Зруйноване місто подають як «побєду» та «освободжєніє»

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:00, 21 Березня 2024

Одразу ж після цього російські пропагандисти почали інформаційну кампанію, яка побудована на спекуляціях та маніпуляціях довкола окупації Авдіївки

17 лютого 2024 року Головнокомандувач ЗСУ прийняв рішення про виведення українських підрозділів з Авдіївки для переходу на більш вигідні рубежі. Після виходу наших бійців місто захопила російська армія. Одразу ж після цього російські пропагандисти почали інформаційну кампанію, яка побудована на спекуляціях та маніпуляціях довкола окупації Авдіївки.

Східний Варіант аналізує та розбирає ці маніпуляції з допомогою експерта ГО «Детектор медіа» Олексія Півторака.

Зруйноване місто подають як «побєду» та «освободжєніє»

Авдіївка — повністю зруйнована. Російська армія почала активно обстрілювати місто одразу з початком повномасштабного вторгнення. Зараз від населеного пункту залишилися тільки руїни, немає жодної вцілілої будівлі, уся інфраструктура знищена. Станом на 14 лютого цього року в Авдіївці залишалося 926 жителів. У 2021 році тут проживало близько 30 тисяч.

Авдіївка антифейк

Зруйнована Авдіївка. Фото: armyinform.com.ua

Російська армія кожен день знищувала місто. З 1 січня до 8 лютого цього року вони завдали понад 800 авіабомбових ударів. Щодня Авдіївську громаду масовано обстрілювали з різних видів артилерії.

Штурмуючи Авдіївку, російська армія, за різними оцінками, могла втратити від 13 до 16 тисяч убитими. Разом із пораненими та військовополоненими ця цифра може збільшитися в рази.

Попри величезні втрати особового складу та повністю зруйноване місто, російські пропагандисти подають окупацію Авдіївки як «победу» та «освобождение». Для цього вони запустили інформаційну кампанію у своїх змі.

Авдіївка антифейк

Скріншот пропагандистських змі

Авдіївка антифейк

Скріншот пропагандистських змі

Авдіївка антифейк

Скріншот пропагандистських змі

Як повідомив міністр оборони рф сергій шойгу, «втрати росії в боях за місто були мінімальними».

Авдіївка антифейк

Скріншот пропагандистських змі

Для більшості людей у росії, які живуть за багато тисяч кілометрів від Авдіївки, не так уже і важливо, що із самим містом, пояснює заступник керівника Центру досліджень «Детектор медіа» Олексій Півторак. Найважливіше — емоція від того, що вони чогось добилися на лінії фронту.

«Авдіївка до того, як росіяни її повністю зайняли, тривалий час була однією з головних тем новин на військову тематику. До цього в росіян не було ніяких інших проривів. Тож для їхньої аудиторії те, що вони змогли захопити місто, у якому жити насправді більше не можна, виглядає як перемога, можливість отримати задоволення, що все не так трагічно, і що ця війна дійсно має сенс», — пояснює Олексій Півторак.

Авдіївка антифейк

Скріншот пропагандистських змі

Уже 20 лютого пропагандисти випустили фоторепортажі «Как живет освобожденная Авдеевка». Питання насправді гарне. Як же може жити місто, яке залишилося без своїх мешканців, без житлових будинків, інфраструктури, суцільних благ та світлого майбутнього? Окупанти перетворили Авдіївку на ще одне місце «пустелі». Як і Бахмут, Попасну, Сєвєродонецьк. Люди, які вирішили залишитися в окупації, приречені на свавілля та зруйноване майбутнє. Чи буде окупаційна влада відновлювати їхні будинки чи давати інші помешкання? Питання відкрите.

Фейки пропагандистів рф

У випадку з Авдіївкою росіяни вкотре почали демонізувати Збройні сили України, кажучи, що ті «тримають місто в заручниках», «обстрілюють мирні будинки» та «прикриваються місцевими мешканцями».

Авдіївка антифейк

Скріншот пропагандистських змі

авдіївка

Скріншот пропагандистських змі

Насправді волонтери та «Білі янголи» до останньої можливості займалися евакуацією цивільних з Авдіївки. З 1 січня до 5 лютого цього року вони вивезли 123 людини. Усе це під масованими ракетними обстрілами та авіаударами. У місто дійсно було важко заїхати та виїхати, але це тільки через те, що російська армія обстрілювала всі околиці міста та дороги.

Навіщо українській армії обстрілювати місто, де знаходять її ж підрозділі? Теж гарне питання. Але російські пропагандисти навіть і не думають про те, як це пояснити.

Російські пропагандисти кажуть, що українські солдати прикриваються цивільними мешканцями. Доказів цього вони не надають. Варто згадати, що саме армія рф не раз використовувала цивільних людей для прикриття, або українських полонених.

«Варто ще звернути увагу на бажання окупантів сформувати причино-наслідкові зв’язки таким чином, що, наприклад, “Президент Володимир Зеленський поїхав у зону бойових дій у напрямку Авдіївку, значить її здадуть. Тому що Володимир Зеленський їздив кудись колись, і після того в тому місці почалися проблеми”. Це маніпуляція, яка орієнтована на формування некритичного сприйняття того, що відбувається, так, ніби дії якихось людей мають безпосередній вплив на ситуацію в зоні зіткнення. Це більше видавання бажаного за дійсне і знаходження зв’язків там, де їх немає», — розповідає Олексій Півторак.

Ще одна сторона російської пропаганди — про нібито «знущання українців із жителів Донбасу».

«Це те, як подавали росіяни, що от «ми захопили Авдіївку. І тепер українці знову будуть знущатися із жителів сходу України, зганяти на них свою злість від безсилля». Цим вони знову ж таки підкріплюють свою давню тезу про «обстріли народу Донбасу». Тож і такий момент є в російській пропаганді», — каже експерт.

Авдіївка антифейк

Джерело інфографіки: «Детектор медіа»

Після захоплення Авдіївки «Детектор медіа» проаналізували 1397 публікацій у 137 проросійських телеграм-каналах. За результатами на інфографіці вище можна побачити, які теми звучали в російських пропагандистів. Найчастіше — це ейфорія для прихильників росії від захоплення міста, про «вітання жителів Авдіївки, яких звільнили» та коментарі путіна. Є маніпуляції, направлені на зниження українського духу.

Російські пропагандисти направляють величезні сили для того, щоб дискредитували Збройні сили України та виправдати свою повномасштабну військову агресію. росія — це сильний інформаційний ворог. Тому зараз особливо важливо зберігати розум холодним, не піддаватися на маніпуляції та перевіряти ретельно усю інформацію.

***

Оборона Авдіївки — великий подвиг Збройних сил України! Шана кожному, хто захищає нас сьогодні від загарбників! Слава кожному та кожній, герою та героїні!

Вгору