У Вугледарі створили бізнес-лабораторію та розвивають інноваційне підприємництво

Джерело:  vchasnoua.com  /  13:18, 24 Лютого 2021

Вугледарська громада, що на Донеччині, зацікавлює молодь займатись підприємницькою діяльністю

Вугледар — це маленьке шахтарське місто на Донеччині, економіка та розвиток якого залежить безпосередньо від двох вугільних підприємств. Місцеві активісти намагаються якомога активніше впроваджувати різноманітні проєкти, розвивати місцевий бізнес та займатися диверсифікацією економіки.

Громадські організації за підтримки місцевої влади, долучилися до розробки Стратегії розвитку міста та заснували Агенцію Розвитку Вугледара, яка буде впроваджувати стратегічні завдання громади. Одним із таких направлень визначили розвиток малого та середнього бізнесів й вирішення проблем виїзду молоді до інших міст та регіонів.

Першим проєктом, реалізованим Агенцією стало створення інноваційної лабораторії бізнесу («Innovation business lab»), за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах національного проєкту «Децентралізація» та Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Громадські активісти прагнули розвивати інноваційне підприємництво, підвищувати зацікавленість молоді займатись підприємницькою діяльністю та розбудовувати спроможність малих та середніх бізнесів впроваджувати інновації на території Вугледарської громади.

Новостворена Лабораторія розмістилася на базі місцевого фахового коледжу Донецького університету управління.

Тетяна Сігаєва, менеджерка з організаційного та інноваційного розвитку Агенції Розвитку Вугледара розповідає, що місто — маленьке, єдиний вищий навчальний заклад — це коледж, тому молодь тут не залишається.

«Тому виникла ідея реалізувати такий проєкт, який би допоміг молоді побачити переваги втілення ідей в громаді. У багатьох сформувався деякий стереотип щодо бізнесу, наприклад, поняття „підприємець“ асоціювалося з торгівцями на ринку. Більш старшому поколінню підприємців, які були готові відкрити власну справу, бракувало необхідних знань. Усе це і посприяло виникненню бізнес-лабораторії».

У межах проєкту закупили обладнання та меблі для Лабораторії, провели навчальні тренінги, організували Школу підприємництва та започаткували «Битву Стартапів», розробили сайт та логотип Лабораторії. Таким чином, створили платформу для впровадження інноваційних підходів в підприємницьку діяльність та інформування молоді щодо бізнес-можливостей.

«Ми прагнемо використовувати інноваційні методи навчання, під час тренінгів давали корисну інформацію, від основ підприємництва і до маркетингу та реклами. Експерти допомогли учасникам розробити власні бізнес-ідеї та написати бізнес-план. По закінченню навчання молоді люди стали учасниками школи підприємництва, які прагнуть втілити в життя свою бізнес-ідею», — ділиться пані Тетяна.

Фіналом проєкту стала Битва стартапів, на яку запросили представників бізнесу Вугледарської громади. Серед членів журі був один зі співзасновників Агенції та голова ГО «Агенція з розвитку економічної активності» м. Дніпро Андрій Вавілін, який зазначив:

«Суть Битви стартапів — не просто презентувати свою ідею, а й отримати зворотний зв’язок з бізнесменами, людьми, які досягли успіхів у цьому напрямку та дослухатись до їхніх порад».

На Битві стартапів було презентовано 10 бізнес-ідей, учасники знаходили клієнтів та пропозиції про партнерство. Найменшому учаснику було 13 років, саме він, під час свого виступу, знайшов першого клієнта, презентувавши ідею шиття одягу для домашніх тварин. Частина майбутніх підприємців вже самостійно розвиває свої ідеї, включившись у процес громадянської активності.

Керівниця проєкту розповідає, що багато підприємців були приємно здивовані діяльністю Агенції та пообіцяли наступного року розглянути можливість фінансування переможців, побачивши ефективність цього напрямку та активну участь молоді міста. Цьогоріч команда планує розвивати Лабораторію далі, а восени вже готується до наступної Битви стартапів.

Наразі в Лабораторії є необхідна техніка: ноутбуки, 3D-принтери, обладнання для виготовлення сувенірної та друкованої продукції, брошурувальна машина. Планувалося, що студенти коледжу зможуть активно цим користуватися, але цей процес було призупинено у зв’язку з пандемією коронавірусу та впровадженням дистанційного навчання.

«У майбутньому ми плануємо зробити коворкінг, адже цей простір комфортний для дітей та молоді. Ми вже навіть домовились з навчальними закладами, що на вихідних школярі разом з вчителями можуть приїжджати до Лабораторії та працювати на сучасному обладнанні», — ділиться наостанок пані Тетяна.

Команда проєкту дуже вдячна Програмі ООН із відновлення та розбудови миру за можливість розбудовувати громаду Вугледара, розвивати підприємництво, створювати бізнес-проєкти та займатися професійною підготовкою підприємців-початківців.

Для довідки:

Проєкт реалізувала Агенція Розвитку Вугледара за організаційної підтримки ГО «Взаємодія-Плюс» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського союзу.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Вгору