Врятувати життя: як стати донором в Одесі і допомогти під час війни

Джерело:  usionline.com  /  19:13, 25 Липня 2022

Запаси крові потрібні і у мирний час, а зараз - це особливо важливо!

Допомогти Україні можна не тільки вступивши у лави ЗСУ, або донатами армії. Є такий спосіб допомоги, як донорство. Запаси крові потрібні і у мирний час, а зараз - це особливо важливо.

Як стати донором у Одесі дізнавалася кореспондент Української Служби Інформації Анна Городенцева.

Де і як здати кров під час війни

Наразі є єдина база та Telegram-канал “Донор Одеса”. Коли лікарні потребують у тій, чи іншій групі крові у каналі з’являється повідомлення про це, і форма яку треба заповнити, якщо ви бажаєте стати донором. Вам зателефонують та підтвердять регістрацію, місце та час. Тож якщо ви хочете допомогти, додайте канал : https://t.me/donor_odesa

На здачу крові обов’язково треба взяти з собою паспорт, або потрібен додаток “Дія”. Наразі стати донорами вже виявили бажання півтори тисячі одеситів, але потреба у крові буде завжди. Особливо важливо під час війни йти по системі донорства, коли є у цьому потреба.

Зараз порівняно з початком війни є спад кількості бажаючих здати кров. Але робити великі запаси у перші дні війни було безглуздо, адже кров має термін зберігання. Це велика дистанція тому ми не можемо бути “спринтерами”. Ми маємо раціонально розходувати сили. Бувають дні, коли не потрібні донори, є дні, коли більше надходжень, тоді потрібні донори. Ця система має працювати без ажіотажу та надриву, але постійно, – розповіла спікер одеського міського департаменту здоров’я Олена Вельможко.

Хто не може бути донором

Але все ж таки одного бажання замало, не усі люди можуть бути донорами. Отже не можуть здавати кров:

  • люди, які молодше 18 років та старше 60;
  • ті, у кого маса тіла нижче, ніж 50 кг;
  • вагітні жінки, жінки під час лактації, а також жінки, у яких критичні дні та не раніше, ніж через 5 днів після їх закінчення. Після пологів повинен пройти рік. Після закінчення лактації – 3 місяця;
  • люди з такими хворобами, як: СНІД, ВІЛ-інфекція, сифіліс, вірусні гепатити, позитивний результат дослідження на маркери вірусних гепатитів; усі форми туберкульоза, бруцельоз, висипний тиф, туляремія, лепра, хвороба Кройцфельда — Якоба; паразитарні — ехінококоз, токсоплазмоз, трепаносомоз, філяріатоз, ришта, лейшманіоз, злоякісні новоутворення; хвороби крові; органічні захворювання ЦНС; повна відсутність слуху і (або) мовлення; серцево-судинні захворювання — гіпертонічна хвороба II–III ст., ішемічна хвороба серця, атеросклероз, атеросклеротичний кардіосклероз, облітеруючий ендоартеріїт, неспецифічний аортоартеріїт, рецидивний тромбофлебіт, ендокардит, міокардит, вади серця; хвороби органів дихання — бронхіальна астма, бронхоектатична хвороба, емфізема легень, обструктивний бронхіт, дифузійний пневмосклероз у стадії декомпенсації; хвороби органів травлення — ахілічний гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки; захворювання печінки і жовчних шляхів — хронічні захворювання печінки, зокрема токсичної природи і неясної етіології, калькульозний холецистит з повторюваними нападами і явищами холангіту, цироз печінки; захворювання нирок і сечовивідних шляхів у стадії декомпенсації — дифузні й вогнищеві ураження нирок, сечокам’яна хвороба; дифузні захворювання сполучної тканини; променева хвороба; хвороби ендокринної системи у разі порушення функцій та обміну речовин; хвороби ЛОР-органів — озена, інші гострі та хронічні важкі гнійно-запальні захворювання; очні хвороби — залишкові явища увеїту (ірит, іридоцикліт, хоріоретініт), висока міопія (6Д і більше), трахома, повна сліпота; шкірні хвороби — розповсюджені захворювання шкіри запального та інфекційного характеру, псоріаз, еритродермія, екземи, червоний вівчак, пухирчасті дерматози, грибкові ураження шкіри (мікроспорія, трихофітія, фавус, епідермофітія) і внутрішніх органів (глибокі мікози), гнійничкові захворювання шкіри (піодермія, фурункульоз, сікоз); остеомієліт гострий і хронічний; оперативні втручання з приводу ампутації або резекції органа і трансплантації органів чи тканин. Якщо людина тісно контактувала з хворим на гепатит теж має пройти рік;
  • люди, які страждають алкоголізмом, наркоманією, психічними захворюваннями.
  • люди, які зробили будь-яку операцію. Після неї має пройти рік.

