Вчителька з окупованого Мелітополя організувала таємні онлайн-уроки за українською навчальною програмою

Джерело:  ria-m.tv/ua  /  17:59, 17 Травня 2024

Вчителька з окупованого Мелітополя організувала таємні онлайн-уроки за українською навчальною програмою

Попри ризик, сотні родин в окупованому Мелітополі скористалися пропозицією навчатися за українською програмою, і їхня кількість постійно зростає.

Вдень учні відвідують російську школу, а ввечері проводять таємні онлайн-уроки з українськими вчителями. Як і мільйони інших українців, у перші тижні повномасштабного вторгнення росії в Україну, освітянка з Мелітополя Наталя (ім'я змінене з міркувань безпеки) була вимушена покинути свій дім.

Вона не могла миритися з життям під російською окупацією у своєму рідному Мелітополі та відчувала, що від неї буде більше користі на підконтрольній території. Про це йдеться в інформаційній публікації ВВС.

Але Наталя не просто залишила дім і родичів, а також відмовилася від професії, кинувши 20-річну роботу вчителькою. Тепер вона проводить онлайн-уроки для сотень своїх колишніх учнів. Ризики для неї та її дистанційного класу - величезні.

"Раніше ніхто цього не робив. Ні в Криму, ні в окупованому Донбасі, ні в Херсонській, ні в Запорізькій областях", - стверджує Наталя.

Портрети путіна тепер висять на стінах старих класів Наталії в Мелітополі. Учні мають не тільки вивчити, а й співати гімн росії. Вони навіть мають писати "надихаючі листи" російським солдатам. Саме так виховуються українські діти на окупованих територіях. Їх вчать, що Україна є несправжньою країною.

За словами Наталії, якщо дитина кидає виклик навчальній програмі, то її батькам погрожують побиттям або тортурами. Саме тому Наталя разом зі своїми колишніми колегами створила навчальну онлайн-платформу, щоб спробувати "врятувати голови українських дітей".

"Щойно ми її запустили, я написала нейтрального листа, запропонувавши заняття всім батькам. Я не знала, хто з них був проукраїнськи чи проросійськи налаштований, але вони знали мою домашню адресу і моїх родичів", - пояснює Наталя.

Вона каже, що навіть вимова слова "окупація" може призвести до того, що російська влада прийде до вас додому. Якщо будуть якісь докази лояльності до України, наприклад, домашнє завдання дитини буде написане українською, а не російською мовою, після цього батьків школяра відвозять до комендатури. Однак сотні сімей скористалися пропозицією Наталії навчатися за українською програмою, і їхня кількість зростає. Вранці вони відвідують російську школу, а вдень або ввечері учні проводять таємні онлайн-уроки з українськими вчителями.

"Безпека важливіша за знання. Усі студенти приєднуються з вимкненими камерами та використовують вигадані прізвиська", - каже Наталя.

Записи занять залишаються для тих, хто не зміг вчасно підключитися до уроку через тренування або нестабільний інтернет.

"Не так важливо вчити дітей того, в якому році народився Тарас Шевченко чи правил геометрії, а підтримувати їхній зв'язок з українською культурою. У мене є одна учениця, яка прийшла додому і плакала після уроків російської мови. Це занадто великий психологічний тиск для дитини. Усе життя вони жили в українському середовищі - і раптом усе змінилося", - пояснює Наталя.

Валерій (ім'я змінено з міркувань безпеки) відвідує російську школу, але також відвідує онлайн-уроки з української мови. 14-річний хлопчик розповів, що лише шестеро з понад 30 його однокласників підтримують Україну. Він намагається чинити опір русифікації, коли може.

"Одного разу на уроці ми ввімкнули гімн України на смартфонах. Я сховав смартфон, але щойно заграв російський гімн - усі встали, ми залишилися сидіти", - згадує він.

Валерій завжди хотів отримати додаткове українське навчання, але вважає, що його змусять вступити до російської армії. Наталя визнає, що мета її викладання постійно піддається випробуванням. На жаль, що довше росія контролюватиме Мелітополь, то більший ризик ідеологічної обробки дітей, які там живуть.

"Я не можу нормально перевіряти домашнє завдання. Я боюся за наше майбутнє покоління. Дуже важливо підтримувати зв'язок цих дітей з реальністю. Але це так важко зробити", - скаржиться Наталя.

Пропаганда, муштра та обшуки - ось реальність шкільних буднів мелітопольських дітей. "Мирний" шкільний день тут нерідко починається з обшуків. А не так давно учням заборонили користуватися смартфонами в школах, що викликало бурю обурення від батьків школярів. Нагадаємо, раніше в Держдумі Росії виступили з пропозицією "офіційно" узаконити практику бити дітей у школах.

Вгору