В умовах війни навчальний рік з першого вересня ніхто не скасовував. Але досі незрозуміло, як вчитимуться діти з Луганської та Донецької областей, і що їм робити — шукати нову школу в новому місті, чи залишатися зі своєю. Яким чином працюватимуть школи Донбасу, розбирався “Східний варіант”.
Лише 59% шкіл по всій Україні готові навчати дітей офлайн, тобто за їх безпосередньої присутності у школах. І серед них жодної школи на Донбасі.
Найкраще підготовлені до навчання офлайн школи Києва, Львівської та Чернівецької областей. А навчальні заклади з регіонів, наближених до лінії фронту перейдуть виключно на онлайн.
Ми поспілкувалися з керівниками районних управлінь освіти Луганської та Донецької областей, аби зібрати все, що потрібно знати батькам та про новий навчальний рік?
Дітям відкриті двері в будь-яку школу
Цьогоріч навчальний рік для школярів буде проходити онлайн або офлайн. Все залежить від місця розташування навчального закладу і від якості облаштованого бомбосховища, щоб на час тривоги діти могли бути у безпеці.
Школи поблизу лінії розмежування та з окупованих територій будуть працювати лише онлайн.
Як сказали “Східному варіанту” в Бахмутській громаді, протягом всього навчального року їхні діти вчитимуться дистанційно.
Директори шкіл опитали батьків, щоб з'ясувати, скільки дітей вчитиметься у школах Бахмутської громади, а скільки — шукатимуть нові.
«Цифра коливається постійно, але станом на сьогодні близько 6500 школярів, для яких ми маємо надавати освітні послуги дистанційно», — говорить начальниця управління освіти Бахмутської міської ради Наталія Дроздова.
Так проходить онлайн урок для учнів Бахмутського НВК №11
Лисичанські школи також переходять на онлайн. Батьки близько 8000 учнів зголосилися продовжити навчання у своїх школах, за словами начальниці управління освіти Лисичанської ВЦА Тетяни Худоби. Близько 1500 лисичанських учнів перейдуть в інші школи.
«Деякі діти закордоном, а деякі, нажаль, залишилися в місті. За нашими підрахунками, це десь приблизно 1000 дітей. Ми даємо можливість навчатися і тим, хто лишився, якщо вони спроможні та психологічно готові. Ми ж не знаємо, як вони там», — говорить Тетяна Худоба.
Якщо є охота учень може піти й в будь-яку іншу школу в тому місті чи селі, куди він переїхав з-під окупації.
«Якщо є заклади, які будуть працювати офлайн, то батьки можуть обрати іншу школу. Ми спілкуємося з батьками, то здебільшого дистанційна форма буде переважати в Україні, тому батьки бажають залишитися зі своїми класами, колективами, вчителями віддалено», — розповідає Наталія Дроздова.
Учні Бахмутського НВК №11
Переважна кількість дітей Донбасу опинилися в Дніпрі. Однак, і в цій області школи будуть працювати дистанційно. Як відомо від міського голови Дніпра Бориса Філатова, близько 80% батьків підтримали навчання онлайн.
Цей навчальний рік ймовірно буде коротшим
У звичайному житті діти вчаться в школах 175 днів на рік. Цього року, каже освітній омбудсмен Сергій Горбачов, "цей норматив знятий". Тобто діти, ймовірно, вчитимуться менше. Але скільки саме, школи визначатимуть індивідуально.
«Кожен заклад буде дивитись на свій контингент, на кількість класів, на наявні платформи, де буде відбуватися навчання. Залежно від цих умов будуть приймати освітні програми та буде обрана структура навчання: кількість уроків, в якому форматі», — пояснює начальниця управління освіти Бахмутської громади.
Учні Бахмутської школи №10 Фото до війни із ФБ Наталії Дроздової
Також в деяких школах зміниться електронна платформа для навчання. Зокрема, в різних Лисичанських школах під час карантину були різні платформи. Цьогоріч вона буде єдина. Через неї можна відстежувати якість дистанційного навчання.
Якщо школи перейдуть на єдину платформу, то все буде прозоро.
«Буде видно, що вчитель дійсно працює», — запевняє Тетяна Худоба. — «Електронна система фіксує і кількість учнів які прийшли, і скільки часу триває урок».
Також в новому навчальному році дещо зміниться навчальна програма. За даними МОН на уроках історії додатково вчитимуть російсько-українську війну, на правознавстві — міжнародне гуманітарне право, а на уроці «Основи здоров’я» діти дізнаються про поведінку в умовах війни.
