"У нас були унікальні книжкові фонди": як Донецька обласна бібліотека спростовує російські фейки

Джерело:  v-variant.com.ua  /  11:49, 30 Вересня 2023

На сході України література завжди мала велику цінність для місцевих жителів, а бібліотеки були не просто місцем для читання, але й осередками розвитку громадянського суспільства. Саме тому росія активно поширює фейки про українські бібліотеки Донеччини та Луганщини

30 вересня — Всеукраїнський день бібліотек. На сході України література завжди мала велику цінність для місцевих жителів, а бібліотеки були не просто місцем для читання, але й осередками розвитку громадянського суспільства. Саме тому росія активно поширює фейки про українські бібліотеки Донеччини та Луганщини.

До Всеукраїнського дня бібліотек Східний Варіант разом із директоркою Донецької обласної бібліотеки для дітей Юлією Василенко спростовує російські фейки та маніпуляції.

Фейк: “Библиотеки Донбасса не получали новые книги 30 лет”

Проросійські пропагандистські пабліки та телеграм-канали активно поширюють інформацію про відсутність на сході України нової літератури останні 30 років. Так званий міністр культури “днр”, Михаїл Желтяков, заявив, що на територію Донеччини не завозили книжки за часи незалежної України. Зараз ситуація має “покращитися”, бо завезуть російську літературу.

скрін 1 Донецька бібліотека фейк_05

Скріншот пропагандистського телеграм-каналу “Донбасс решает”

Пропагандистський канал “Донбасс решает” розповідає про відкриття модульних бібліотек, які “будуть цікаві для місцевого населення”.

скрін 2 Донецька бібліотека фейк_04

Скріншот з пропагандистського телеграм-каналу “Донбасс решает”

Проте пропагандистський канал забуває згадати, що до окупації в Маріуполі дітям також було цікаво знаходитися в Донецькій обласній бібліотеці для дітей. Там були музичні інструменти, акторська студія та костюмерна, яка налічувала понад 50 костюмів. Також була лабораторна із мікроскопами. Зараз будівля зруйнована російськими загарбниками.

Спростування

Історія Донецької обласної бібліотеки для дітей починається із 1932 року. Вона була створена у Донецьку та стала обласною у 1934 році. Донецька область мала 3 обласні бібліотеки: дитячу, юнацьку та універсально-наукову.

З початком війни у 2014 році, всі бібліотеки залишились на окупованій росією території.

Це за собою тягнуло низку складнощів, тому що обласна бібліотека є розподільчим центром. Тобто, вона отримує книжки із держзамовлення або благодійних центрів, а тоді розподіляє по різних бібліотеках. Це важлива функція”, — розповіла Юлія.

Донецька бібліотека антифейк

Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Директорка поділилась, що декілька років намагались відкрити обласну бібліотеку в Донецькій області. І у 2018 році прийняли рішення, що відкриють у Маріуполі.

Перші 4 місяці я займалась бюрократією, а далі почала набирати співробітників та співробітниць. Початком повноцінного життя бібліотеки можна вважати 1 квітня 2019 року. Саме із цього періоду почалося обслуговування користувачів й користувачок. Якийсь час ми користувались обладнанням дружньої до нас бібліотеки в Маріуполі, але потім винайняли в оренду приміщення”, — пригадала Юлія.

Зі слів директорки бібліотеки, у них на момент повномасштабного вторгнення працювало майже 20 творчих клубів та студій. Для дітей та їхніх батьків. Були власні музичні інструменти, майстерні, акторські студії. Була костюмерна, яка налічувала понад 50 костюмів. Також лабораторія, де діти проводили різні досліди з мікроскопами й іншими інструментами.

Донецька бібліотека антифейк

Обласний онлайн-фотопарад ДОБД «У рідному краї цвітуть вишиванки» Савицький Нікіта із Донецької області. Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

У нас були такі програми, під час яких діти могли годинами знаходитися в бібліотеці, розвиватися. Нам вдалось створити цікавий простір”, — зазначила Юлія.

Жінка поділилась, що вони були єдиною обласною бібліотекою в Донецькій області. Тому на них були покладені функції універсальної, юнацької та дитячої бібліотеки.

Дуже великим було навантаження на наш відділ комплектування, тому що протягом всіх років надійшло для перерозподілу близько 100 тисяч примірників. Якщо перекладати на вантаж, то це близько 30 тонн”, — розповіла директорка.

