Вчився в Києві на економіста, працював у столичній садибі: 10 фактів про Павла Тичину

Джерело:  bigkyiv.com.ua  /  07:35, 10 Лютого 2024

Український письменник і політик Павло Тичина мешкав та працював у Києві. Він був міністром освіти УРСР та депутатом Верховної Ради УРСР. А ще у столиці збереглася хата-музей з особистими речами митця

Павло Тичина відомий як талановитий художник, перекладач, публіцист, він є лауреатом Шевченківської премії.

Народився Павло Григорович в селі Піски на Чернігівщині в 1891 році, там навчався у духовній семінарії та співав у хорі. А згодом – переїхав навчатися до столиці.

10 цікавих фактів про Павла Тичину:

  • Почав писати у 15 років. В 1912 році в журналі «Літературно-науковий вісник» уперше був надрукований його вірш «Ви знаєте, як липа шелестить…», а перша збірка «Сонячні кларнети» була опублікована у 1918 році.
  • До Києва переїхав у 1913 році – коли вступив до Комерційного інституту.
  • Твори писав лише простим олівцем й часто шкодував про те, що не пішов шляхом художника. Найбільшої слави здобула збірка Тичини «Сонячні кларнети», яка започаткувала новий стиль в літературі – «кларнетизм». Також він є автором збірок “Плуг”, “Замість сонетів і октав”, “В космічному оркестрі”, “Вітер з України”, “День настане”
  • Одружився Павло Тичина доволі пізно. Його обраницею стала Лідія Папарук, коли письменнику було 48 років. Хоча є інформація, що до цього вони дуже довгий час спілкувалися. Жінка завжди підтримувала чоловіка й була поруч.
  • Великого удару Тичині завдав арешт у «Справі про організацію банди з метою підриву Радянської влади» його брата Євгена у 1923 році. В середині 1920 років вірші Тичини стають все більше «радянськими» та «ідеологічно правильними». Із розгортанням масових репресій проти української інтелігенції він видав ідеологічно «правильну» збірку «Партія веде», у якій уславив комуністичну владу.
  • У липні 1941 року письменника разом з його дружиною було евакуйовано з майже 400 академіками та іншими науковими працівниками Академії наук УРСР до Уфи.
  • Мав великий хист до вивчення іноземних мов. Павло Тичина самотужки опанував близько 20 мов. Наприклад: вірменську, грузинську, арабську, турецьку та інші. Був членом-кореспондентом Болгарської АН.
  • Павло народився у багатодітній родині (було 13 дітей, до дорослого віку дожило лише дев’ятеро), і був дуже здібним хлопцем. Велику роль в його освіті відіграла вчителька Серафима Миколаївна, яка звернула увагу на його обдарування й порадила батькам відправити сина на подальше навчання.Став лауреатом Сталінської премії, кавалером п’яти орденів Леніна, також мав інші нагороди.
  • У Києві знаходиться Літературно-меморіальний музей-квартира Павла Григоровича Тичини, а у селі Піски Чернігівської області є музей історії села, до складу якого входить: хата-садиба Тичини, кімната в сусідньому будинку та пам’ятник видатному письменнику. 23 вересня 1967 року Уманському державному педагогічному інституту (нині університет) було присвоєно ім’я Павла Тичини, та це не єдина установа названа на честь політика.
  • Життя поета обірвалося 16 вересня 1967 року в Києві. Павло Тичина похований на Байковому кладовищі в Києві.
  • Вгору