"Дроти висять, світло живе саме по собі": ситуація з електропостачанням на ТОТ сходу України

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:17, 22 Травня 2024

Окупанти не в змозі налагодити життєдіяльність регіону через дефіцит робітників та відсутність капітальних вкладень у підтримку інфраструктури. Чи змінилася якось ситуація наразі?

Мешканці та мешканки тимчасово окупованих територій сходу України цілу зиму потерпали від постійних відключень світла та перебоїв з електроенергією. Окупанти не в змозі налагодити життєдіяльність регіону через дефіцит робітників та відсутність капітальних вкладень у підтримку інфраструктури. Чи змінилася якось ситуація наразі? Детальніше про це розповість Східний Варіант далі у статті.

Раніше Східний Варіант вже повідомляв про те, що на Донеччині окупаційна влада неспроможна забезпечити ремонт мереж та об'єктів електроенергії. Дефіцит кваліфікованих працівників виник внаслідок масштабних мобілізаційних заходів загарбників. А кошти, призначені для відновлення критично важливих установ, безслідно розкрадали.

Подібна ситуація відбувалася і на тимчасово окупованій частині Луганської області.

Місцеві жителі та жительки розповідали, що світло могли вмикати лише на декілька годин, а потім воно знову зникало. На територіях, захоплених у 2022 році, електроенергії не бачили вже протягом двох років, за винятком п'яти днів під час проведення псевдореферендуму.

Що змінилося зараз на Донеччині?

Згідно з останніми даними Центру національного спротиву, окупанти не можуть відновити подачу електроенергії на тимчасово окупованих територіях Донеччини. Через війну багато енергетиків залишили ці райони, через що росіяни не в змозі впоратися з руйнуваннями інфраструктури, які були спричинені бойовими діями.

На захоплених територіях Донеччини понад 10 тисяч абонентів протягом березня були без електропостачання декілька тижнів. Найважча ситуація спостерігалася в Горлівці та деяких районах Донецька, де через відсутність фахівців з енергетики немає можливості відновити електромережі.

“Окупаційна адміністрація не здатна налагодити відновлення регіону, адже є суто ставлениками, які обслуговують військову кампанію кремля. Москва теж не поспішає надавати допомогу, адже життя українців для терористів нічого не вартує”, пояснюють в Центрі національного спротиву (ЦНС).

ситуація з електропостачанням на ТОТ

Фото ілюстративне, з сайту РБК-Україна

Жителі тимчасово захопленої Макіївки повідомляють про те, що аварійні відключення електроенергії відбуваються майже щотижня. Попри постійне підвищення тарифів, які є першочерговими для окупантів, ремонт і відновлення мережі постійно відкладаються.

“Макіївський РЕС у чорний список. Щотижня аварійні відключення від пошти до 22 лінії. Може вже час полагодити нормально після грудня, запросити гроші з бюджету на обладнання, увімкнути сили небесні, щоб не було постійних вильотів? Як оплату підіймати за електроенергію — вони перші, а як полагодити — завжди чогось не вистачає. Дякуємо, звісно, що світло повертається з часом у будинки, але якщо так і далі буде з регулярним аварійним відключенням, нам доведеться купувати нову побутову техніку щомісяця (але, ясна річ, вас це не стосується, м'яко кажучи). Уже розщедрились після останніх аварійок на ремонт холодильника (5 тисяч). До того ж, для людини, яка працює на комп'ютері дистанційно, постійні вимкнення світла — мінус гроші (але, знову ж таки, вас це не хвилює, тільки потім оплату за світло нема з чого буде платити)”, — обурюється мешканка Макіївки в місцевому чаті.

Місцеве населення Донеччини розповідає, що така ситуація відбувається повсюди.

ситуація з електропостачанням на ТОТ

Скриншот із чату телеграм-каналу “Жизнь в днр”

Окупаційна влада залишається байдужою до звернень місцевих мешканців. Попри масові звернення та скарги, загарбники не докладають жодних зусиль для розв’язання проблем з електропостачанням.

“Скільки можна терпіти бездіяльність Петровського західного РЕСу, нічого не хочуть робити вже 4-ий тиждень, на вулиці лейтенанта Ніколенка люди сидять без світла, на дзвінки хочуть відповідають, чекайте, а скільки чекати цікаво. А на вулиці живуть діти, люди похилого віку та інваліди. Що нам робити, як виживати?” — скаржиться мешканка Донеччини.