До того ж, після того, як людина зробила татуювання, проколювання вух, пірсинг, закінчила лікування голковколюванням теж повинен мінути рік.

Якщо людина перебувала у закордонному відрядженні більше, ніж 2 місяця повинно пройти 6 місяців і тільки тоді можна стати донором.

Якщо людина перебувала у країнах ендемічних щодо малярії, країнах тропічного та субтропічного клімату (Африка, Азія, Південна та Центральна Америка) понад 3 місяці має пройти 3 роки

Якщо людина хворіла такими захворюваннями, як ангіна, грип, гостре респіраторне вірусне захворювання має пройти 1 місяць, а якщо інші інфекційні захворювання – 6 місяців.

Якщо людина сама потребувала у переливанні крові теж повинен пройти рік

Вегето-судинна дистонія – 1 місяць після нормалізації стану та зникнення симптомів

– малярія в анамнезі, за відсутності симптомів і негативних результатів імунологічних тестів-3 роки

– черевний тиф, після одужання і повного клінічного обстеження, за відсутності виражених функціональних розладів -1 рік

Алергічні захворювання-2 місяці після закінчення гострого періоду

Видалення зуба-10 діб

Щеплення:

– вбитими та рекомбінантними вакцинами (правець, дифтерія, кашлюк, вірусний гепатит В, грип, холера, тиф і паратиф), анатоксинами-10 діб;

– живими вакцинами (БЦЖ, віспа, червінка, поліомієліт, бруцельоз, чума, туляремія), введення протиправцевої сироватки (за відсутності виражених запальних явищ на місці ін’єкції)-1 місяць;

– проти сказу-1 рік

– введення імуноглобуліну проти вірусного гепатиту В-1 місяць

– реакція Манту (за відсутності виражених запальних явищ на місці ін’єкції)-14 діб.

Медикаментозний курс лікування -14 діб після закінчення курсу.

Кров можна здавати 1 раз у два місяця, але не більше, ніж 5 разів на рік.

Пам’ятка для донора: як підготуватися

Є і невеликі правила для тих, хто може стати донором. Наприклад, не можна пити алкоголь за 48 часов до здачі крові.

Є такий міф, що кров потрібно здавати голодним. Це не правда. Якщо людина хоче здати кров – вечеря накануні має бути легкою, наприклад, це може бути відварене мясо, салат, а не жирна їжа. У день здачі крові потрібно обов’язково поснідати, це має бути вівсяна каша, аба гречка на воді, солодкий чай, можна з вівсяним або зоологічним печивом, хліб з варенням. Не можна яєць, кисломолочних продуктів, бананів, авокадо, грибів – у день здачі це їсти не можна. Перед здачею крові важливо не палити хоча б час, а після треба 10 хвилин відпочити. Також не можна палити декілька годин після здачі крові, це потрібно, щоб людині не стала зле, – розповіла завідуюча міським відділенням трансфузиологии Олена Жабановська.

Досвід бути донором

Є люди, які здають кров вже декілька років. Наприклад одесит, редактор видання “Шомрей Шабос” Цви Гирш Бліндер ставав донором вже 12 разів.

Я став донором у 2014 році, коли в Україні і почалася війна. Я тоді зрозумів, що кров буде дуже потрібна. У мене була перерва, тому що були невеликі проблеми зі здоров’ям, але коли я їх вирішив, я знов почав здавати кров. Я здаю кров, тому що розумію, що так рятую життя. Після початку повномасштабного вторгнення я вже став донором 2 рази, – розповів одесит.

Корисно і важливо

Бути донором корисно. Здача крові хоча б раз на рік знижує ризик хвороб серця на 88%. У донорів кращий баланс холестерину і нижчий його загальний рівень. Отже, менші ризики серцево-судинних хвороб, а також менші ризики захворіти на рак легенів, прямої кишки, шлунку та гортані.

Але найголовніше – це рятує життя. Окрім того, що наразі є поранені через війну, кров потрібна для жертв ДТП, онкохворих, тих хто має хвороби крові, жінкам під час важких пологів. Тож банк крові повинен постійно поповнюватися і кожен донор важливий.

Вгору