Вступ із ТОТ у 2024 році: що треба знати

Джерело:  v-variant.com.ua  /  17:36, 7 Травня 2024

Як і куди звернутися?

Якою буде вступна кампанія для абітурієнтів із тимчасово окупованих територій? У які українські заклади вищої освіти вони можуть вступити? Що для цього потрібно робити? Та наскільки це безпечно? Відповіді Східний Варіант дізнався в керівника освітніх центрів «Донбас-Україна» і «Крим-Україна» Маріупольського державного університету В’ячеслава Кудлая.

В умовах повномасштабної війни абітурієнти з тимчасово окупованих територій (ТОТ) можуть вступити до українських закладів вищої освіти (ЗВО), щоби здобути якісну освіту, яку визнаватимуть у світі. Докладніше про це в матеріалі.

Що за центри «Донбас-Україна» і «Крим-Україна»

Такі освітні центри почали працювати в українських ЗВО після початку російської війни на сході та окупації Криму. Завдяки їхній роботі абітурієнти з тимчасово окупованих територій можуть вступити до українських вишів за спрощеною процедурою.

У Маріупольському державному університеті (МДУ) «Донбас-Україна» та «Крим-Україна» почали працювати у 2016 році. Пік активності центрів прийшовся на 2019 рік — тоді до них звернулося 185 осіб, з них 125 вступили до вишу. Під час пандемії коронавірусу та після неї бойовики незаконних терористичних угрупувань «днр» та «лнр» зачинили пункти пропуску до підконтрольних територій України, через що кількість вступників із ТОТ зменшилася. Після повномасштабного вторгнення, зокрема зараз, кількість бажаючих вступити до українських вишів знову зростає.

Вступ із ТОТ у 2024 році_05

Графік наданий В’ячеславом Кудлаєм

«Освітні центри цього року в нас працюватимуть з 1 червня до 30 вересня. У такі терміни ми проводимо атестацію, приймаємо заяви, якщо направляємо до уповноваженої школи, допомагаємо в оформленні довідок, щоби абітурієнти вступили до закладу вищої освіти», — розповідає керівник освітніх центрів «Донбас-Україна» і «Крим-Україна» Маріупольського державного університету В’ячеслав Кудлай.

Освітні центри створюються на базі приймальних комісій українських вишів. Відповідно до Наказу № 271 Міністерства освіти й науки, при зверненні до освітнього центру конкретного ЗВО абітурієнт вступає саме до цього ЗВО. Тому майбутнім студентам із ТОТ потрібно заздалегідь обрати виш, до якого вони планують вступати, і звертатися до їхнього освітнього центру «Донбас-Україна» або «Крим-Україна».

Перед вступом абітурієнту необхідно підтвердити свої знання

Абітурієнту з ТОТ, який має атестат так званих «днр»/«лнр», потрібно підтвердити свої знання на підконтрольній території України, склавши Державну підсумкову атестацію (ДПА) за спрощеною процедурою. Організація такого іспиту проходить через освітні центри «Донбас-Україна» і «Крим-Україна».

Абітурієнт із тимчасово окупованих територій може звернутися до освітнього центру приймальної комісії вишу, до якого він бажає вступити, через електронну пошту, мобільні месенджери або чат-боти (у різних вишах різні канали зв’язку). Звернення вступника зареєструють, зафіксують його дані, бажану спеціальність вступу. На основі цієї інформації заповнюється спеціальна форма, для якої вступник надає копії своїх документів із ТОТ. Після цього в освітньому центрі оформлюють декларацію для проведення ДПА.

В'ячеслав Кудлай

«Цю декларацію ми заповнюємо та направляємо до уповноваженого закладу загальної середньої освіти, з яким ми співпрацюємо. І відповідно цей заклад за графіком проводить підсумкову атестацію з двох предметів: українська мова та історія України. В один день вступник складає іспити, йому оформлюють довідку про проходження атестації. Ми вносимо в Єдину державну електронну базу з питань освіти заяву вступника з його оцінками, і призначаємо проведення вступних іспитів із тих предметів, яких не вистачає для оформлення заяви вступникові.

Наразі це буде математика й ще четвертий предмет на вибір: або іноземна мова, або інший предмет», — пояснює В’ячеслав Кудлай.

