Спецоперація «легітимність»

Джерело:  ua.krymr.com  /  18:26, 29 Травня 2024

До російських пропагандистів, які ставлять під сумнів легітимність Володимира Зеленського як президента України, підключився сам російський лідер. Українська Конституція цікавить його, схоже, виключно у частині спроби дестабілізації ситуації

До російських пропагандистів, які ставлять під сумнів легітимність Володимира Зеленського як президента України, підключився сам російський лідер. На пресконференції в Ташкенті Володимир Путін довго трактував відповідні статті української Конституції, які, на його думку, передбачають передачу влади від президента спікеру парламенту після п'яти років повноважень. Про те, що ця Конституція має статті про перебування у складі України Криму, Севастополя та інших окупованих та анексованих Росією регіонів України, Путін, звісно ж, не згадав. Українська Конституція цікавить його, схоже, виключно у частині спроби дестабілізації ситуації в сусідній країні.

Авжеж, ми можемо обговорювати те, що ще мала зробити українська влада, щоб не залишалося сумнівів у легітимності чинного глави держави після спливання п'ятирічного терміну повноважень. Але варто розуміти, що це виключно внутрішньополітична проблема України. Якби, припустимо, було б звернення до Конституційного суду, західні лідери сприйняли б його рішення як додатковий аргумент на користь легітимності повноважень української влади, а Путін – хоч би яким було б рішення суду – назвав би його «прогнозованим» і «продиктованим західними кураторами» України.

Путін отримав можливість бути «переобраним» на пост президента Росії внаслідок маніпуляцій із російською Конституцією

Тому що Путін свято впевнений, що тільки він може міркувати про легітимність влади в українській Конституції – і, до речі, легітимність власної влади теж.

Але ми ще не забули, що Путін отримав можливість бути «переобраним» на пост президента Росії внаслідок маніпуляцій із російською Конституцією, відомого всім «обнулення термінів»? Що насправді не Зеленський, а саме Путін, уже п'ятий термін, як перебуває в президентському кріслі, зокрема й завдяки девальвації Основного закону власної країни – він є справжнім узурпатором влади.

Голосування в анексованому Криму за поправки до Конституції Росії, що дозволили Путіну переобратися на новий президентський термін. Керч, 25 червня 2020 року

Голосування в анексованому Криму за поправки до Конституції Росії, що дозволили Путіну переобратися на новий президентський термін. Керч, 25 червня 2020 року

Путін завжди інтерпретував українську Конституцію так, як це йому було зручно

Втім, хотів би нагадати, що Путін завжди інтерпретував українську Конституцію так, як це йому було зручно. І, можливо, саме ця вільність поводження з чужим законодавством допоможе нам у майбутньому виплутатися з тих незліченних правових капканів, які російський президент розставив на шляху можливого повернення до пріоритетів міжнародного права.

У Ташкенті Путін розповідав присутнім про легітимність українського парламенту. У 2014 році він був упевнений геть у зворотному – «легітимним» був Віктор Янукович, який втік з України, а рішення парламенту про відмову президента від посади не мало юридичної сили. Але хотілося б нагадати, що свою згоду з поданням про призначення новим головою Ради міністрів АРК Сергія Аксьонова Янукович направив уже після того, як його позбавили посади.

Президент РФ Володимир Путін (на першому плані) та російський глава Криму Сергій Аксьонов (ліворуч на другому плані) під час відвідин Міжнародного дитячого центру «Артек». Анексований Крим, 24 червня 2017 року

Президент РФ Володимир Путін (на першому плані) та російський глава Криму Сергій Аксьонов (ліворуч на другому плані) під час відвідин Міжнародного дитячого центру «Артек». Анексований Крим, 24 червня 2017 року

Конституція – не документ, з якого можна висмикувати статті, які сподобалися Володимиру Путіну

Ця згода з поданням не пройшла відповідних правових процедур, була підписана не президентом, а пересічним громадянином. І, відповідно, була і залишається юридично нікчемною – а отже, юридично нікчемними залишаються всі наступні рішення нового уряду автономії, що перетворився на ширму анексії півострова. Аж ніяк не узгоджуються зі статтями української Конституції створення альтернативних органів управління на інших окупованих територіях України, проведення псевдореферендумів та багато інших дій окупаційної влади.

Конституція – не документ, з якого можна висмикувати статті, які сподобалися Володимиру Путіну – нехай навіть сам він, очевидно, так і не вважає. І якщо говорити про приведення українського правового поля у відповідність до норм Конституції, то я можу запропонувати російському президентові простий правовий механізм: припинення військових дій та виведення окупаційних військ з усієї території, зазначеної в Конституції України.

Президент Росії Володимир Путін та начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов. Архівне фото

Президент Росії Володимир Путін та начальник Генштабу ЗС РФ Валерій Герасимов. Архівне фото

А потім на всій цій території можна буде провести нові президентські та парламентські вибори – і Володимиру Путіну, цьому затятому конституціоналісту, не доведеться ламати собі голову у спробах розібратися з легітимністю Володимира Зеленського.

Все дуже просто.

Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії

Віталій Портников

Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Вгору