Заборони, погрози, «прильоти»: як війна змінила життя у Криму

Джерело:  ua.krymr.com  /  17:10, 31 Травня 2024

Що відбувається у Криму, поки росія воює з Україною

російська влада Криму стверджує, що війна поки що не торкнулася півострова так, як інших прифронтових територій України. Чиновники неодноразово заявляли, що «кримці можуть спати спокійно». Але на тлі цих публічних заяв життя кримчан суттєво змінюється. Що відбувається у Криму, поки росія воює з Україною, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Перші «прильоти» та вибухи почали фіксувати в Криму влітку 2022 року, коли багато хто став свідком ударів ЗСУ по російських військових об'єктах. У Збройних силах України здебільшого підтверджували причетність до цих подій, пояснюючи, що намагаються так зруйнувати логістику Росії, яка постачає через територію Криму військову техніку та живу силу на південний фронт.

Після того, як ЗСУ деокупували правобережну частину Херсонської області, лінія фронту суттєво наблизилася до Криму. Він став прифронтовим регіоном. Незважаючи на це, місцева російська влада продовжує переконувати, що може забезпечити безпеку кримчан і їм нема про що турбуватися. Цьому вторять і багато проросійських блогерів, які переконують, що в Криму – спокійно.

Крим.Реалії з'ясували, що безліч змін на півострові за останні два роки торкнулися саме цивільного життя – тих, кого щодня переконують у безпеці та спокої.

Усічені випускні

З міркувань безпеки у Криму цього року змінили формат проведення випускних вечорів у школах.

Останній дзвоник у Криму, архівне фото

Останній дзвоник у Криму, архівне фото

За розпорядженням міністра освіти та науки російського уряду Криму Валентини Лаврик заходи на честь останнього дзвоника для випускників четвертих, дев'ятих та одинадцятих класів проходили в актових залах шкіл під контролем спеціалістів штабу з безпеки.

Учні інших класів зустрічали останній дзвоник у своїх класних кабінетах.

Севастополь – без держіспитів

У Севастополі, де фіксують найбільш активні удари по військових об'єктах Росії, вирішили цього року скасувати єдиний та основний держіспит у школах (ЄДІ та ОДЕ). У севастопольських школах вони будуть добровільними, оголосив голова міста Михайло Развожаєв.

Севастополь, ілюстраційне фото

Севастополь, ілюстраційне фото

«Вступати до вищих навчальних закладів можна буде як на підставі результатів ЄДІ, так і внутрішніх вступних іспитів ВНЗ», – уточнив він.

Рішення про скасування ключових іспитів Михайло Развожаєв пояснив «неспокійною обстановкою в місті».

В інших регіонах Кримського півострова державна підсумкова атестація для випускників 11 та 9 класів відбудеться у штатному режимі, заявили чиновники.

Без «сакральних» свят

Вперше цьогоріч із міркувань безпеки у Криму скасували паради Перемоги 9 травня. Це сталося вперше в новітній історії Криму, де в минулі роки 9 травня вважалося одним із головних свят у році.

Парад на честь 9 травня, який у Росії називають «День перемоги». Севастополь, 9 травня 2022 року

Парад на честь 9 травня, який у Росії називають «День перемоги». Севастополь, 9 травня 2022 року

Про скасування масових заходів оголосила російська влада Криму після чергових «прильотів» з військових об'єктів РФ на півострові. Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) не приховував засмучення, висловивши впевненість, що «ворогам не вдасться зіпсувати кримчанам свято».

«Ми чекаємо, коли знову можна буде зустріти свято у звичному для нас форматі. Ми віримо в нашу Перемогу і всіма силами наближаємо її», – сказав, у свою чергу, спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов.

Через міркування безпеки у Криму також скасували масові святкування річниці його російської анексії та Дня Росії. Перелічені дати вважаються «сакральними» для російської влади.

