Після деокупації територій Луганщини одним із проблемних питань стане відновлення українських паспортів для мешканців звільнених від окупанта населених пунктів.
Ілюстративне фото: Радіо Свобода
Більша частина людей залишились без документів під примусом загарбників — росіяни мінімізували можливість існування в окупації без документів зразка рф, решта — приховані колаборанти, працювати з якими доведеться силовикам.
У Луганській обласній військовій адміністрації відбулось засідання Конгресу регіональних та місцевих влад із обговоренням пріоритетних для регіону питань. Зокрема йшлось про надання допомоги особам, які під час бойових дій та проживання в окупації втратили свої документи, та ідентифікацію таких людей, передає «Вчасно».
«Після деокупації перед військовою адміністрацією постане виклик забезпечення законних прав та потреб громадян, які проживали на окупованих територіях та громадян, які повертатимуться до деокупованих населених пунктів. Мова йде про гуманітарну допомогу, соціальні виплати, а також прийом заяв про пошкоджене майно тощо, — зазначила Олена Литвинюк, начальниця управління адміністративних послуг Лисичанської міської військової адміністрації — державна реєстраторка. — Законодавчо виділено чіткий перелік документів державного зразка, який може посвідчувати особу. Але ми знаємо, що на окупованих територіях багато хто втратив такі документи через бойові дії чи змушені були змінити їх на документи російського зразка за примусом. Тому проблема буде в ідентифікації таких осіб та роботі з ними».
Олена Литвинюк / фото: Луганська ОВА
Ідентифікувати ряд осіб через Дію з використанням електронних систем верифікації не є можливим, адже поважна кількість людей має документи зразка 1994 року.
Законом передбачено двомісячний термін для виготовлення паспорта громадянина України. Проте цей строк досить тривалий у тому випадку, коли людина, знесилена життям в окупації, чекає на поновлення гарантованих Україною соціальних виплат.
За словами начальника Головного управління Державної міграційної служби України в Луганській області Олега Уліннця, наразі триває процес навчання фахівців відомства встановленню та ідентифікації людей, які за певних обставин втратили або позбулись документів українського зразка.
«Законом передбачено два місяці (на відновлення паспорта, — прим. ред.), проте це не означає, що це триватиме такий термін. З людьми, які подають документи на отримання паспорта, ми готові працювати навіть по відеозв'язку для встановлення особи. У роботі з невстановленими особами може виникнути проблема з іншого боку — це можуть бути колаборанти, працівники спецслужб рф і т.д. Закон не дає нам альтернатив. А ця проблема буде. І тому ми налаштовуємо своїх людей, аби якнайшвидше вживати всіх можливих заходів для того, щоб встановлювати особу. Тому на даний час, навіть якщо на законодавчому рівні буде внесено відповідні зміни щодо тимчасових документів, все одно без встановлення особи ми не можемо дати їй тимчасовий документ, не знаючи де людина може використати його», — зазначив посадовець.
Одна з пропозицій вирішення проблемного питання — відразу після деокупації залучити до роботи мобільні комплекси, які мають повну інформацію про особу. Такі комплекси оснащені Starlink та генераторам, вже продемонстрували свою роботу на деокупованих територіях Херсонської області. Спільно з ДМС, МЗС, Мінреінтеграції опрацьовується видача громадянам тимчасових документів на період проведення верифікації. Така довідка не вирішить всіх проблем, хоча і буде тимчасовим посвідченням особи до отримання людиною документа встановленого зразка.
«Громадяни, яких звільнять, і які не отримають жодних виплат чи документів — це проблема, яка вплине на владу та ДМС. І ми шукаємо підтримки в тому, як можна це питання вирішити швидко. Ми маємо разом це пропрацювати і для вирішення цього питання звернутись до законодавця, адже, дійсно, ті Постанови, які це регламентують, не розв’яжуть нам руки», — зазначив Артем Лисогор, начальник Луганської обласної військової адміністрації.
Артем Лисогор / фото: Луганська ОВА