Головне управління стратегічних комунікацій (СтратКом) ЗСУ презентувало четвертий фільм з циклу «Спротив та єдність. Кінематографісти розповідають, як не втратити майбутнє».
Найвідоміші українські кінематографісти — Ірма Вітовська, Антоніо Лукіч, Наталка Ворожбит, Наріман Алієв, Володимир Яценко, Олена Гончарук та інші розповідають, як українське кіно змінюється в умовах війни. Як фільми допомагають протидіяти російській агресії. Як українські стрічки формують національну свідомість та індентичність.
Прем’єра четвертого фільму з циклу «Спротив та єдність» відбулася в рамках міжнародного кінофестивалю «8-й Київський тиждень критики».
За словами керівника проєкту, полковника Артемія Каткова, проєкт створений для комунікації з громадянським суспільством, щоби донести до свідомості громадськості, на яких фронтах давно і потужно воює наш ворог. Зокрема мова йде про інформаційну сферу, кінематограф, просуває свої наративи. А також про те, як нині українське кіно може вплинути на формування української ідентичності.
Полковник Артемій Катков
«Тому ми створили проєкт, в якому доносимо українцям, як і що ворог робить в рамках давно розв’язаної інформаційної війни. Я керівник цього проєкту, військова людина, дуже задоволений, що вдалося зібрати професіоналів, які змінили своє цивільне життя на військове й створюють якісний контент», — сказав Артемій Катков.
Майор Олег Шпак, старший офіцер Головного управління комунікацій ЗСУ, автор ідеї циклу фільмів «Спротив та єдність», пояснив, в чому є потреба створення таких фільмів.
«Ми усвідомлюємо, що агресія росії проти України буквально влізла в усі галузі нашого життя. Навіть в побут: люди дивляться фільми, створені країною-агресоркою, читають книжки, де образи українців зазвичай негативні. Основна мета росії — заперечення нашої державності, нашої суб’єктності, нашої національної ідеї. Це не завжди розуміють наші громадяни й гадають, що от росія — ворог, ракети летять… Але чи усвідомлюють нині громадяни, чому так відбулося, й що прихована агресія відбувалася століттями, а росіяни завжди намагалися роз’єднати наше суспільство, щоб зменшити наш спротив? Ми не хочемо, щоб це відбувалося у майбутньому. Тому наші експерти пояснюють, як не втратити майбутнє», — говорить Олег Шпак.
Майор Олег Шпак
На запитання, як донести до широких мас пояснення, що надаються у фільмі, майор Шпак пояснив: для цього визначають відомих учасників зйомок зі своїми медійними майданчиками, з доброю репутацією та впливом.
«Через їхню впізнаваність, медійність, високу експертність намагаємося якомога ширше розповсюдити ці ідеї. Люди дивляться кіно, знають наприклад, Ірму Вітовську, вона говорить і її чують. Так само як письменників, істориків, спортсменів. Ідеї для фільмів народжуються у військових СтратКому, потім знаходимо однодумців серед експертів, які зможуть донести їх до людей. Відбувається діалог Збройних Сил з експертним середовищем для того, щоб розкрити різні теми. А люди вже почнуть думати, й більш критично аналізувати іншу російську продукцію, що є у доступі «, — пояснив майор Шпак.
На запитання щодо панельних дискусій, які відбуваються після прем’єр «Спротиву та єдності», Олег Шпак пригадав, першу таку дискусію після фільму, де історики пояснюють, як не втратити майбутнє.
«Тоді більшість питань надійшло від іноземних журналістів — від представників Чехії, країн Балтії… Відчувалося, що вони бачать спільні загрози. І розпитували, як їм донести цей фільм до своїх аудиторій, чи дамо їм англомовну версію (у нас всі фільми цієї серії з англомовною версією). Щодо наших громадян, то вони ставили запитання безпосередньо своїм експертам. Багатьох цікавило, яка література буде після перемоги, чи не поглине нас виключно військова тематика», — розповів Шпак.
Він поінформував, що після фільму з поясненнями істориків, було багато розмов й про те, чи можливо достукатися до свідомості росіян цими фільмами.
«Експерти визначили, що достукатися в принципі майже не можливо, але потрібно підтримувати діалог з корінними народами, малими етносами росії, які насправді прагнуть до своєї свободи й не мають можливості реалізувати свої права. Сподіваюсь, наші фільми й їм будуть корисними.
Перший фільм з циклу «Спротив та єдність» представили в лютому 2024 року, й наразі вийшов четвертий фільм. П’ятий планується презентувати у грудні. В ньому йтиметься про економіку.
«Економісти пояснюватимуть, як не втратити майбутнє. Люди отримують інформацію з економічних питань безлічі джерел і не завжди правильно розуміють, що таке санкції проти країни-агресорки росії, що таке накопичувальний ефект санкцій, наскільки й коли вони можуть продовжити або скоротити війну. Також плануємо показати, як росія довгі роки намагалася створити негативний образ України саме з економічної точки зору, створюючи безліч міфів про неспроможність самостійної економіки, про газову залежність й таке інше», — повідомив майор Шпак.
Щодо розповсюдження на широку аудиторію «Спротиву та Єдності», зазначимо: всі фільми дублюються англійською мовою, поширюються через посольства в різних країнах світу. В Україні ці фільми є на освітній платформі Міносвіти й 750 тисяч школярів мають до них доступ під час вивчення історії сьогодення.
Авторський колектив циклу — військовослужбовці Головного управління комунікацій ЗСУ — Медіацентр ЗСУ.