Дані вступника з ТОТ у Єдиній державній електронній базі шифруються. Дешифрувати цю інформацію неможливо, що забезпечує конфіденційність вступника. Відповідно, органи окупаційної влади не зможуть виявити, що це за людина.

Цього року вступники з ТОТ, які подаватимуться до Маріупольського державного університету, зможуть скласти ДПА на базі Маріупольського ліцею, який зараз працює в Пущі-Водиці Київської області. Така процедура може цілком відбуватися дистанційно, тож абітурієнту не обов’язково виїжджати з ТОТ.

Вступ із ТОТ у 2024 році

Фото ілюстративне. Джерело: tvoemisto.tv

Минулого року, пригадує В’ячеслав Кудлай, МДУ співпрацювали з однією київською школою, для здачі ДПА в якій була умова обов’язкової присутності. Через це декілька абітурієнтів не змогли вступити до українського вишу, адже не змогли виїхати з окупації через ускладнення з боку російських бойовиків. Тому цього року МДУ змінив уповноважений заклад для проведення ДПА спрощеної процедури. За результатами складання ДПА абітурієнт із ТОТ отримає український атестат за 9 або 11 клас.

В умовах повномасштабної війни українська освіта створила умови для дистанційного навчання дітей з окупованих територій в українських школах. У такому випадку, закінчивши дистанційно українську школу, випускник із ТОТ отримає український атестат про освіту. З ним він може податися на НМТ. Або скористатися умовою спрощеного вступу без НМТ, але для цього треба буде підтвердити місце реєстрації на тимчасово окупованих територіях (українська прописка). Замовити витяг про місце проживання можна, наприклад, через сервіс Дія.

Офіційно вступна кампанія почнеться з 1 липня 2024 року, але абітурієнти з ТОТ можуть звертатися до освітніх центрів з 1 червня.

Що треба знати про навчання в українському виші, будучи на ТОТ

Після вступу до українського закладу вищої освіти, студент може навчатися дистанційно, якщо немає можливості виїхати на підконтрольні Україні території. У такому випадку, навчатися він зможе через онлайн-платформи. Наприклад, через Moodle.

Moodle

Фото з сайту Aulas Moodle

Відповідно до вимог Міністерства освіти, після вступу студент має принести до приймальної комісії оригінали документів. Але розуміючи, що не всі студенти з ТОТ зможуть виконати цю вимогу, подача документів може бути відтермінована.

Приймальна комісія

Фото ілюстративне. Джерело: sud.ua

Абітурієнти з ТОТ можуть вступати до українських вишів як за контрактом, так і за державні кошти. Тут вони братимуть участь у конкурсному відборі. Варто зазначити, що цього року Верховна Рада ухвалила зміни у фінансуванні здобуття вищої освіти. В’ячеслав Кудлай повідомив, що станом на зараз виші не мають інформації про те, як саме це працюватиме.

«Рекомендую нашим абітурієнтам вірити в те, що все вдасться, не втрачати надію, не дивлячись на складнощі з фінансуванням і безпековою ситуацією. Пробувати, подавати заяви, реалізовувати своє право на освіту. Обрати 5 спеціальностей і подати 5 максимально можливих заяв, розставити для себе пріоритети від першої (найбільш бажаної спеціальності) до п’ятої (найменш бажаної). І рекомендуємо на період вступної кампанії бути максимально на зв’язку, не планувати від’їздів, а бути готовим чи готовою залучатися до вступних процесів», — дає рекомендації В’ячеслав Кудлай.

Як і куди звернутися?

Перелік і контакти освітніх центрів «Донбас-Україна» і «Крим-Україна» на базі українських вишів станом на минулий рік.

Звернутися до приймальної комісії Маріупольського державного університету можна за контактами:

Телеграм-бот MRPL Unibot: @MDUUA_bot

Електронна пошта: enrollment@mdu.in.ua

Керівник центрів «Донбас-Україна» та «Крим-Україна» — Кудлай В’ячеслав Олегович

вул. Преображенська, 6/4, І поверх, каб. 1

м. Київ, Україна

+380 96 7437443

Електронна пошта Міністерства освіти й науки: mon@mon.gov.ua

Вгору