«Кінець монополії росіян»: у Міненерго повідомили про заміщення російського ядерного палива

Джерело:  sprotyv.info  /  18:18, 14 Вересня 2023

Українські АЕС вперше використали паливо виробництва Енергоатому і Westinghouse

У реактори ВВЕР-440 українських АЕС вперше завантажили паливо, яке було виготовлене компанією Westinghouse спільно з Енергоатомом.

Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко в ефірі телемарафону «Єдині новини».

«Сьогодні історичний день, історична подія, тому що ми вперше завантажили паливо для 440-х реакторів (ВВЕР-440 – ред.), яке було вироблено Westinghouse спільно з українськими фахівцями Енергоатома… Сьогодні ми поставили крапку. Кінець монополії росії на цьому виді палива», – наголосив міністр.

За його словами, досі єдиним постачальником цього виду палива була російська компанія “ТВЕЛ”, що призвело до відповідної залежності багатьох країн від рф.

“Сьогодні з цим покінчуємо. Вже підписані певні документи з цілою низкою країн, таких як Фінляндія, Чехія, Словаччина. Далі ми будемо працювати для того, щоб взагалі замінити росію в цьому сегменті», – сказав Галущенко.

Міністр наголосив, що це важливо не лише з погляду постачання або виробництва електроенергії: «Це дуже сильно пов’язано з питаннями санкцій проти російської атомної енергетики».

До слова, Україна зміцнює енергетичну незалежність і показує світові приклад того, як можна усунути росію з ринків ядерних технологій. Про це заявив на міністр енергетики Герман Галущенко.

Він повідомив, що у реактор ВВЕР-440 Рівненської АЕС завантажили першу партію ядерного палива, яке було вироблено компанією Westinghouse Electric Sweden AB за участі фахівців українського НАЕК “Енергоатом”. Раніше реактори цього типу працювали тільки на ядерному паливі російського виробництва.

“Величність цього дня – це кінець монополії росіян на цьому сегменті ринку ядерного палива. І я дуже сподіваюся, що цей день відкриє шлях до швидких санкцій проти росіян в атомній енергетиці”, – сказав він.

Галущенко додав, що контракт на постачання відповідних паливних збірок ВВЕР-440 було укладено ще у вересні 2020 року в присутності президента України Володимира Зеленського. Отже, Україна ще до початку повномасштабного вторгнення взяла чіткий курс на позбавлення залежності від росії в ядерній галузі.

“І те, що нам вдалося зробити це настільки швидко – великий успіх і значне підґрунтя для нашої подальшої співпраці з компанією Westinghouse, яка тільки розширюється. Це великий день для української енергетики, для нашого співробітництва із США і Швецією, де розташований відповідний завод”, – наголосив міністр.

Нагадаємо, з 2024 року ядерним паливом компанії Westinghouse мають бути забезпечені усі ядерні реактори в Україні.

Вгору