Українці, чиї будинки або квартири зруйнували окупанти, не повинні будуть доводити пошкодження Реєстру збитків. Зокрема це стосується прифронтових міст та сіл, які перетворилися на руїни з приходом окупантів.
Українські компанії та держава зможуть подавати заяви та докази для отримання виплат за завдані матеріальні та нематеріальні збитки вже цієї весни, про це в інтерв'ю «Європейській правді» розповів виконавчий директор Реєстру завданих агресією рф збитків Маркіян Ключковський.
«Кінець березня чи початок квітня — це орієнтовний час, коли розраховуємо бути готовими почати прийом заяв», — сказав Ключковський.
За його словами, оцінка розміру відшкодувань заявників Реєстру збитків буде здійснюватись на підставі доказів завданих пошкоджень та праві власності на майно.
«У містах, де є катастрофічно великі руйнування — як-то Маріуполь, Мар'їнка, Бахмут, багато інших міст та сіл — немає сенсу мати докази руйнування квартир, бо ми можемо побачити зруйнований будинок в буквальному сенсі з космосу, — сказав Ключковський. — Тому це — один з тих кейсів, які для нас, як для реєстру, для оцінки будуть дуже простими. Попри те, що до цих місць вздовж фронту та на окупованих територіях зараз немає доступу».
За його словами, у цьому випадку достатньо буде отримати дані з українських реєстрів про власника квартири чи будинку, і побачити на супутникових знімках, що цей будинок стояв 23-го лютого 2022 року, а потім цього будинку не стало.
«Тут, до речі, нам допоможе те, що ми працюємо в цифровому форматі. Нам не потрібно вручну перебирати кожну справу і оцінювати докази. Достатньо згрупувати всі кейси, щодо житла, скажімо, у певному кварталі Маріуполя, який за супутниковим знімками непридатний до життя, зруйнований — і ухвалити рішення про те, що ця група кейсів доведена. Лишається тільки оцінити його вартість», — розповів Ключковський.