У лісах Вінниччини збільшилася кількість кота лісового. Що відомо про цю рідкісну тварину?

Джерело:  vezha.ua  /  15:14, 16 Грудня 2023

Хижі пухнастики: на Вінниччині зростає популяція лісових котів

Лісівникам Жмеринського лісгоспу на Вінниччині вдалося побачити та навіть зафіксувати на відео рідкісних хижаків – червонокнижних лісових котів.

На фейсбук-сторінці Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства оприлюднено відео, на якому видно, як лісовий кіт відрізняється від домашнього не лише зовнішністю та розмірами, а й поведінкою: він має “приземисту” ходу та шипить.

Як повідомляє управління, чисельність лісового кота на Вінниччині стабільно зростає. Проте побачити цю тварину не так просто, позаяк вона веде потаємний спосіб життя. Втім нещодавно лісівники знайшли трьох кошенят у лісових угіддях.

-Це вперше за 16 років роботи у лісовому господарстві у мене стався такий випадок, – розповідає майстер лісу Ярошинського лісництва Жмеринського лісгоспу Олександр Тимченко. – Ми знайшли виводок котенят у купі хмизу. Одне одразу ж утекло, інших двох ми, звісно, відпустили. Кубла ніде поблизу у дровах не було, швидше всього, мама-кицька вивела їх на полювання, налякалась і втекла. Котенята відрізняються від домашніх родичів не лише більшим розміром, а й особливо дикою поведінкою: шипіли, випускали кігті.

https://www.facebook.com/watch/?v=2477250059185202

За офіційними даними на Вінниччині мешкає трохи більш як 20 лісових котів (зафіксовано щорічним обліком мисливських тварин у лісових угіддях Чечельницького держлісгоспу). Останніми цих тварин стає більше, а зустрічають їх частіше у лісових масивах різних держлісгоспів Вінницької області.

“Просто так зустріти у наших лісах лісового кота – це рідкість. З одного боку, це добре, бо він – далеко не домашня киця, а справжній хижак. Ласує хвостатий дрібними гризунами, птахами, комахами, маленькими зайчатами та навіть зміями! За добу може з’їдати 10 і більше гризунів!” – повідомляють фахівці.

Лісівники розповідають, що розміри лісових котів значно перевищують розміри домашніх котів: довжина тіла може сягати до 90 сантиметрів. Водночас хвіст – коротший та “притуплений”, покільцьований кількома темними смугами. Очі в цього кота блакитного чи сірого кольору.

Лісовий кітЛісовий кіт

“Селиться лісовий котик у глухих дубових, дубово-грабових, букових та мішаних лісах, в очеретяних заростях, у чагарниках. Найчастіше оселю лаштує у дуплах дерев, кореневищі, старих норах тварин, навіть на купах залежаного хмизу, вистилаючи кубло травою, листям, пухом птахів” – йдеться у повідомленні.

Ілюстративне фото:

Водночас жмеринські лісівники кажуть, що дорослі лісові коти час від часу трапляються на очі. Також фіксуються сліди їх перебування.

– Сліди на снігу зустрічаємо, особливо видно, як кіт обходить по периметру ділянку, на якій здійснюється прочистка. І що цікаво, кіт і куниця – це природні вороги. Але перетворившись у слідопита, можна побачити, що сліди їхні пересікаються. За здобиччю полюють, – кажуть лісівники.

Присутність в жмеринських лісах цього виду, що занесений до Червоної книги, підтвердили й наукові дослідження. Є популяція лісового кота і в Крижопільському держлісгоспі.

“Саме у ДП «Крижопільський лісгосп» завдяки клопотанню науковців та підтримці керівництва Вінницького ОУЛМГ збережено місце осередку кота лісового, який є вразливим видом для Європи в цілому” – йдеться у повідомленні.

Вгору