Відомо сотні рецептів: сьогодні відмічають День українського борщу

Джерело:  usionline.com  /  13:13, 14 Вересня 2024

Український борщ: від історії до статусу нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

14 вересня 2024 року ми вдруге відзначаємо День українського борщу. Поки що це неофіційне свято.

Про це повідомляє кореспондент УСІ Наталія Костенко.

Справа в тому, що в січні 2022 року Комітетом Верховної Ради України з гуманітарної та інформаційної політики було подано проєкт постанови №6361 про встановлення Дня українського борщу.

Але проєкт так і не розглянули, що не дивно, зважаючи на війну. Менше з тим, соцмережі та любов до традиційної страви зробили свою справу. Подія встигла стати популярною і, можна сказати, всенародною. Тож, українці без офіційних рішень Верховної ради, стали щороку відзначати свято головної національної страви у другу суботу вересня – як і пропонував проект постанови №6361.

Тож, Українська Служба Інформації вирішила підтримати хорошу традицію і поговорити сьогодні про наш український борщ.

Український борщ: від історії до статусу нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Вважається, що борщ як страва з’явився на українських землях ще в X-XII століттях. Його назва походить від старослов’янського слова «бърщь», яке означає «борщівник» – рослину, з якої спочатку готували відвар. Але згодом основою борщу стали буряк та інші овочі. Селянська страва згодом набула поширення і стала невіддільною частиною українського побуту.

Борщ завжди мав велике значення для української кухні завдяки своїй універсальності та ситності. Його готували у будні та на свята, на весіллях і на поминальних обідах. Борщ був основною стравою під час жнив і інших трудомістких періодів, оскільки він був і корисним, і поживним.

Однією з унікальних рис борщу є те, що кожна господиня готує його по-своєму. В Україні налічуються сотні варіантів цієї страви. Залежно від регіону борщ може кардинально відрізнятися за складом і способом приготування. Основні інгредієнти — буряк, капуста, картопля, морква, цибуля та м’ясо — залишаються незмінними, проте у кожному куточку країни додають свої особливості.

Київський борщ – один із класичних варіантів, готується на м’ясному бульйоні з додаванням сметани та сала.

Полтавський борщ – особливістю цього регіону є додавання у страву галушок або вареників.

Львівський борщ – у Львові борщ може бути без м’яса, але з великою кількістю овочів і буряків. Він також може містити гриби.

Чорноморський борщ – відрізняється тим, що його готують з рибою замість м’яса.

Крім того, існує і зелене різноманіття борщу – страви з використанням щавлю або шпинату, які частіше готують навесні та влітку.

Борщ як частина культурної спадщини ЮНЕСКО

Визнання борщу частиною нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО в липні 2022 року стало важливою подією не тільки для України, але й для міжнародної спільноти. Це рішення ухвалили в контексті захисту української культури, яка перебуває під загрозою через війну. ЮНЕСКО визначило, що борщ – це більше, ніж страва. Він відображає культурну ідентичність українського народу, його традиції, історію і соціальне життя. Це не просто процес приготування їжі, а своєрідний ритуал, який передається з покоління в покоління, символізуючи єдність родини й народу.

Український борщ у великому світі

Борщ уже давно переступив національні межі і став відомим у всьому світі. І не лише завдяки українцям. Його готують у ресторанах Нью-Йорка, Парижа, Токіо та інших міст. Скуштувати український борщ сьогодні можна у багатьох ресторанах світу:

Veselka (Нью-Йорк, США). Цей легендарний ресторан у Манхеттені працює з 1954 року і спеціалізується на українській кухні. Борщ є однією з найпопулярніших страв у меню. Це місце часто відвідують туристи та місцеві жителі, які хочуть спробувати автентичний український борщ.

Ukrainian National Home Restaurant (Нью-Йорк, США). Ще один знаменитий заклад у Нью-Йорку, розташований у межах Українського Народного Дому. Тут можна скуштувати домашній борщ, приготовлений за традиційними рецептами.

Mriya Neo Bistro (Лондон, Велика Британія). Відкритий українським шеф-кухарем Юрієм Ковриженком, цей ресторан пропонує сучасне бачення української кухні, включно з борщем. Ковриженко додає інноваційні штрихи до традиційної рецептури, зберігаючи при цьому автентичність страви.

Kozelets (Париж, Франція). Цей український ресторан у самому серці Парижа славиться своїм борщем, який готують за традиційними українськими рецептами.

Barrel House Korchma (Торонто, Канада). У Канаді проживає значна українська діаспора, тому ресторани української кухні не рідкість. Так, у ресторані Barrel House Korchma в Торонто можна скуштувати традиційний український борщ. У меню є кілька варіантів цієї страви, зокрема борщ з куркою та пампушками, зелений борщ з телятиною, а також борщ з реберцями.

Arka Restaurant (Берлін, Німеччина). У Берліні є кілька ресторанів, де подають борщ, але «Arka»пропонує його в автентичному українському стилі. Цей ресторан є популярним серед української громади та місцевих жителів.

Завдяки зростанню інтересу до української культури та кухні, борщ стає дедалі більш відомим у різних куточках світу. Кожен з цих ресторанів зберігає традиції приготування борщу, водночас пропонуючи нові інтерпретації класичної страви. А відомі у всьому світі кухарі захоплюються нашою національною стравою. Тільки послухайте, що вони кажуть:

Джеймі Олівер (британський шеф-кухар і ресторатор):

Я відкрив для себе борщ і був вражений його смаковою глибиною. Це страва, яка здатна розповісти цілу історію про народ, який її створив. Я люблю експериментувати з борщем, але завжди намагаюся зберегти його сутність.

Джеймі Олівер

Массімо Боттура (італійський шеф-кухар, володар трьох зірок Michelin):

Кожен народ має свою страву, яка уособлює його душу, і для українців це борщ. Він наповнений різними інгредієнтами, як і сама країна, з її багатою історією та культурою. Борщ — це мистецтво.

Массімо Боттура

Гастон Акуріо (перуанський шеф-кухар, один із найвідоміших у Латинській Америці):

Кожен народ має свою національну гордість у гастрономії, і для українців це борщ. Це страва, яка здатна передати емоції, яку готують із серцем і душею. Борщ можна порівняти з перуанським севиче: прості інгредієнти, але досконалий результат.

Гастон Акуріо

Рене Редзепі (датський шеф-кухар, ресторан Noma):

Український борщ — це одна з тих страв, яку ти можеш готувати по-різному, але завжди відчуваєш, що вона жива. Вона має своєрідний смаковий баланс, що робить її унікальною. Я завжди вражений, як із простих інгредієнтів можна створити щось таке глибоке за смаком.

Рене Редзепі

Борщ справді став визнаним на міжнародній кулінарній сцені, завдяки своїй унікальності та історичній важливості. Ці цитати демонструють, як ця традиційна українська страва вражає навіть найвідоміших шеф-кухарів світу.

Тож, як ви самі бачите, нам дійсно варто пишатися нашою національною стравою. І якщо вже український борщ здатен підкорити світ, тільки уявіть на що спроможна українська культура, наша країна і кожен з нас!

Вгору