"Здійснювали замасковану агресію": як росія 10 років створювала фейки про війну в Україні

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:14, 23 Лютого 2024

Російсько-українська війна триває вже 10 років. Однак дехто досі вважає, що вона розпочалася лише два роки тому, після повномасштабного вторгнення. Доводимо в матеріалі, чому це не так, і пояснюємо, скільки насправді триває війна

Країна-агресор росія заперечує свою участь у війні на сході України з 2014 до 2022 років. А бойові дії, які тут проходили в цей період, називає «громадянською війною». Східний Варіант разом із політологом пояснює, чому це брехня, та наводить реальні докази участі рф у війні з 2014 року.

Російсько-українська війна триває вже 10 років. Однак дехто досі вважає, що вона розпочалася лише два роки тому, після повномасштабного вторгнення. Доводимо в матеріалі, чому це не так, і пояснюємо, скільки насправді триває війна.

Фейк: «В Україні з 2014 до 2022 року була громадянська війна»

20 лютого 2014 року розпочалася російсько-українська війна. Саме в цей день війська рф вторглися на територію Криму, що у підсумку призвело до окупації півострова. Весною того ж року з підтримкою російської армії окупаційні операції відбувалися на Донеччині та Луганщині, через що були створені квазіреспубліки «днр» та «лнр». Але росія до останнього не визнавала своєї участі, а бойові дії в Україні диктатор путін називав громадянською війною.

скрін

Джерело: пропагандистські змі

Цей наратив підхопили всі пропагандистські змі в росії. Протягом восьми років вони не визнавали своєї участі в бойових діях на сході України, хоча цьому були прямі підтвердження.

У 2014 році на пресконференції диктатор путін у відповіді на запитання щодо належності військових, які здійснювали захоплення Криму, відповів про російських солдат: «Их там нет». Це породило своєрідний мем «Ихтамнет», так само як і про «зелених чоловічків» у Криму, які нібито були неідентифікованими військовими. Але, звичайно, що це була російська армія.

зелені чоловічки

«Зелені чоловічки» в аеропорту Сімферополя, 28 лютого 2014 року. Джерело: Вікіпедія

У 2015 році путін під час прямої лінії офіційно заявив: «Вопрос, есть или нет наши войска на Украине — говорю вам прямо и определённо: российских войск на Украине нет».

Пропонуємо ще раз подивитися на докази участі росії у війні з 2014 року, щоб остаточно поставити крапку в питанні: «Скільки триває війна?».

Реальність: зовнішня інтервенція, замаскована під внутрішнє протистояння

Саме російські найманці розпочали на сході України процес окупації. Зокрема, Ігор Стрєлков-Гіркін, який був кадровим військовим головного розвідного управління збройних сил рф. Він це неодноразово сам підкреслював і визнавав, що без їхнього втручання ніяких «республік» не було б. Про це розповідає політолог та співзасновник Національної платформи стійкості та згуртованості Олег Саакян.

«Ми маємо справу із самого початку із зовнішньою інтервенцією, замаскованою під внутрішнє протистояння. Це встановлення окупаційного режиму, яке прикривалося фасадними місцевими фігурами, які насправді не впливали рівним рахунком ні на що. І коли ми говоримо про так звані гуманітарні конвої — це російська федерація здійснювала постачання озброєння, медичного забезпечення, снарядів, бойових комплектів тощо», — пояснює пан Олег.

Саакян

Про так звані «гуманітарні конвої» свідчать чисельні відео та фото, а їхнє «немирне» наповнення підтверджує недопуск до них міжнародних місій та української сторони. Олег Саакян каже, що це була російська прихована операція забезпечення її власного окупаційного контингенту в Донецькій та Луганській областях:

«Вони здійснювали замасковану агресію проти України. Крим російська федерація анексувала, приєднала до себе й потім визнала, що ці «зелені чоловічки» — це були російські війська. А на сході розпочалася Антитерористична операція, Україна чинила спротив. І, відповідно, росія пішла іншим шляхом — продовжувала заперечувати власну участь».

скрін

Джерело: Українська правда

Вважається, що російська армія вступила в бойові дії на сході України в серпні 2014 року, унаслідок чого українські війська стикнулися із шаленим наступом. Політолог пояснює, що тоді ворог скористався моментом, коли каскад операцій із боку України зі звільнення територій застопорився. Це відбувалося на тлі дипломатичних перемовин щодо припинення вогню, які йшли на той момент.

росія сподівалася, що Україна під загрозою бойових ударів прийме капітуляцію та підпише низьку несприйнятних для себе умов. Але Україна розпочала давати військову відповідь, розпочала Антитерористичну операцію (АТО) та звільняла місто за містом від «днр» та «лнр». Тож рф здійснила пряму й неприховану інтервенцію вже регулярними військами на територію України, пояснює Олег Саакян.

«І до цього на території України знаходилися війська рф, але вони [російська влада — ред.] не визнавали їхню присутність і задіяли їх у рамках прихованої воєнної операції. А з того моменту російські регулярні війська пересікли кордон України. Власне, так ми отримали один із перших воєнних котлів, коли війська рф розстріляли українських бійців у зеленому коридорі», — розповідає політолог.

Які ще є докази про участь рф у війні з 2014 року

Протягом 2014–2022 років були численні підтвердження участі російської армії у війні проти України. Серед них — поява техніки рф. Наприклад, 1 червня 2014 року Майкл Смолвуд із центру досліджень зброї ARES опублікував матеріал, у якому ідентифікував використання вогнеметів МРО-А проросійськими збройними угрупованнями в бою 26 травня за Донецький аеропорт. Це було одне з перших підтверджень використання МРО-А, винятково російської версії вогнемета РПО-А, у війні на сході України.

інфографіка

Інфографіка Inform Napalm. Джерело: museum.tck.pl.ua

Ще один доказ — пряма участь російських військових у бойових діях. Уже в серпні 2014 року повідомлялося про взяття українськими військовими в полон росіян.

скрін

Джерело: Радіо Свобода

До речі, держдума рф довгий час не визнавала того, що сили АТО брали в полон російських військових. Відомим став вислів путіна «вони заблукали» про ідентифікованих російських бійців на сході України.

скрін

Джерело: Еспресо.ТВ

скрін

путін каже відомий вислів “вони заблукали” про російських десантників. Джерело: канал NewsBlock Ukraine на YouTube

До речі, у квітні 2023 року путін підписав закон про статус ветерана бойових дій для росіян, які воювали на сході України з 2014 року. Цим він визнав свою брехню, яку розповсюджував із 2014 до 2022 року.

скрін

Джерело: informator.ua

«Щодо інших підтверджень можна назвати наявність даних стосовно осіб із росії, які здійснювали керування окупованими територіями Донеччини та Луганщини по прізвищах. Хто був кураторами, і як вони впливали, як вони реально керували цими територіями, а не фасадні місцеві особистості. Також це здійснення фінансування окупованих територій із російського бюджету. Взяття частини соціальних і інших видатків через паспортизацію цих територій», — каже Олег Саакян.

Висновки напрошуються самі. росія з 2014 року брехала про свою участь у війні, наполягаючи на власній невинності, а насправді створивши всі умови для початку бойових дій та окупації конкретних територій. Це чергове нагадування всім нам, що росії та її прибічникам вірити не можна. Тож насправді війна з росією триває не два роки, а ціле десятиліття. Увесь цей час Україна намагається боротися за свою незалежність та свободу, як би важко це не було.

Вгору