами та проржавілими системами опалення, що не витримують навіть мінімального навантаження. Спроби відремонтувати або замінити ці системи зазвичай завершуються пошкодженням інших важливих конструкцій, через недбалість самих ремонтників, або ж взагалі залишаються на початкових етапах: замінюють кілька вікон чи дверей, іноді розбирають дах, а потім так і залишають будинок на зиму, нібито через “брак фінансування”.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

“Ремонтні роботи” загарбників на місці Драматичного театру Маріуполя. Вони спочатку знищили його первинний вигляд, а тепер створюють “російський театр”. Фото: окупаційних ЗМІ

Ситуація з відновлювальними роботами на тимчасово окупованій Луганщині виглядає як “димова завіса”, спрямована здебільшого на пропаганду. Окупанти демонстративно ремонтують об’єкти, які або майже не постраждали, або вже були модернізовані ще у 2020–2022 роках.

“Саме так до початку навчального року готували школи в північних районах області. Подібна ситуація й з медичними установами. Наприклад, в Айдарі (до 2024 року — Новопсков) окупаційна адміністрація заявила про ремонт лікарні, оновленої ще у 2020 році. Завершення робіт обіцяють лише через сім років — у 2030-му, — прокоментували Східному Варіанту у пресслужбі Луганської ОВА.

Із опаленням ситуація ще гірша. У Сіверськодонецьку котельня, яку окупанти побудували минулої зими, так і не пройшла перевірку, а наближення холодів ставить під сумнів, чи взагалі вона зможе обігріти хоча б частину будинків. Тепломережі залишаються в критичному стані, роботи з їх ремонту відбуваються поспіхом. Крім того, аварійні ситуації на тепломережах доводиться вирішувати бригадам із Пермі, адже власних фахівців катастрофічно не вистачає.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Фото пропагандистських ЗМІ

У пресслужбі Луганської ОВА зазначають, що в Лисичанську та інших прифронтових містах проблеми з енерго- та водопостачанням залишаються невирішеними вже третій рік, через що про стабільний опалювальний сезон навіть не йдеться.

Голова Луганської ОВА Артем Лисогор розповів про вже знайому схему “відновлення по-російськи”: загарбники починають одночасні ремонти кількох багатоповерхівок однією бригадою, намагаючись виконати свій річний план. Проте завершити всі роботи на кожному об’єкті вони не встигають, тому оголошують про початок ремонту, встановлюють кілька нових вікон чи дверей і покидають будинок, отримавши повну оплату.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Ремонт дахів у Сіверськодонецьку 2023 рік. Вцілілі жителі самі латали свої будинки як могли, використовуючи для цього навіть старі борди та всяке сміття. Вочевидь цього року їх спіткала та ж доля, бо допомоги від окупантів не дочекатися. Фото: severodonetsk.times

У Луганській ОВА наводять приклад, як у Рубіжному горе-будівельники через відсутність коштів кинули чергову багатоповерхівку.

“У переддень зими залишили будинок, який мали відремонтувати, із розібраним дахом. Місцева окупаційна влада повідомила, що у холодну пору року відновлювальні роботи на зазначеному об’єкті не передбачені. Спробують знайти заміну навесні. Квартири містян протримаються до перших опадів”, розповідають в Луганській ОВА.

На тимчасово окупованій Донеччині, зокрема у Маріуполі, ситуація з опаленням залишається складною. Попри гучні заяви окупаційної адміністрації про “підключення” тепла у 931 багатоповерхівці, мешканці масово кажуть про протилежне: у квартирах холодно, а про обіцяне тепло й мови немає. Про це повідомили в Маріупольській міській раді.

“Казанцева, 31. Підрядник другий рік не може зробити опалення”, — йдеться в повідомленні Маріупольської міської ради.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Фото: Маріупольська міська рада

Там, де тепло таки подали, зношені мережі не витримують навантаження. Так, в Маріуполі, на проспекті Миру, 24, через прорив труби затопило підвал, внаслідок чого згорів щит електропостачання. Окупаційна влада про терміни усунення аварії не повідомляє, за “всіма традиціями” залишає місцевих мешканців напризволяще.

Подекуди опалення таки з'являється, але з великими недоліками: наприклад, у будинку на вулиці Сєченова, 75а тепло дали, але дах залишили “розкритим”, подібним до історії на тимчасово окупованій Луганщині.

Схожа ситуація і в інших районах. Донеччанка скаржиться, що через байдужість комунальних служб у тимчасово окупованій Горлівці по вулиці Павла Безпощадного, 43 вже сім місяців немає води з 5 по 9 поверхи, і жителі змушені носити воду для базових потреб, таких як миття та приготування їжі. Крім того, прямо поряд з лічильниками протікає дах.

“ЖЕК завжди удає, ніби перший раз чує про проблему”, — скаржиться вона в одній із місцевих спільнот.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Фото з окупаційного Телеграм-каналу

Мешканці Макіївки жаліються на постійне протікання дахів у будинках Центрального мікрорайону, де найвищі поверхи під час опадів постійно затоплює.

У Кіровському районі Донецька, на вулиці Радянській, 183, частина мешканців залишили свої квартири через катастрофічний стан будинку. Заяви на капітальний ремонт залишаються без відповіді, і навіть існуючі звернення, за словами місцевих, “ЖЕК просто загубив”. Тож більшість людей, серед яких 70% — пенсіонери, змушені будуть зимувати в умовах, небезпечних для життя.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Фото з окупаційних Телеграм-каналів

Попри численні скарги від мешканців, окупаційна адміністрація фактично ігнорує критичні проблеми, пов’язані з інфраструктурою та аварійним станом житлових будинків.

У Маріуполі на проспекті Миру, 20 підвал одразу після “ремонту” затопило фекаліями. Мешканці пишуть у соцмережах:

“Місто потопає у фекаліях, водоканал не справляється”.

Псевдоадміністрація продовжує мовчати, тоді як підвали будинків дедалі частіше перетворюються на зони затоплення каналізаційними стоками.

“Куди не зверталися ніхто не реагує, вже неможливо вдома перебувати жахливий сморід. Поруч 2 будинки теж біжить каналізація на вулиці з колодязів. Просто жахіття”, — пишуть мешканці, зазначаючи, що їхні звернення в аварійні служби не приносять результату.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Фото: Маріупольська міська рада

За даними місцевих мешканців, крім житлових будинків, від руйнувань, спричинених російською агресією, страждає й інша критична інфраструктура.

Наприклад, в дитячому садку №397 у Київському районі Донецька протікає дах, тож окупаційна адміністрація була змушена ввести чотиригодинний графік відвідування дітей. Загарбники, звичайно, обіцяють, що кошти на ремонт от-от надійдуть. Проте ще не відомо, чи не опиняться вони знову у кишенях “доброчесних підрядників”.

міфи про відбудову на ТОТ сходу України

Скриншот з відео окупаційних ЗМІ

Таким чином, попри всі маніпуляції російської пропаганди про “поліпшення умов життя”, ситуація на тимчасово окупованих територіях Луганщини та Донеччини демонструє провали у забезпеченні навіть елементарних комунальних послуг. Очевидно, що за всі роки окупації загарбники так і не змогли налагодити головну інфраструктуру. Крім цього, вони продовжують позбавляти мешканців свого права на житло та буквально виганяють їх на вулицю.

Вгору