В Украине семейные врачи имеют право отказаться от дальнейшего ведения пациента. Об этом и. о. министра здравоохранения Ульяна Супрун сообщила на своей странице в фейсбук.
С 1 апреля 2018 года в Украине стартовала национальная программа "Выбери своего врача", согласно которой, каждый гражданин должен был определиться с выбором врача и подписать с ним декларацию. Но как оказалось, право выбора имеют не только пациенты, но и врачи.
"Сегодня все украинцы могут свободно выбирать своего семейного врача. Но и все врачи, не только семейные, имеют право выбора - они могут отказаться от дальнейшего ведения пациента", - написала Супрун.
По ее словам, главное - это то, что человека не могут лишить права получать медицинскую помощь ни при каких обстоятельствах. Однако врач может отказаться вести своего пациента в некоторых случаях:
- Если пациент игнорирует и не выполняет медицинские предписания. К примеру, нарушает предназначенный режим, приходит на прием в состоянии алкогольного или наркотического опьянения и т. п;
- Если пациент нарушает правила внутреннего распорядка медучреждения. Эти правила есть в свободном доступе (запрет на курение, соблюдение тишины и т.д.). При нарушении подобных правил пациентом, все документально фиксируется. Однако, должно соблюдаться обязательное условие при отказе от пациента – его здоровью и жизни ничего не угрожает;
Также врач может отказать пациенту в медицинском обслуживании, если у медика уже подписано определенное количество деклараций. Для терапевта - это 2000, семейного врача - 1800, педиатра - 900. С этого года врачи могут заключать и больше деклараций, в каждом медицинском учреждении утверждено свое количество.
Сьогодні всі українці можуть вільно обирати свого сімейного лікаря. Але й всі лікарі, не лише сімейні, мають право вибору — вони можуть відмовитися від подальшого ведення пацієнта. Водночас, має дотримуватися важлива умова — пацієнт за жодних обставин не може бути позбавлений медичної допомоги.
У яких випадках лікар може відмовитися від ведення пацієнта:
Якщо пацієнт/ка не виконує медичних приписів — наприклад, порушує призначений режим. Лікар має обов’язково фіксувати у карті, або листку непрацездатності вид порушення — чи то пацієнт невчасно прийшов на прийом, чи то перебував у стані алкогольного сп’яніння, чи то вживав наркотики під час лікування. Або ж людина вийшла на роботу без дозволу лікаря чи “втекла” зі стаціонарного лікування.
Якщо пацієнт/ка порушує правила внутрішнього розпорядку медзакладу. Ці правила визначають права та обов’язки, коли він чи вона звертається за медичною допомогою, а також під час перебування в лікарні. Найчастіше йдеться про заборону куріння у медзакладі та дотримання режиму тиші. Правила затверджує головний лікар медзакладу, і вони мають бути у вільному доступі. В обох випадках обов’язкова умова, за якої лікар може відмовитися від ведення пацієнта — його здоров’ю та життю нічого не має загрожувати. Також усі порушення мають бути зафіксовані документально, а задовільний стан здоров’я пацієнта підтверджений.
Важливо розуміти, що лікар не несе відповідальності за здоров’я пацієнта, якщо той відмовляється від медичних рекомендацій або порушує встановлений режим. Водночас, не можна відмовити у наданні медичної допомоги пацієнту, якщо це може призвести до смерті чи інших серйозним проблем із здоров’ям.
Також якщо лікар чи медзаклад не можуть забезпечити необхідне лікування через відсутність обладнання чи відділення , лікарі мають рекомендувати пацієнту звернутись до іншого медзакладу, де він отримає всю необхідну медичну допомогу.
Що стосується сімейних лікарів, то вони можуть відмовитися від подальшого ведення пацієнта, якщо той не виконує медичних приписів або правил внутрішнього трудового розпорядку.
Також сімейний лікар може відмовити в укладенні декларації з пацієнтом, якщо вже має оптимальну кількість декларацій. Для терапевта — це 2000, сімейного лікаря — 1800, педіатра — 900.
Але з цього року лікарі можуть укладати і більше декларацій. Кожен медзаклад визначає допустиму кількість, зважаючи на свої можливості та умови роботи.
Водночас, лікар не може відмовитися укладати декларацію з пацієнтом через місце реєстрації, місце проживання, вік, стать, соціальний статус, історію хвороби пацієнта, відсутність паспорту або через те, що людина є внутрішнім переселенцем.
Більше про те, де закріплено право лікаря на відмову від ведення пацієнта на сайті Міністерство охорони здоров'я України: http://bit.ly/2Lc4tPq