Врятувати тисячі життів, ризикуючи своїм: як на Донеччині працює спецпідрозділ поліції "Білі янголи"

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:42, 23 Листопада 2022

Робота у найгарячіших точках та нефункціональні обов’язки

Щодня вони працюють під обстрілами окупантів, щоб допомогти якмога більшої кількості людей. Східний Варіант розповідає історію спецпідрозділу поліції, який вже встиг стати легендарним

Загострення боїв з 24 лютого, постійні обстріли та велика небезпека на Донеччині змусили оперативні служби швидко підлаштовуватися під обставини та видавати рішення. Сотні тисяч людей потрапили у пастку у містах та селищах, до яких складно дістатися транспортом державним службам, без можливості виїхати або отримати гуманітарну допомогу. Тому з перших днів повномасштабного вторгнення прийнято рішення про створення спеціального підрозділу Поліції Донеччини, які працюють у найгарячіших точках та населених пунктах, допомагаючи розвозити харчові набори та здійснювати евакуацію населення. Пізніше їх стали називати “Білими янголами”.

Робота у найгарячіших точках та нефункціональні обов’язки

Зараз “янголи” працюють у Красногорівці, Авдіївці, Новомихайлівці, Вугледарі та Великій Новосілці. Це населені пункти, поруч з якими відбуваються тяжкі бої між українськими захисниками та окупантами, але там продовжують залишатися люди.

Через велику небезпеку сюди не їдуть карети швидкої допомоги, представники ДСНС для розбору завалів, евакуаційні групи чи вантажі з гуманітарною допомогою. Цю роботу зараз виконують “Білі янголи”. Ризикуючи своїм власним життям, вони рятують життя інших.

Білі янголи Донеччина

Доставляння гуманітарної допомоги жителям Мар’їнки // Фото Поліції Донеччини

Рустам Лукомський, представник колективу “Білих янголів”, розповідає, що тяжкі зіткнення з самого початку повномасштабного вторгнення призвело до потреби виконувати поліцією вже своїх нефункціональних обов’язків. Нефункціональні – це одночасно і працівник служби надзвичайних ситуацій, і швидкої допомоги, і служби евакуації.

“Довелось налагодити взаємодію. Взаємодію між службами та населенням. ДСНС частіше за все можуть не добратися до місця обстрілу, щоб працювати з завалами та рятувати людей. Ми допомагаємо їм дістатися до місця призначення. Швидка допомога не завжди може їхати у такі небезпечні місця, особливо це села біля активних бойових дій, де немає лікарів та лікарень. Ми забираємо людей, поранених, хворих, веземо їх до більш безпечного місця, де вже їх забирають кваліфіковані спеціалісти”, – розповідає Рустам Лукомський.

Білі янголи Донеччина

Білі янголи у майже знищеній окупантом Великій Новосілці надають допомогу // Фото Поліції Донеччини

Ведеться допомога і Збройним силам України. З солдатами постійно є зв’язок, надається допомога, потрібні речі.

Для “Білих янголів” спеціально проводили курси першої медичної допомоги. Частина хлопців мають бойовий досвід ще з 2014 року. Тому можуть поставити приблизний діагноз потерпілому, визначити тип поранення та краще надати допомогу при різних типах травм. Проходились окремо і курси для парамедиків. Це дає змогу ефективніше працювати з тими, хто потребує медичної допомоги після поранень через ворожі обстріли.

Інформаційна робота з населенням та евакуація

“Білі янголи” постійно працюють з населенням. Проводять інформаційні зустрічі, роз’яснення про те, як і куди люди можуть виїхати з найгарячіших точок.

Особливий акцент робиться на маломобільних, людей з інвалідністю чи похилого віку та дітей. З ними працює спеціальний представник Поліції Донеччини, котрий перевіряє, у яких умовах зараз живуть люди, особливо діти, показує, куди й у які умови вони можуть переїхати зараз, щоб убезпечити своє життя та свою родину.

Більше про це читайте у матеріалі Східного Варіанта "Через постійні обстріли вони дуже бояться": як поліція Донеччини рятує дітей під час війни

Після інформаційних роз’яснень люди, переважно, погоджуються на евакуацію та виїжджають з найнебезпечнішого регіону.

Білі янголи Донеччина

Надання гуманітарної допомоги та води населенню // Фото Поліції Донеччини

Для роботи “Білих янголів” були надані броньовані автомобілі, спеціально обладнані для перевезення людей та для надання першої медичної допомоги. Спочатку ж команда хлопців та чоловіків працювали на кареті швидких допомоги.

“Звідки ж назва така пішла. Ми приїжджали на кареті швидкої, вона ж біла. І люди місцеві кажуть: “Ну ви ж не лікарі, і не швидка, ви просто наші білі янголи”. Так воно і пішло. Під обстрілами майже не звідки до людей приїжджала швидка – то вони й назвали нас янголами”, – говорить Рустам Лукомський.

