Фонтан питної води — чешма болгарською, складений із каміння старовинних, часто напівзруйнованих, будинків з'явився в селі на Бессарабії.
Чешма розташована біля Свято-Георгіївської церкви села Острівне Ізмаїльського району, повідомила одна з ініціаторів створення цього об'єкта Дар'я Полякова.
«Крім забезпечення питною водою, друга з головних цілей її будівництва — збереження архітектурної спадщини села, попри поступове руйнування та обвал спорожнілих будинків», — написала Полякова.
На одній із фотографій пронумеровані елементи чешми, а нижче до них дано пояснення. На перший погляд здається, що деталей не так багато, але якщо вдивитися, то виходить, що вона — немов пазл, тільки тривимірний.
Так, одна його частина — вапняк, узятий із закинутої місцевої хати, друга — черепашник, із фронтону іншої будівлі, або навіть паркану. Улук (кам'яне корито, з якого поїли домашню худобу) знайшли в спорожнілому дворі, а барельєф із зображенням янгола — вилитий зі свинцю господарем будинку, звідки його забрали.
Проєкт чешми створив Петро Добрев.
Саме слово «чешма» означає болгарською джерело, джерело питної води. Воно прийшло з турецької мови, де «чешме» — це питний фонтан.
У Болгарії такі джерела є на кожному кроці, у нас рідкість, адже бессарабські села часто бідні на хорошу воду. А в Османській імперії деякі чешме давали назви цілим кварталам, жителі яких пили звідти воду. Так, наприклад, сталося з фонтаном Сирли-Чешме в Бахчисараї.
СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!