Світломаскування під час війни. Що це і чи дійсно воно потрібне?

Джерело:  uainfo.org  /  13:22, 2 Червня 2022

Розповідаємо, що таке світломаскування, для чого воно потрібне та чи дійсно його потрібно дотримуватися людям, які живуть у відносно безпечних регіонах України — на неокупованих територіях та у регіонах, що віддалені від активних бойових дій

Після початку повномасштабної війни, українців закликали дотримуватися режиму світломаскування. Пояснюємо, для чого це потрібно та чи всюди необхідно його дотримуватися.

Незважаючи на те, що наступ окупантів на Київ було зупинено на початку квітня, а нещодавно завершилось розмінування міста та області, КМВА звернулась до жителів Києва з проханням продовжувати дотримуватися режиму світломаскування, пише НВ, інформує UAINFO.org.

Розповідаємо, що таке світломаскування, для чого воно потрібне та чи дійсно його потрібно дотримуватися людям, які живуть у відносно безпечних регіонах України — на неокупованих територіях та у регіонах, що віддалені від активних бойових дій.

Що таке світломаскування

Світломаскування або Світлове маскування — приховування від спостереження повітряного та наземного супротивника світлових ознак масових військ і сил, військових об'єктів, промислових районів і населених пунктів та їх імітація на хибних об'єктах. Така практика з’явилась у 20 столітті, щоб не допустити можливості, коли екіпажі ворожих літаків могли розпізнати свої цілі завдяки світлу, наприклад, як під час нальоту на Лондон у 1940 році.

«Сумніваєшся — гаси вогні!». Американський плакат часів Другої світової війни. / Фото: wikimedia.org

«Світломаскування — це безпека перш за все самих людей. Режим комендантської години передбачає світломаскування. Це потрібно, аби зашкодити орієнтуванню авіації та безпілотників противника, а також диверсійно-розвідувальним силам, які будуть намагатися навести засоби ураження на об'єкт диверсії. Зараз авіації над столицею та областю немає, але вірогідність її застосування — існує, тому відповідно і загроза авіаударів теж. У зв’язку зі збільшенням світлового день світломаскування можна здійснювати теж пізніше. Контроль над дотриманням режиму світломаскування покладається на Нацполіцію та Нацгвардію, на тих, хто здійснює патрулювання на вулицях міста», — повідомили у КМВА.

«Ракетам все одно чи горить світло чи ні, день чи ніч на дворі. Але не потрібно давати ворожим літакам, дронам і безпілотникам додаткові орієнтири. Бо вимкнення світла із настанням темряви дійсно може зберегти життя», — розповів Сергій Долгій, завідувача сектором з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення Фастівської міськради.

Де потрібно дотримуватися режиму світломаскування

25 травня Патрульна поліція Харківської області опублікувала допис, в якому закликала громадян зберігати режим маскування: «Ще не час розслаблятися. Не показуйте ворогу, де ви:

  • вимикайте світло в оселях;
  • зашторюйте вікна;
  • гасіть вуличне освітлення своїх будинків.

Так житлові будинки стануть непомітними для ворога у темну пору доби".

Зруйнована росіянами Салтівка у Харкові / Фото: instagram.com/typicalsaltovka

Міський голова Рівного Олександр Третяк ще на початку березня повідомив, що місту більше не потрібно зберігати темряву у місті після настання комендантської години: «Після консультацій із військовими було прийнято рішення скасувати режим світломаскування в межах Рівненської області. Військові відпрацювали усі маневри, які були необхідні. Тому на сьогодні доцільності вимикати світло на вулицях населених пунктів та у вікнах людей в комендантську годину — немає.

Тим більше освітлення на дорогах — це безпека для гуманітарних вантажів… Крім того, освітлені вулиці полегшують патрулювання вулиць, охорону соціально-важливих об'єктів, виявлення підозрілих осіб".

«Світломаскування має логіку у містах, де безпосередньо відбуваються бойові дії. Якщо ми говоримо про ракетні удари по містах, наприклад, на заході України, то там у маскуванні немає сенсу. Вночі зброя працює відповідно до заданих координат, тому не потребує корегування світлом, — розповів НВ Дмитро Сорокевич, провідний архітектор RePlus Bureau. — Спочатку у Львові була велика паніка, що навіть освітлення вулиць виключали. Але це повна маячня.

Зберігання темряви було актуальним за часів Другої світової війни, коли летів бомбардувальник і пілот, побачивши освітлену вулицю, вирішував скидати туди бомби. Зараз так не відбувається, тому змісту у світломаскуванні у містах, де не точаться бойові дії, немає. Інша справа — військові об'єкти, бази, локації ТрО. Їм потрібно дотримуватися маскування навіть у денний час, хоча вони і так про це знають".

За словами Сорокевича, найкращим варіантом для заклеювання вікон є щільна чорна будівельна плівка — вона добре закриває скло від проникнення світла. Її краще зафіксувати скотчем на віконній рамі - тоді зберігається можливість відкривати вікно на провітрювання. У якості аналогів плівці можна використати полотно для рекламних банерів або тент, яким обтягують вантажівки.

Також для того, щоб зменшити проникання світла назовні в домашніх умовах можна використовувати:

  • ролети та жалюзі на вікнах;
  • цупкі штори та гардини ефектом блекаут, адже більшість тканин все одно просвічуються;
  • нічники та лампи з приглушеним світлом;
  • прибрати подалі від вікон джерела світла;
  • використовувати світло у кімнатах, де немає вікон або вони надійно зашторені.

Домашнє світломаскування / Фото: Ротан Крымский via Facebook

Вгору