“Янголи” розвозять гуманітарну допомогу від обласних адміністрацій, міських рад регіону, міжнародних організацій, зокрема Червоного Хресту, від волонтерських штабів та громадських організацій. Це харчові набори, засоби гігієни, вода у місця, де її немає, а також потрібні медикаменти та ліки.

Працівники дізнаються, де хто проживає, та якої допомоги потребують. За словами Рустама, “є лежачі, є люди на інсуліні, є інсультники”, по кожному дізнаються інформацію, чого і скільки потрібно, і потім везуть безпосередньо до людей. Особлива увага приділяється дітям.

Білі янголи Донеччина

Гуманітарна допомога жителям Мар’їнки // Фото Поліції Донеччини

У населених пунктах, куди їдуть “Білі янголи”, вже більше, ніж пів року, живуть без комунікацій. У них немає води, світла, газопостачання, опалення. Більша частина їх часу проходить у підвалах, де вони ховаються під ворожих обстрілів. Коли приїжджають “янголи”, люди в першу чергу питають новини та якусь інформацію, бо знаходяться без зв’язку з навколишнім світом.

“Тому інформаційна робота дуже важлива у нас. Усі питають, всі хочуть дізнатися, що відбувається, які новини. Намагаємось переконати людей, що життя – найважливіше, що зараз потрібно виїхати, що там краще, там спокійніше, є комунальні послуги. Тепло, є їжа, медикаменти, лікарі. Але люди все одно залишаються”, – говорить Рустам Лукомський.

Білі янголи Донеччина

Надання допомоги та евакуація цивільних мешканців // Фото Поліції Донеччини

За словами Рустама, зараз люди вже довіряють “Білим янголам”, приймають за “своїх”, хоча у перші поїздки була відстороненість.

Евакуйованих з гарячих точок цивільних мешканців “янголи” везуть до міста Курахове, де є волонтери, лікарі, представники Червоного хресту. Людям показують посібники по евакуації, де прописані усі її головні моменти. Мешканцям пояснюють, що можна виїжджати не за кордон області, а у її межах, якщо вони не хочуть принципово покидати Донеччину. Показують, що є умови, місце для життя, соціальні виплати, допомога, завдяки якій люди зможуть пережити цей складний час.

Ризикуючи своїм життям, рятують життя іншим

Станом на жовтень, “Білі янголи” були єдиними представниками екстрених служб у Красногорівці. За кожен черговий рятувальний рейс працівники поліції привозять 500 літрів води, продукти, дитяче харчування, медичні препарати й засоби гігієни, які передали волонтери. Допомогу доставили в найбільш небезпечні райони, до яких інші не дістаються. Проводиться медична евакуація – вивозять людей з інвалідністю та хворих, виїжджають на повідомлення про нерозірвані снаряди. У листопаді повідомили, що завдяки “Білим янголам” було евакуйовано 100% цивільного населення Мар’їнки.

Евакуація проходить постійно. Наприклад, у червні у Красногорівці до працівників поліції звернулась місцева мешканка. Її син має інвалідність, тому виїхати самостійно їм було проблематично. Правоохоронці на руках винесли людину з будинку. Під час цієї евакуації родина та “янголи” потрапити під обстріли, але встигли доставити людей у безпечне місце.

Білі янголи Донеччина

Евакуація населення “Білими янголами” // Фото Поліції Донеччини

Влітку жінка з Максимільянівки, рятуючись від обстрілів, бігла у підвал, але впала та сильно травмувала ногу. Майже добу провела в укритті, не в змозі самостійно вийти. Працівники поліції винесли жінку з підвалу та доставили у лікарню.

Ще одна жінка у Красногорівці влітку постраждала від російського удару. У момент вибуху вона була у своїй квартирі та отримала численні осколкові поранення кінцівок, грудної клітини, була на межі смерті. Екіпаж “Білих янголів” надали жінці медичну допомогу та під обстрілами довезли її до медичного закладу.

У серпні екіпаж “Білих янголів” потрапити під артилерійний ворожий обстріл, команда дістала значних поранень. Двоє з трьох правоохоронців отримали осколкові поранення, водію перебило артерію. Попри поранення, хлопці продовжили рух та доставили евакуйованих у безпечне місце, потім вже самі звернулись до лікарів.

Білі янголи Донеччина

Поранений “білий янгол” Олександр Гаріп після потрапляння під ворожий обстріл // Фото Поліції Донеччини

“Оперативник продовжив вести машину, бо найменша затримка могла коштувати життя всім. Криміналіст Василь Піпа на ходу перев’язав напарнику рану та стежив, щоб він залишався у свідомості. Рустам Лукомський самостійно наклав собі джгути – йому перебило обидві ноги”, – повідомляли тоді у пресслужбі Поліції Донеччини.

Усього за час роботи “білими янголами” біло евакуйовано близько 3 тисяч людей, 250 з яких діти. Розвезено понад 115 тонн гуманітарної допомоги по різних населених пунктах, що знаходяться близько до бойових дій. 110 поранених отримали від працівників поліції першу медичну допомогу. “Білі янголи” будуть продовжувати працювати стільки, скільки людям буде потрібна їх допомога.

Вгору