Потерпають від проблеми з відсутністю електроенергії та жителі тимчасово окупованого Маріуполя. Вони розповідають, що відключення відбуваються регулярно, проте жодних пояснень чи причин окупаційна влада не надає.

ситуація з електропостачанням на ТОТ

Фото: телеграм-канал “Мариуполь сейчас”

Аварійні відключення стаються здебільшого через недбалість окупантів у виконанні своїх обов'язків. Наприклад, з 30 квітня Лівобережний район Маріуполя залишився без електропостачання на 90%. За словами радника Маріупольського міського голови Петра Андрющенка, окупаційна влада не могла полагодити підстанцію “Город-4”, яка згоріла.

скрін

Скарги маріупольців з приводу відсутності світла. Скриншоти з чату телеграм-каналу “Мариуполь сейчас”

Крім того, окупанти провели розмінування ФАБу (500-кілограмова авіаційна бомба), що призвело до виникнення пожежі. Цей інцидент частково перекинувся на мережу електропостачання, що спричинило подальші проблеми з електропостачанням у районі.

“Вчора після розмінування почалась пожежа. В підсумку, перекинулась на одну з електропідстанцій. Підсумок — сьогодні згоріло 11 підстанцій по місту. Лівобережжя більшістю без електрики. Кальміуський район (центр) теж”, — повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

ситуація з електропостачанням на ТОТ

Фото: Петро Андрющенко

Яка ситуація на Луганщині?

З початку весни 2022 року міста Новодружеськ та Привілля, що розташовані поруч з Лисичанськом на Луганщині, знеструмлені.

Починаючи з літа 2022 року, місцеві мешканці отримували обіцянки від окупантів щодо відновлення електропостачання. Проте, зазначені терміни ремонтів чомусь співпадали з датами різноманітних голосувань. Про це розповів голова Луганської ОВА Артем Лисогор.

Однак, насправді електрику підключали лише один раз — на п'ять днів, під час псевдореферендуму.

“У Новодружеську електрику давали на 5 днів у 2022 році під час проведення референдуму, а потім його не стало, і нічого не роблять. Тож не треба писати, що світло дали раніше, ніж в Лисичанську”, — розповідає мешканка Луганщини в місцевій спільноті.

ситуація з електропостачанням на ТОТ

Фото: телеграм-канал “Трикутник”

Місцеві жителі повідомляють, що в місті Новодружеськ у 2023 році жодного дня не було електропостачання.

“У 2023 році у Новодружеську жодного дня не було електрики, тільки газ дали влітку і те, не всім. І це не по-моєму, а по факту”, — ділиться жителька міста в одному з чатів.

ситуація з електропостачанням на ТОТ

Фото: телеграм-канал “Трикутник”

Критичною також є ситуація в окупованому Новопскові, упродовж двох останніх років там тривають щоденні відключення електропостачання, про які зазвичай не попереджають. Про це повідомив начальник Луганської ОВА Артем Лисогор.

“На відміну від прифронтових населених пунктів, ці громади росіяни окупували досить швидко і руйнування об’єктів інфраструктури там відсутні. Просто загарбникам так схотілося”, — зазначив очільник ОВА.

Подібно до ситуації на Донеччині, окупанти на Луганщині часто нехтують своєю роботою, що призводить до великої кількості аварій. Нещодавно всі мешканці окупованого Первомайська залишилися без електропостачання.

ситуація з електропостачанням на ТОТ

Скриншот із соціальної мережі Вконтакте

Крім того, місцеві жителі Луганщини повідомляють про критично низький рівень напруги електропостачання. Так, мешканці та мешканки тимчасово окупованого Перевальська зазначають, що вже протягом місяця через низьку напругу в них не працює котел та систематично вибиває світло.

“М. Перевальськ 2 номер, вул. Верхоянська, така напруга вже місяць. Котел не працює, світло постійно вибиває. РЕС не реагує. Телефонуємо двома вулицями”, — обурюють мешканці Луганщини в одній із місцевих спільнот.

ситуація з електропостачанням на ТОТ

Скриншот із соціальної мережі Вконтакте

Окупаційна влада не докладає жодних зусиль для створення нормальних умов для проживання місцевого населення на захоплених територіях. Згідно з міжнародним правом, це є прямим обов'язком росії. Проте загарбники систематично нехтують цим, що призводить до загострення гуманітарної кризи.

Вгору