Без салютів

В умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Криму заборонили використовувати піротехніку та салюти. Винятки чиновники роблять для новорічної ночі, але закликають людей до «свідомості та відповідальності».

Російська влада Криму загалом закликає кримчан до «самообмеження» під час святкувань «на знак поваги» до учасників повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Торік за порушення заборони на активні гуляння навіть погрожували штрафами.

Приватним готелям і пансіонатам, як і раніше, дозволено влаштовувати розважальні шоу для туристів.

Море – для російських військових

Після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, російські війська зайняли курорти західного узбережжя Криму. На пляжах вони облаштовують окопи та вогневі точки. Доступ до моря закритий у найпопулярніших раніше курортних селищах: Штормове, Поповка, Молочне, Міжводне та інших.

Міжводне, архівне фото

Міжводне, архівне фото

Там третій рік поспіль не буде курортного сезону. Місцеві готелі не приймають гостей. Бізнес, який там працював раніше, закритий.

Оборонні споруди Росії також помічені на південному узбережжі та на півночі Криму.

Заборона фото та відео вокзалів і «прильотів»

В умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну кримчанам заборонили фото- та відеозйомку на об'єктах залізничної інфраструктури. Заборонено також оприлюднбвати ці фото та відео в реальному часі.

Дозволено фото для особистого користування на вокзалах, зупинках і платформах, а також усередині поїздів, якщо вони не заважають і не створюють незручностей та небезпеки для пасажирів, спільні плани вокзалів і потягів без деталізації їхніх конструктивних особливостей, уточнили чиновники.

Залізничний вокзал у Феодосії, червень 2022 року

Залізничний вокзал у Феодосії, червень 2022 року

Згодом кримчанам також заборонили фіксувати і показувати наслідки «прильотів» по військових об'єктах. Підконтрольні Росії чиновники публічно погрожують кримчанам за порушення цієї заборони та переслідують людей, які викладають фото та відео «прильотів» у відкритий доступ.

Переслідувати у Криму також можуть за пісні та слова на парканах.

Дорогі вантажі

Після першого удару ЗСУ по Керченському мосту вартість страховки вантажів, що прямують до Криму, підскочила майже вдвічі, повідомляло російське видання «Известия». За інформацією видання, після обмеження руху через міст перевізників з Криму до Росії направили в об'їзд – «сухопутним коридором», який російські військові пробили через окуповані південні області України. Тому вантажоперевізники почали враховувати додаткові ризики.

Вантажівки у Керчі, ілюстраційне фото

Вантажівки у Керчі, ілюстраційне фото

Про те, що транспортні компанії «закладають у ціну» додаткові кілометри, часи та витрати на «сухопутному коридорі», заявляв і глава російської Асоціації вантажних перевізників та експедиторів Криму Анатолій Цуркін.

Страхування від «прильотів»

На тлі частих ударів ЗСУ по військових об'єктах у Росії та Криму стає популярним страхування житла від терактів і диверсій. Це пов'язано з тим, що удари безпілотників по російських об'єктах найчастіше російські суди трактують як акти тероризму.

«На тлі останніх подій кримчани дедалі більше виявляють інтерес до страхування від терактів і диверсій. Сьогодні є можливість захистити своє життя, автотранспорт, квартиру чи будинок від терористичного акту або атаки БПЛА у Криму. Виплати за полісом становитимуть до мільйона рублів», – пише Telegram-канал «ЧП/Крым».

Дим після ймовірної атаки безпілотника у Севастополі, Крим, 29 квітня 2023 року

Дим після ймовірної атаки безпілотника у Севастополі, Крим, 29 квітня 2023 року

Російська влада Криму хоче вимагати від України компенсацій за збитки від ракетних ударів по російських військових об'єктах на півострові та диверсій. Володимир Константинов заявив про підрахунок збитків і підготовку відповідного позову.

Список обмежень у Криму через військові дії може доповнюватися. Крим.Реалії стежать за ситуацією та інформуватимуть про зміни.

Вгору