Вільна та незламна: Україна відзначає 32-й День Незалежності

Джерело:  vchasnoua.com  /  13:06, 24 Серпня 2023

Вдруге головне свято країни проходить в умовах повномасштабної війни. Триває 547 доба боротьби українського народу за вільне від російських загарбників майбутнє

Як Україна назавжди поховала СРСР

16 липня 1990 року Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки прийняла Декларація про державний суверенітет України. Одночасно ухвалили постанову «Про День проголошення незалежності України», який вирішили відзначати 16 липня.

Прийняття Декларації про державний суверенітет України / фото: Вікіпедія

17 березня 1991 року проводився єдиний в історії СРСР Всесоюзний референдум про збереження радянського союзу. Одночасно з цим референдумом в Україні за наполяганням «Народного Руху України за перебудову», було проведене консультативне опитування: «Чи згодні ви, щоби Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України». Схвально на нього відповіло понад 80% опитаних.

Через місяць після цього стався «Серпневий путч» — подія, яка відома як спроба позбавити влади Михайла Горбачова і повернути колишній радянський державний лад.

«Серпневий путч» / фото з відкритих джерел

Фото: Радіо Свобода

Вранці 23 серпня 1991 року в звичайному шкільному зошиті була записана чернетка «Акту про проголошення незалежності України». Написали її Леонтій Сандуляк та Левко Лук’яненко.

На історичному документі про державний суверенітет України депутати залишають написи: «Слава Україні», «Ще не вмерла і не вмре», «Від сьогодні - будьмо».

Фото: Національний музей історії України

24 серпня 1991 року було скликане надзвичайне позачергове засідання Верховної Ради УРСР. Це сталося через три дні після подавлення путчу консервативних сил Радянського Союзу, які прагнули повернути СРСР без демократичних перетворень і «перебудови».

24 серпня 1991 року був прийнятий «Акт проголошення незалежності України». За незалежність України проголосували 346 депутатів, і навіть комуністи.

Одразу після завершення позачергового засідання опозиціонери виконали гімн Українських Січових стрільців біля трибуни. Пісню підхопили навіть мітингувальники на вулицях.

В’ячеслав Чорновіл запропонував внести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор.

Як голосували на референдумі на Донеччині та Луганщині

Голосування на референдумі в місті Торез на Донеччині / фото: Донецька ОВА

1 грудня 1991 року було проведено Всеукраїнський референдум, на який винесли лише одне запитання — «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». Понад 90% українців в усіх областях країни висловили схвальну думку.

На референдумі, до речі, взяли участь 76,73% виборців на Донеччині та 80,65% на Луганщині. За проголошення незалежності проголосувало 83,9% виборців у Донецькій області та 83,86% — у Луганській.

Так Україна обрала Незалежність.

Фото: Укрінформ

Фото: газета «Свобода»

28 січня 1992 року Державний прапор України офіційно затвердили як державний символ.

Перший військовий парад, присвячений Дню Незалежності України, відбувся на Хрещатику в Києві 24 серпня 1994 року.

Першим президентом незалежної України став Леонід Кравчук. Польща стала першою державою, яка визнала незалежність України.

У будні й свята, вдень і вночі Україна зараз бореться за власне майбутнє, вільне від російських загарбників. Незалежність — це риса нашої нації, наш характер. Свобода і гідність закарбовані в наших серцях.

Україна з гордістю залишається — і завжди залишатиметься — суверенною та незалежною державою. Бо Україна — це назавжди. У цей день шануємо всіх, завдяки кому Україна є і буде!

Вгору