Також з програми літератури вилучили твори російських та білоруських письменників.
Якщо немає будівлі — не означає, що немає школи
Від початку повномасштабного вторгнення росіяни пошкодили на Донеччині вже 594 освітніх закладів, у тому числі — 263 школи.
Зруйнована Костянтинівська школа №17 Фото з ТГ Павла Кириленка
Зокрема деякі школи Бахмутської громади зазнали значних руйнувань. З 1 вересня в цій громаді запрацюють не всі заклади освіти.
«Буде призупинена робота школи №1, №3, Покровського НВК, Зайцевської школи і Калинівської школи. Причини — це втрата контингенту, руйнування закладів. Дітей з цих шкіл ми переводимо до інших закладів нашої громади. Педагогів також намагаємося працевлаштувати там, де є вакансії», — розповідає Наталія Дроздова.
Зруйнована школа №5 в Бахмуті Фото із ФБ сторінки Наталії Дроздової
Зруйновані школи не стануть завадою, щоб продовжити навчання її учням. Діти навіть зможуть залишитися зі своїм звичним колективом віддалено.
«Діти із зруйнованих шкіл будуть мати можливість навчатися і працювати саме з тими вчителями, яких вони знають, яких вони люблять», — говорить заступник голови Державної служби якості освіти Іван Юрійчук.
Першачкам доведеться адаптуватися разом з батьками
Багато першачків, зокрема з областей, наближених до лінії зіткнення, також будуть адаптуватися до дистанційного навчання. Батькам доведеться приділяти своїм дітям більше часу для занять, ніж під час очної школи.
«Початкова освіта — це освіта дитини разом з батьками, до 4 класу. І коли був ковід, то діти лише з 5 класу були на дистанційці. Але на сьогодні, нажаль, ми не можемо вивести дітей, і доведеться вчитись дистанційно. В початковій школі 1-4 класу у нас 2645 учнів», — говорить начальниця управління освіти Лисичанської ВЦА.
Ілюстративне фото
За словами Тетяни Худоби школи будуть намагатися будувати свій розклад так, щоб у дітей була можливість вчитися разом з батьками. Вчитель буде проводити додаткові консультації для батьків.
Пані Тетяна додає:
«Все буде індивідуально в кожній школі та кожному класі. Нажаль, ця ситуація від нас не залежить, і вона буде по всій Україні. Єдине, ми розуміємо, якщо в батьків з’являтиметься можливість віддавати дітей на навчання офлайн, то першими ми втратимо початкову школу».
Вчителі завжди поруч навіть на відстані
В новому навчальному році вчителі можуть продовжити викладати у своїй школі віддалено з будь-якого куточка України, але за певних умов. Найголовніше — повинні бути технічні можливості.
Наталія Дроздова пояснює:
«У педагога має бути стабільний інтернет-зв'язок, електропостачання. Є вимоги до платформ навчання. Якщо вчитель зможе дотримуватись вимог по методичним рекомендаціям щодо дистанційного навчання, то будемо продовжувати роботу».
Якщо вчитель залишився в місті поблизу бойових дій і, наприклад, світло працює з перебоями, то потрібно виїхати в безпечніші регіони, щоб була можливість стабільно продовжити роботу в школі.
За словами Тетяни Худоби цьогоріч зменшаться субвенції, тобто виплати від держави до місцевого бюджету вчителям по всій Україні. Але зарплати вчителі не втратять.
«Ми впевнені, що держава дбає про своїх вчителів і ми отримаємо в повному обсязі те, що нам потрібно. Також від ЮНІСЕФ ми отримали майже 300 ноутбуків для педагогів», — додає пані Тетяна.
В Лисичанській громаді налаштовані рішуче і готові підлаштовуватись до онлайн навчання, щоб зберегти освіту громади та всієї Луганщини. Начальниця управління освіти Лисичанської ВЦА додає:
«Ми віримо, що перемога буде за нами, це однозначно, і ми готові повернутися вже вчора до своїх домівок. Місто Лисичанськ було на провідних позиціях в усіх моментах освіти, тому я думаю, що наші вчителі витримають це завдяки Міністерству освіти, військовій адміністрації області».
Корисні контакти
Міністерство освіти та науки України, телефон для звернення громадян: (044) 481-32-21
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов +380 95 143-87-26, ez@eo.gov.ua
Урядова гаряча лінія 1545