Росіяни воюють на інформаційному фронті за допомогою локальних Телеграм-каналів Донеччини. Розповідаємо, які наративи вони просували там минулого тижня.
Аналізуючи фейки та маніпуляцію, які поширюють російські пропагандисти через свої канали, журналісти «Східного Варіанту» вже вивчили основні механізми та способи створення таких фейків. Зокрема, найчастіше росіяни вдаються до підробки різного роду картинок, видаючи їх за публікації в іноземних медіа.
Також часто маніпулюють, спотворюючи цитати іноземних політиків, або ж просто вигадують який-небудь факт та публікують навіть без намагань довести його правдивість.
Це підтвердив і моніторинг фейків за минулий тиждень, 21-27 листопада. Традиційно зібрали для вас найцікавіше.
Нацизм не пройшов
Російські пропагандисти домалювали «вуса Гітлера» символу чемпіонату світу з футболу. І звичайно ж, звинуватили в цьому українців, додавши. що нібито поліція Катару арештувала українських вболівальників за це. Однак, ця новина — повна вигадка пропагандистської фантазії, яка не має нічого спільного з реальністю.
Скріншот з відео, поширеного в ТГ-каналі
Українські вболівальники не мають жодного стосунку до цього колажу. Крім того, на поширеному в Телеграм-каналах Донеччини відео майорить логотип найбільшого арабського видання «Аль-Джазіра». Мовляв, саме його журналісти поширили новину про «українських нацистів».
Кореспондент телеканалу Нів Баркер заявив, що його видання ніколи не публікувало таке відео.
«Це фейк! Хороша спроба, але у відео використано неправильний шрифт, він не відповідає нашому стилю. І ми ніколи не використовували б слово «perpetrators» (злочинці)», — зазначив Баркер.
Жодне інше порядне видання також не поширювало такої інформації. Цим займалися виключно проросійські ресурси.
«Захід не підтримує Україну»
Чому важливо читати статті далі заголовка? Щоб російська пропаганда не могла вами маніпулювати.
Кілька Телеграм-каналів Донеччини поширили обкладинку журналу The Newstatesman з заголовком: «Російська рулетка: чи втрачає Зеленський підтримку Заходу?» Звісно, пропагандисти подали це як сумнів авторів у цій підтримці.
Обкладинка журналу відповідає дійсності, як і заголовок. Однак, в тексті явно протилежна думка тому, про що говорять пропагандисти
Однак, якщо прочитати саму статтю, то можна зрозуміти, що журналісти навпаки розвіюють подібні російські тези. Зокрема, говорять про інцидент з падінням ракети на території Польщі, цитуючи генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга:
«Це не провина України. Росія несе остаточну відповідальність».
Також говорять і про підтримку інших країн:
«Навіть Джорджія Мелоні, нова ультраправа прем’єр-міністерка Італії, пообіцяла продовжувати підтримувати Україну з боку країни, хоча деякі італійські коментатори припускають, що вона стикається з опозицією всередині своєї партії. Відносно м’яка європейська осінь призвела до падіння цін на газ і відступу страхів щодо неминучої нестачі електроенергії, але Путін, безсумнівно, сподіватиметься, що довга, холодна зима та стрімка інфляція послаблять підтримку України».
Та, звісно ж, про США:
«У США, які надали основну частину військової та фінансової підтримки Україні, Байден попросив Конгрес схвалити ще 37 мільярдів доларів екстреної допомоги до того, як Республіканська партія отримає контроль над Палатою представників у січні».
Відтак, автори чітко відповідають на поставлене у заголовку питання: підтримка України з боку заходу не зменшується
«Руїни в Києві, а не в Маріуполі»
Пропагандистські ресурси намагалися дискредитувати українську владу, опублікувавши два фото: на одному три нові будинки в Маріуполі, які нібито відбудувала окупаційна влада, на іншому — зруйнована будівля Будинку профспілок у центрі Києва. Як відомо, Будинок профспілок знищили силовики часів Януковича під час подій на Майдані.
Фото, опубліковані в проросійських пабліках
Це повідомлення пропагандисти супроводили маніпулятивними коментарями: «Ватний Маріуполь», «Європейський Київ».
Як раніше писав «Східний Варіант», окупанти вже не вперше хваляться трьома відбудованими будинками на фоні повністю знищеного ними Маріуполя, що виглядає жалюгідно.
А ось щодо Будинку профспілок, то автори повідомлення маніпулятивно використали старе фото будівлі. Нині вона повністю відбудована, там розташований Музей революції Гідності та інші організації і заклади.
Такий вигляд має Будинок профспілок зараз
Журнал-невидимка
І знову обкладинка журналу, і знову фейкова. Цього разу росіяни опублікували карикатуру на польського президента та друга України Анджея Дуду під виглядом обкладинки іспанського журналу El Jueves.
Неіснуюча обкладинка журналу
При цьому автори фейку додали коментар про те, що журнал, нібито, висміяв президента Польщі.
Однак, на псевдообкладинці значиться номер випуску: 2375. Та на офіційному сайті журналу, де опубліковані усі випуски, останній з них має номер 2374. Відтак, журналу з таким номером, як у фейку росіян, на момент публікації просто не існує в природі.
Усі існуючі обкладинки журналу
Раніше проросійські канали також подавали подібні фейки з цим журналом. Але тоді вказували номер існуючого випуску, який насправді ж мав зовсім іншу обкладинку.
Хліб за 600 грн
У пабліках Донеччини продовжують розповідати, як все погано в Україні та не зупиняються у спробах супроводити цю тезу новими фейками. Зокрема, поширюють «скріншоти» з нібито сайту ОЛХ, де зазначено, що домашній хліб українці продають за 300-600 грн. А також під час очікування хліба нібито пропонують «скористатися душем до 2 хвилин та туалетом до 5 хвилин, або ж зарядити телефон».
«Скріншот», опублікований пропагандистами
Це повідомлення, очевидно, мало б підкреслювати, що українці страждають та вимушені користуватися такими принизливими послугами.
Однак, як показав моніторинг сайту ОЛХ, за пошуком «домашній хліб» такого повідомлення немає. Натомість ресурс видає 88 оголошень з пропозиціями придбати домашній хліб чи інгредієнти до нього. При цьому вартість хліба в середньому становить від 30 до 100 грн.
***
«Східний Варіант» розуміє важливість впливу російської пропаганди і намагається щотижня боротися з нею, розвіюючи ганебні та цинічні фейки ворога. Не зупиняємось у цій боротьбі.