Донецька бібліотека антифейк

Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Зі слів Юлії, її команда планувала зробити бібліотеку із високим рівнем доступності. Тобто, інклюзивне бібліотечне приміщення, яке було б першим в Україні.

У нас були унікальні книжкові фонди. Вони були нові та базувались на сучасній українській літературі. У нас не було старого фонду. Тільки нова українська книга, яку мені зараз особливо шкода. Але ж ми розуміємо, що шансів у них не було. Навіть якби у приміщення не потрапило, то ми знаємо, як російський окупант поводиться з українськими книжками, історією, культурою”, — поділилась директорка.

Донецька бібліотека антифейк

До онлайн-марафону ДОБД «Україна — це я!» долучилась дівчина із м. Дружківка. Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Зі слів Юлії, заява так званого міністра культури “днр” є фейковою. Нові книжки активно надходили в Донецьку область від держави та благодійних фондів.

Книжки, що ми отримували, надсилали в бібліотеки нашої області. Наприклад, у Покровськ, Селидове, Костянтинівку. За 4 роки наша область отримала близька 100 тисяч книжок!” — резюмувала директорка.

Фейк “Донбасс — это русский регион. И никогда не был украинским”

Пропагандистський телеграм-канал “Донбасс решает” виклав відео із так званим міністром культури “днр”, який розповідає про те, що “Музеи и библиотеки тоже подготовили проекты о русскости, которую мы сохранили. Потому что Донбасс — это русский регион. И никогда не был украинским”.

скріншот3

Скріншоти з екрана пропагандистського телеграм-каналу “Донбасс решает”

Гендиректор всеросійської бібліотеки ім. Рудоміно, Павло Кузьмін заявив, що “Библиотеки — исключительно важный инструмент, и единственная структура, которая может помочь в решении наболевших серьезных вопросов, и в интеграции новых территорий в культурное пространство России”.

Це демонструє, що насправді російська влада визнає важливість українських бібліотек у формуванні настроїв суспільства, тому завозить російську літературу в окуповані міста та селища України.

Спростування

Зараз в Донецькій обласній бібліотеці для дітей проходить дуже багато заходів. Зі слів Юлії, такої читацької активності не було навіть до 24 лютого 2022 року. В онлайн подіях беруть участь сотні користувачів й користувачок із всіх куточків світу.

Це донеччани та луганчани, які проживають зараз по всьому світу. Вони доєднуються, надсилають свої відео, малюнки, вірші для конкурсів. Ми відчуваємо, що дуже їм потрібні. Ми всі разом — це Україна”, — розповіла директорка.

Донецька бібліотека антифейк

До онлайн-марафону ДОБД «Україна — це я!» долучилась Ващук Злата зі смт Очеретине Покровський район, Донецька область. Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Юлія зазначила, що Донецька та Луганська області — надзвичайні й героїчні.

Донецькій і Луганській областям довелось пережити те, що більше нікому не довелось пережити. І зараз, навіть на лінії вогню, наші бібліотеки продовжують працювати. Наприклад, в селищі Новоекономічному бібліотекарі й бібліотекарки перенесли частину фондів до себе додому, і продовжують обслуговувати дітей. Також Покровськ, Селидове, Костянтинівка. У нашій області багато громад, які працюють”, — розповіла директорка.

Зі слів жінки, бібліотека у Покровську жодного дня не припиняла свою діяльність. Там зараз як ніколи потребують сучасної української книги.

Донецька бібліотека антифейк

Родинська бібліотека-філія №4 КЗ “Покровська міська публічна бібліотека” в березні 2023 року провели подію “Чисте довкілля – чисте сумління”. Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Юлія наголосила, що частина бібліотек Донецької області працює віддалено. Працівники та працівниці прагнуть залишитися у своїй професії, й роблять все можливе. Не полишають цю справу, бо розуміють її важливість під час російсько-української війни.

Дуже багато наших бібліотек, які не дуже працюють як бібліотеки. Але є центрами волонтерської діяльності. Це важливо для наближення перемоги, та підтримки населення”, — зазначила директорка.

У Донецької обласної бібліотеки для дітей є спільнота бібліотек області. І для неї проводять відкриті дискусії “Говоримо про…”. Кожен місяць запрошують експертів та експерток, які розповідають про різні теми: журналістика, наука, мистецтво, політика та історія.

