Викрадені долі: як та чому росія депортує дітей Донеччини та Луганщини

Джерело:  v-variant.com.ua  /  12:31, 1 Червня 2024

Що робити, якщо вашу дитину депортували або примусово утримують на території рф?

Тему дітей завжди використовували як частину російської пропаганди. Однією з так званих «причин» повномасштабного вторгнення в Україну росія називає «захист дітей». Але насправді саме росія вчиняє воєнні злочини, викрадаючи українських дітей та примусово надаючи їм російське громадянство чи опікунів.

Організація Об’єднаних Націй у 2022 році заявила, що депортації дітей є воєнними злочинами, і що росія має масштабну програму щодо всиновлення викрадених українських дітей. Міжнародний кримінальний суд минулого року видав ордери на арешт російського диктатора володимира путіна та його уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Підставою були свідчення про насильницьку передачу українських дітей до рф, що має ознаки геноциду. Тоді ж Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію росії.

У Міжнародний день дітей Східний Варіант розповідає про російські злочини та геноцид стосовно українських дітей.

«Намагаються перетворити їх на росіян»

Для пошуку українських дітей та їхнього порятунку під час повномасштабної війни була запущена платформа «Діти війни». Відповідно до неї, станом на сьогодні офіційно підтверджено 19546 депортованих або примусово переміщених дітей. Точну цифру дізнатися неможливо через відсутність доступу до тимчасово окупованих територій.

За даними Офісу Генерального прокурора України, під час повномасштабної війни загинуло 550 дітей, 1354 були поранені, 2021 вважаються зниклими. 15 дітей постраждали від сексуального насильства.

388 дітей з-поміж депортованих або примусово переміщених були повернені до України. Ще 27507 дітей, які вважалися зниклими, були знайдені.

«На території російської федерації або так званих «республік» відбувається процес масштабної індоктринації українських дітей, промивання мізків, так сказати. Попри те, що нібито зменшився масштаб депортації, говорити про повне її припинення не можна. Насправді всі діти, які знаходяться на окупованих територіях, і на території російської федерації, потенційно знаходяться під ризиком депортації», — каже директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

російська федерація проводить масштабну політику індоктринації українських дітей, намагаючись привити їм проросійські та антиукраїнські наративи, каже пані Альона:

«Дітей, яких вивозять на територію росії, вони намагаються перетворити на росіян. І це величезна частина їхньої політики, якщо дивитися на культурну сферу й на освітню складову. Це ж саме відбувається на тимчасово окупованих територіях України. Фактично, дорослих також намагаються перевиховати, але це складніше. Ми знаємо про цю масову примусову паспортизацію, вимоги присягати російський федерації. Я думаю, що система шкільної освіти є тим самим інструментом, завдяки якому росія може масово перевиховувати дітей».

Після вивезення дітей на території рф або «днр» чи «лнр», окупанти намагаються якомога скоріше передати дітей на усиновлення російським родинам та оформити дітям російські документи.

«Передавати рф українських дітей під опіку та піклування, а також визнавати українських дітей громадянами рф для спрощення їх усиновлення — це порушення зобов’язання держав поважати право дитини на збереження індивідуальності, включаючи громадянство, ім’я та сімейні зв’язки, а також право змінювати громадянський статус дітей. Таке передавання дітей має ознаки злочину геноциду в частині насильницького передавання дітей з однієї людської групи в іншу», — доповідається в аналітичній записці Центру прав людини ZMINA «Примусове переміщення та депортація до рф дітей із тимчасово окупованих територій України»

Аналітики «Інституту стратегічних досліджень та безпеки» та «Східної правозахисної групи» у своєму звіті «Примусова депортація дітей із тимчасово окупованих територій України до рф» прийшли до висновку, що росія спеціально розробила алгоритм для депортації та примусового вивезення українських дітей. Ще напередодні повномасштабного вторгнення влада так званих «днр» та «лнр» підписала наказ про евакуацію місцевих мешканців до рф через «збільшення військової агресії української армії на кордонах». Разом із дорослими вивозили й дитячі будинки.

30 травня 2022 року путін підписав накази, якими дітям дозволили отримувати російське громадянство навіть без опіки з «днр» чи «лнр». Вивезені з України діти могли отримувати громадянство рф у спрощеному порядку.

4 січня цього року, путін підписав Наказ № 11 «Про визначення окремих категорій іноземних громадян та осіб без громадянства, які мають право звернутися із заявою про прийом до громадянства Російської Федерації». У наказі зазначається, що діти, які залишилися без батьківського піклування, які є громадянами України, можуть отримати громадянство рф за особистим рішенням Путіна без врахування всіх або окремих вимог федерального законодавства, повідомляв Офіс Омбудсмана України.

Це каже про системність та спланованість викрадення українських дітей.

