Чому саме зараз вирішили замінити стелу Слов’янського курорту? Звідки на це взяли фінансування? Як відреагували люди? Та як просувається відновлення Словкурорту після його повернення на баланс міста? Відповіді дізнався Східний Варіант
Наприкінці серпня начальник Слов’янської міської військової адміністрації Вадим Лях повідомив про заміну назви стели «Слов’янський курорт» із російської на українську мову. Докладніше про все читайте в матеріалі
Заміна без витрат із міського бюджету
Довгі роки стела «Слов’янський курорт», що стала своєрідними воротами до відомого лікувального курорту, була російською мовою. 30 серпня Вадим Лях офіційно повідомив про те, що розпочалися роботи із заміни надпису, який тепер буде виконаний державною мовою.
«Звертаюся до місцевих мешканців. Будь ласка, без паніки! Якщо побачите, як знімають літери, не думайте, що все — надпису більше не буде. Стела «Слов’янський курорт» обов’язково повернеться. Але вже — українською мовою», — пояснив начальник Слов’янської МВА до мешканців.
Стела «Славянский курорт» російською мовою у квітні цього року. Фото: Східний Варіант
Як пояснили Східному Варіанту в міській адміністрації Слов’янська, заміна назви відбудеться без витрат для міського бюджету. Річ у тім, що земля, на якій знаходиться стела, повернулася на баланс міста, але сама стела — ні.
«Стела не є власністю Слов’янської громади, вона не знаходиться в комунальній власності, тому витрачати на неї свій капітал ми не маємо права. «Укрпрофоздоровниця» не передали нам ні скважини, ні ці свердловини, ні цю стелу, ні трансформатори, про що ми їх просили. Тому ми звернулися до Донецької залізниці з проханням допомогти нам у цьому питанні, оскільки витрачати на це бюджетні кошти ми не можемо», — розповідає радниця начальника Слов’янської міської військової адміністрації Світлана В’юниченко.
Стелу не будуть змінювати повністю, мова йде про декілька літер. Слово «курорт» залишиться без змін, а в «Слов’янський» «А» замінять на «О», додадуть м’який знак та апостроф. З виробництвом нових літер допоможе Донецька залізниця, усе інше зробить комунальне підприємство «Благоустрій».
Фото: Східний Варіант
«КП «Благоустрій» замінить ці літери, зачистить їх, пофарбує в ті ж кольори, які й були, і поставить на місце. Ми плануємо, що роботи будуть закінчені до кінця наступного тижня», — каже Світлана В’юниченко.
Потреба в заміні назви пояснюється продовженням реалізації політики декомунізації та заміни місцевих табличок, надписів, вивісок із російської на державну мову.
Як відреагували люди?
Українці, зокрема мешканці Слов’янська, переважно позитивно відреагували на заміну стели. Під публікацією Вадима Ляха з новиною про це писали:
«Дякуємо, чудова новина. Слава Україні. Слава ЗСУ», — пише Лідія Воротило.
«Ми відвідували курорт. Дуже сподобалось. Молодці. Так тримати. Слава Україні», — пише Марина Симакова.
«Дякую за приємну новину. Дякую за труд!!!», — пише Артем Шевелєв.
А дехто навіть висловив свої пропозиції:
«Оновити і зробити підсвічування. Згодом», — написав Ваня Мединський.
Були й думки, що така ініціатива не зовсім «на часі»:
«Боюсь спитати, а чим це нам допоможе???» — пише Роман Кравченко.
«Хоч би гроші витрачати» — пише Ігор Іменник.
На подібні коментарі у Слов’янській МВА наголошують, що на це не були витрачені бюджетні кошти, а заміна стели пояснюється, у першу чергу, потребою привести до ладу всі вивіски та назви, переклавши на українську мову.
А що з відновленням Слов’янського курорту?
У травні Вадим Лях розповідав Східному Варіанту, що відновлення самого курорту буде можливим після війни. Та попри це одразу ж після повернення території на баланс громади, розпочалися активні роботи з прибирання.
«Прибирання триває увесь час, звідколи курорт повернувся у власність Слов’янська. Встановили біотуалети й запускаємо навіть свердловину для того, щоб забезпечити солоність озер. Адже солоність почала зменшуватися, ці роботи вже довгі роки не проводилися. Попри те, що свердловини поки не є власністю Слов’янської громади, оскільки «Укрпрофоздоровиця» ще не передали їх, нам потрібно проводити ці роботи. Оскільки озера потрібні всім: і нашій громаді, і гостям нашого міста, і для майбутнього розвитку Слов’янська», — каже Світлана В’юниченко.
Фото: Східний Варіант
Попри повномасштабну війну Слов’янський курорт цього літа прийняв багато місцевих відвідувачів, а також гостей з інших міст. Це ще раз доводить потребу з відновлення відомого курорту, зокрема його території та лікувальних властивостей води. Заміна стели та її косметичний ремонт — ще один крок до цього. А те, що це проводиться без витрат для місцевого бюджету, роблять цю ініціативу ще більш привабливою.
Східний Варіант продовжуватиме слідкувати за темою відновлення Слов’янського курорту.