Донецька бібліотека антифейк

До онлайн-марафону ДОБД «Україна — це я!» долучився волонтерський штаб фонду ТАПС, смт. Мангуш, Донецька область. Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Нам важливо вивчати нашу історію та культуру. Більшість із нас виросли на радянських наративах та перекрученій історії. Нам потрібно це усвідомлювати, та доносити нашим користувачам й користувачкам”, — поділилась Юлія.

Зі слів директорки, бібліотека кожен рік проводить конкурс “Я майбутнє Донеччини”. Збирають прозові та поетичні твори, малюнки. А потім за результатами видають збірку. Цього року також вийде збірка присвячена Донеччині: традиціям, краєзнавчим матеріалам, спогадам. Для її створення діти із всіх куточків світу надсилали власну творчість.

Донецька бібліотека антифейк

Обласний онлайн-фотопарад ДОБД «У рідному краї цвітуть вишиванки» Челгій Авєліна ІЗ Волноваського району Донецької області. Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Донецька обласна бібліотека для дітей також проводить освітні заходи наживо для переселенців. Вже були події у Білій Церкві, Києві та Рівному.

Юлія наголосила на тому, що слова міністра культури “днр” про те, що “Донбасс это русский регион. И никогда не был украинским” — це фейк.

Ми регулярно влаштовуємо фотовиставки! Мешканці й мешканки із Донецької області активно беруть участь та надсилають свої світлини разом з українською символікою! Наприклад, був обласний онлайн-фотопарад ДОБД “У рідному краї цвітуть вишиванки” та онлайн-марафону ДОБД “Україна — це я!”” — резюмувала Юлія.

Як зараз працює бібліотека?

Під час розмови зі Східним Варіантом Юлія Василенко розповіла про сучасну дільність бібліотеки. Вона зараз працює у форматі “Бібліотека у валізі”.

Коли прийшов час потрохи відновлюватися, то я не розуміла, як нам себе позиціонувати. Що ми є? Ми не є бібліотекою зараз. Тому що немає приміщення, немає домівки. Проте співробітники та співробітниці дали згоду працювати дистанційно. Тому ми створили проєкт “Бібліотека у валізі”. Бо все, що у нас є, можна вмістити в одну маленьку валізку”, — розповіла директорка.

Зі слів Юлії, вони відновили робот у липні 2022 року в онлайн форматі. ЇЇ команда не опускає руки та вірить у якнайшвидшу перемогу України.

Донецька бібліотека антифейк

Обласний онлайн-фотопарад ДОБД “У рідному краї цвітуть вишиванки” Гребенюк Захар зі смт. Новоеккономічне Гродівської селищної ради. Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Директорка поділилась, що бібліотека оголосила акцію по збору книжок. І на запит відгукнулось багато колег з України. Згодом долучилися закордонні партнери із Литви, Швеції, Естонії. Почали з’являтися технічні засоби.

Книжки до бібліотеки надходили різними партіями. Юлія самостійно цим займалась: отримувала посилки, везла додому, зберігала у себе. Згодом Єврейська громада надала бібліотеці приміщення у Білій Церкві. А коли примірників стало забагато, вони почали зберігатися у декількох бібліотечних книгосховищ Білої Церкви.

Донецька бібліотека антифейк

Родинська бібліотека-філія №4 КЗ “Покровська міська публічна бібліотека” в березні 2023 року провела подію “Чисте довкілля – чисте сумління”. Фото: Донецька обласна бібліотека для дітей

Я не перестаю бути вдячною за книжки! Пам'ятаю кожного та кожну, хто долучився до збору. І я впевнена, що відновлена бібліотека буде надзвичайною! Тому що серце цієї бібліотеки буде складатися із книжок, які дарували із неймовірною любов'ю! Це буде основою відродженої бібліотеки, та символом єднання нашої країни”, — поділилась Юлія.

Як підтримати Донецьку обласну бібліотеку для дітей

Можна надіслати нову сучасну літературу за адресою:

Нова пошта:

Місто Біла Церква, НП 12, Юлії Василенко, телефон +380672678577.

Укрпошта:

вул. Богдана Хмельницького, 21, Біла Церква, Київська обл., 09117.

Книжки можуть бути як для дорослих, так і для дітей.

Та підписатися на соціальні мережі бібліотеки: фейсбук, інстаграм. На сторінках будуть публікуватися нові анонси подій.

Корисні добірки літератури для всіх вікових категорій, а також безкоштовні електронні книги можна знайти на сайті Донецької обласної бібліотеки для дітей.

Вгору