Україна працює над поверненням дітей. Інколи вони повертаються самостійно

Наприкінці 2022 року всю Україну розчулила історія повернення 16-річного маріупольця, якого насильно вивези до росії після окупації міста. Його незаконно всиновила російська родина, але він втік від них та самостійно знайшов шляхи повернення додому. Хлопець знайшов допомогу в Інтернеті. Його повідомлення побачили відповідні українські служби. І вже за день його зустріли на кордоні з Україною.

Повернення 16-річного маріупольця. Фото зі сторінки Дмитра Лубінця з Facebook

Наприкінці минулого року додому повернули 12-річного хлопчика. Хлопчик напередодні повномасштабного вторгнення приїхав до батька в Луганську область на три дні, але через вторгнення рф перебував під окупацією близько 18 місяців. Ще чотири місяці хлопчик провів на території рф, де йому довелося навчатися в російській школі. Про це повідомляв Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

«Мама дитини не могла самостійно забрати 12-річного українця через те, що вона військовослужбовиця ЗСУ. Тому жінка звернулася до нас із проханням допомоги повернути її сина», — додав Омбудсман України Дмитро Лубінець.

Повернення дітей до України. Фото: Дмитро Лубінець у Телеграм

Робота щодо повернення українських дітей із росії чи тимчасово окупованих територій триває постійно, зазначають в Офісі Омбудсмана. 15 травня цього року на Батьківщину вдалося повернути 13 дітей. Семеро з них — повернуті з ТОТ, ще шестеро — повернуті в межах реалізації затвердженого плану дій Президента України Bring Kids Back UA.

«Історія 15-річної дівчинки з Маріуполя мене вразила до глибини душі. У її будинок влучив російський танк, тож вона з мамою знайшла прихисток у церкві, поки від уламків ракети дівчинка не отримала поранення голови (чим могла завинити ця дитина?). Після численних спроб та дій заради того, аби виїхати на підконтрольну Україні територію, сім’ї це вдалося зробити. Хтось із повернутих нині дітей втратив батьків, когось — батьки хотіли повернути самотужки, однак цього не дала зробити рф, хтось — мріяв, що виїде до рідних. І ця мрія здійснилася», — писав Дмитро Лубінець.

Фото: Дмитро Лубінець у Телеграм

Таких історій сотні. Росія заявляє, що «допомагає дітям» та «рятує їх», але насправді підступно викрадає та перевиховує за російськими наративами. За це країна-агресорка повинна відповісти, як і її так званий президент путін.

Що робити, якщо вашу дитину депортували або примусово утримують на території рф?

Потрібно знати усю важливу інформацію про дитину:

— ПІБ дитини, яка була примусово переміщена чи депортована;

— точна дата народження дитини;

— місце проживання дитини;

— місце, з якого дитина була примусово переміщена та обставини такого незаконного переміщення;

— переміщена з батьками чи без батьків, у супроводі інших осіб;

— якщо відомо — надайте дані про поточне місце перебування дитини або останнє відоме місце її знаходження, обставини таких подій;

— статус дитини: сирота, позбавлена батьківського піклування;

— особливі прикмети, які має дитина (особливості тіла, шрами, родимки тощо);

— ПІБ, дата народження, місце реєстрації та проживання, номери мобільних телефонів, електронні адреси та місце перебування батьків/ законних представників або родичів дитини;

— дані особи, яка повідомила про примусове переміщення дитини: ПІБ, місце проживання, контактний номер телефону, адреса електронної скриньки.

Якщо є фото дитини, фото/відео підтвердження депортації дитини, треба невідкладно повідомляти про це Національне інформаційне бюро на електронну пошту: nib.uncp.info@gmail.com або заповнивши відповідну форму на сайті.

Якщо з вами на зв’язок вийшли особи, які супроводжують дитину — порадьте їм звертатись до дипломатичних та консульських місій країн-партнерів, міжнародних місій таких як Міжнародна організація з міграції (МОМ), Управління ООН із координації гуманітарних справ (OCHA), ЮНІСЕФ, Міжнародний комітет Червоного хреста, УВКБ ООН (Агентство ООН у справах біженців) або до посольства чи дипломатичних установ України (у разі їх роботи на території країни перебування).

Контакти:

Національне інформаційне бюро — на цілодобову гарячу лінію 1648 (безплатно в межах України) +380 44 287 81 65 (для дзвінків з-за кордону);

— через заповнення форми на вебсайті бюро: https://nib.gov.ua

— через заповнення форми на вебсайті: https://childrenofwar.gov.ua/

— Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України тел.: +380 44 350 15 48

— Офіс Генерального прокурора https://warcrimes.gov.ua

— Службу безпеки України тел.: 0 800 501 482, електронна пошта: callcenter@ssu.gov.ua

— Національну поліцію тел.: 102, https://www.npu.gov.ua/podati-zvernennya.html

— Підрозділи ювенальної поліції. телеграм канал @poshukditei_bot

Вгору