Зима на Донеччині: чи безпечно залишатись і що з комунальними послугами?

Джерело:  v-variant.com.ua  /  08:25, 16 Жовтня 2022

У нинішній воєнний стан додається питання безпеки знаходження у тому чи іншому регіоні. Особливо це стосується населених пунктів, що знаходяться у зоні бойових дій або недалеко від них

З настанням осіннього періоду населення країни турбує питання безперебійного постачання комунальних послуг, зокрема теплового опалення. У нинішній воєнний стан додається питання безпеки знаходження у тому чи іншому регіоні. Особливо це стосується населених пунктів, що знаходяться у зоні бойових дій або недалеко від них.

Східний Варіант поговорив з речницею Донецької обласної адміністрації Тетяною Ігнатченко та дізнались, чи безпечно залишатись у містах та селах Донецького регіону на цю зиму.

окупанти обстрілюють Донеччину

Один з наслідків обстрілів Донецької області. Джерело: Павло Кириленко

Головні питання зимування у населених пунктах Донецької області – це наявність комунальних послуг, особливо теплового опалення та безпека.

Раніше “Східний Варіант” вже повідомляв, що наразі ведеться робота з відновлення комунальних послуг у звільнених нещодавно Лимані та Святогірську, а також прилеглих до них поселень. Але поки що комунальні послуги там відсутні, у тому числі газопостачання, електроенергія, водопостачання, теплове опалення.

Зруйновані житлові будинки та інфраструктура внаслідок обстрілів та воєнних дій, що велись на цих територіях, уповільнюють, а в деяких випадках, унеможливлюють відновлення послуг комунальних служб.

Що до міст та поселень на підконтрольній території, таких як Краматорськ, Курахове, Покровськ, Слов’янськ, Дружківка та інших, то тут усі послуги працюють, так само як і магазини, державні установи, медичні заклади. На тільки що деокупованих поселеннях цього немає, держава намагається якомога швидше розв’язати ці питання.

Слов'янськ

У Слов'янську починають розбір завалів у зруйнованих багатоповерхівках, фото Вадима Ляха

“У Краматорську, Слов’янську та інших містах, що були під контролем української влади, там все працює, комунальні послуги є. Але у тільки що звільнених Лиманській та Святогірській громадах ситуація інша. Я не можу казати напевно, але на мою суб’єктивну точку зору навіть опалення відновити там не буде можливим до зими або в її період, дивлячись на масивність руйнувань, особливо котелень, житлових будинків”, – говорить Тетяна Ігнатченко.

До цієї проблеми додається постійна небезпека обстрілів зі сторони окупованих територій України чи російської федерації. Тому основною порадою зимування для мешканців Донецької області, окупованих і деокупованих територій, залишається евакуація.

Процес евакуації населення

Процес евакуації населення. Джерело: сайт Донецької ОВА

Донецька ОВА наполегливо просить мешканців області евакуюватися. Наразі виїзд відбувається у більш безпечні області країни.

Людей не залишають наодинці. Тим, хто виїжджає, гарантована державна підтримка, зокрема, дах над головою, харчування, матеріальну, медичну, психологічну допомогу. Виїхати можна з домашніми улюбленцями, діти на новому місці зможуть ходити у школу.

Треба розуміти, що люди їдуть зараз тимчасово і потім обов’язково повернуться. Але на зараз існує велика небезпека як обстрілів з боку ворога, так і відсутності звичайних умов для життя.

Тетяна Ігнатченко

“Звичайно, опалення, газ, вода будуть у людей, як і зараз. Але ми не можемо гарантувати, що через обстріли взимку буде можливість швидко це полагодити чи полагодити взагалі.

До того ж, головне зараз – це безпека. Ми віримо у наших захисників, та ворог безжально обстрілює цивільні об’єкти та житлові будинки. Залишатись поряд з театром воєнних дій – просто неможливо”, – пояснює речниця Донецької ОВА.

Якщо люди відмовляються від евакуації – підписують документ, що вони цілком беруть відповідальність за своє життя. Для тих, хто по тим чи іншим причинам залишиться буде продовжуватися допомога від держави. Це облаштовані пункти обігріву, гаряче харчування, паливні брикети, але це не може гарантувати відсутність подальших проблем зі здоров'ям від переохолодження.

Жителів Слов’янської громади забезпечать паливними брикетами

Жителів Слов’янської громади забезпечать паливними брикетами, фото Слов’янська МВА

“Зволікати до останнього часу не варто. Зараз Краматорськ, Слов’янськ, Вугледар просто рівняють із землею, Бахмут – це постійні обстріли. Тому треба виїжджати. Поки що окупанти продовжують намагатися наступати й вийти на кордони Донецької області, їм це не вдається, українські захисники сміливо їх відштовхують, але загроза постійних обстрілів залишається”, – застерігає Тетяна.

Допомога в евакуації надається маломобільному населенню та людям з інвалідністю

Допомога в евакуації надається маломобільному населенню та людям з інвалідністю. Джерело: сайт Донецької ОВА

Рекомендують виїжджати з усіх населених пунктів Донецької області, як з Лиману, так і з Краматорська. Безкоштовний евакуаційний потяг Покровськ-Кропивницький відправляється по парних днях о 16:30. Від населених пунктів Донецької області до вокзалу Покровська курсують безплатні автобуси.

Для евакуації до громад Кіровоградської області необхідно подати заявку на «гарячі лінії» кол-центрів міських, сільських рад та військових адміністрацій.

Також, залишити заявку можливо за телефонами:

Для всіх громад ­– 098­890­33­18;

м. Краматорськ –­ 099­415­65­54;

м. Костянтинівка –­ 093­420­18­83;

м. Часів Яр –­ 099­712­03­59;

м. Соледар ­– 095­385­60­71;

м. Миколаївка –­ 050­814­85­45.

Для евакуації тяжко хворих і людей з інвалідністю треба телефонувати за номерами: 099­710­48­72; 099­311­53­36; 099­311­53­14; 096­108­60­48; 096­108­52­24.

Для тих, хто виїхав, діють такі соціальні гарантії – це безкоштовне житло, гуманітарна допомога, грошова допомога, разова грошова допомога для осіб з інвалідністю, соціальний супровід, а також медична та психологічна допомога.

Вгору