Цей день відзначається вже десять років поспіль — саме стільки триває героїчна боротьба українського народу проти московської агресії.
Сьогодні, 1 жовтня, в Україні відзначають День Захисників і Захисниць. Цього дня ми віддаємо шану незламності духу Захисників і Захисниць, які здобували та відстоювали незалежність України в минулому, а також мужності та героїзму українських воїнів, ветеранів, добровольців, які нині боронять територіальну цілісність нашої держави, інформує пресслужба КМДА.
«Цей день ми відзначаємо вже десять років поспіль — саме стільки триває героїчна боротьба українського народу проти московської агресії. Саме стільки ми відстоюємо свою незалежність та національну гідність і дорого платимо за них — життям і здоров’ям людей, майбутнім дітей, розвитком країни», — йдеться в повідомленні.
Сьогодні ми вкотре дякуємо нашим Захисникам і Захисницям, завдяки яким втримали незалежність і маємо змогу жити своїм щоденним життям — працювати, творити, виховувати дітей.
Історія Дня захисників і захисниць
Після розпаду СРСР Україні у спадок дісталось свято 23 лютого. Раніше у цю дату відзначали День Радянської армії, а потім стали по інерції просто вітати чоловіків. Особливої любові та пошани в суспільстві свято не мало, адже роль армії у перші роки незалежності України була невеликою.
Все змінилось у 2014 році, коли Росія анексувала Крим і почала війну на Донбасі. Святкувати день армії в один день з агресором виглядало, як блюзнірство. Тому тодішній президент України Петро Порошенко постановив відмовитись від будь-яких святкувань 23 лютого і заснував нову урочистість – День захисників України. Згідно з відповідним указом, воно мало на меті "вшанування мужності та героїзму захисників і захисниць незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві".
Датою свята обрали 14 жовтня. Тоді на неї ж випадало свято Покрови Пречистої Богородиці, яке дуже шанували українські козаки. Саме тому цей день вибрав у 1999 році президент Леонід Кучма для відзначення Дня українського козацтва. Примітно, що також 14 жовтня в Україні відзначають також річницю створення Української повстанської армії.
У 2021 році урочистість змінила назву. Оскільки роль жінок у війську почала стрімко зростати, Верховна Рада України постановила відтепер називати свято День захисників та захисниць України. Зараз близько 15% складу ЗСУ становлять саме жінки, які роблять вагомий внесок у функціонування цього важливого інституту.
Після початку повномасштабного вторгнення Україна зробила ще один крок на віддалення від країни-агресорки. Православна церква України здійснила календарну реформу, перейшовши на новоюліанський календар. З 1 вересня 2023 року всі церковні свята стали відзначати на 13 днів раніше – одночасно із християнами західного обряду. Так Покрова змістилась на 1 жовтня. Оскільки ця церковна дата нерозривно пов’язана із Днем захисників та захисниць, то світське свято теж перенесли. Після завершення воєнного стану цей день знову стане державним вихідним.
Нагадаємо, 1 жовтня в центрі Києва тимчасово зупинився рух, щоби вшанувати пам’ять Героїв. О 9:00 місто вшанувало пам’ять загиблих Захисників і Захисниць хвилиною мовчання та зупинкою руху на Хрещатику й Майдані Незалежності. Кияни віддали шану тим, хто віддав своє життя за свободу та незалежність України.