В американському штаті Вірджинія на острові Уоллопс у суботу, 15 лютого, о 22:21 за київським часом із Центру космічних польотів успішно запустили американсько-українську ракету-носій середнього класу «Антарес».
Про це пише пресслужба держпідприємства “Конструкторське бюро “Південне”.
За інформацією, ракета вивела на орбіту 13-й автоматичний вантажний корабель Cygnus, що має доправити на МКС корисний вантаж масою 3750 кг на замовлення NASA.
Про ракету
Ракета-носій складається з двох ступенів та космічного вантажного корабля Cygnus (третій ступінь).
Основну конструкцію першого ступеня PH «Антарес» розробило КБ «Південне», а виготовило ВО «Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» у кооперації з українськими підприємствами «Хартрон-АРКОС» (Харків), «Київприлад» (Київ), «Хартрон-ЮКОМ» (Запоріжжя), «ЧЕЗАРА», «РАПІД» (Чернігів) та ін.
Підготовку PH «Антарес» до пуску, її випробування та пуск виконано за участю спеціалістів КБ «Південне», ВО ПМЗ і НВО «Хартрон-АРКОС».
За контрактом технічну підтримку пуску, приймання та оброблення телеметричної інформації у режимі реального часу здійснювали з території КБ «Південне».
Українські спеціалісти у повному обсязі забезпечили виконання всіх операцій у своєму секторі відповідальності.
Про вантажний корабель
13-й космічний буксир Cygnus був названий на честь Роберта Генрі Лоуренса-молодшого – першого афроамериканського астронавта, якого у 1967 році обрали для участі у програмі пілотованої орбітальної лабораторії ВПС США.
Cygnus-13 – черговий корабель, який запустила американська корпорація Northrop Grumman за контрактом з NASA у рамках другого етапу постачання МКС, який передбачає ще, як мінімум, чотири місії.
Місія
За даними НАСА, нинішня місія має три основні завдання. На Міжнародну космічну станцію буде доставлено мобільну лабораторію SpaceLab для вирощування тканин і клітин – швидкодіючу високопродуктивну платформу для проведення складних біологічних експериментів в умовах космосу.
Такі експерименти відіграють важливу роль для визначення впливу мікрогравітації на фізіологію людини. На МКС буде доправлено і космічну теплицю Plant Habitat-02, у якій вирощуватимуть редьку як експериментальну рослину.
Вирощування продовольчих культур у космосі – необхідна умова для майбутніх польотів на Місяць і Марс.
Також під час місії заплановано дослідження The Spacecraft Fire Experiment-IV (Saffire-IV): після того як Cygnus залишить МКС, буде проведено ряд експериментів з вивчення впливу високих температур на різні матеріали в умовах космосу.
Такі експерименти допомагають у розробленні вогнестійких матеріалів та плануванні протипожежних заходів.
Cygnus проведе в космосі приблизно п’ять тижнів. Після відстикування від МКС на космічному апараті буде увімкнено рушійну установку, корабель відійде від станції на безпечну відстань, а після формування орбіти сходження увійде у щільні шари атмосфери та зруйнується над Тихим океаном.
Проект «Антарес» – вдалий приклад кооперації підприємств космічної галузі України в міжнародних космічних проектах та успішної діяльності на світовому ринку.
Нагадаємо, підприємства космічної галузі України заробили понад 3 млрд гривень.
Також українські конструктори презентували макет надзвукової ракети.
Окрім того, NASA запустило в космос ракету з українськими деталями.