У 2014 році, в квітні, влада України проголосила початок Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей. І вже в липні того ж року були звільнені Слов'янськ, Краматорськ, Костянтинівка, Бахмут та Дружківка.
Захоплення Слов’янська розпочалося 12 квітня 2014 року, коли група бойовиків під командуванням польового командира Ігоря Гіркіна (Стрєлкова), перетнула кордон і зайняла адміністративні будівлі в місті. У той же день бойовики повністю взяли під контроль і Краматорськ.
Протягом декількох днів влада України намагалася вести переговори з бойовиками, намагаючись переконати скласти зброю, але це ні до чого не призвело. 15 квітня в Києві було прийнято рішення про початок антитерористичної операції (АТО).
Під час окупації Слов'янська місцеві жителі стали «живим щитом» для російських бойовиків. Тоді сили незаконних збройних формувань стріляли по українським військовим із самохідної артилерійської установки «Нона», яка була розташована безпосередньо в житлових кварталах.
6 років тому українські війська звільнили Слов'янськ і Краматорськ / Фото з відкритих джерел
Лише після декількох місяців окупації Слов’янськ було звільнено — 5 липня 2014 року о 13:00 бійцями-розвідниками 2-го батальйону Національної гвардії над міськрадою Слов’янська було встановлено український прапор. Того ж дня передові сили Національної гвардії увійшли і до Краматорська. Першими йшли розвідники та сапери, за ними — інші військові підрозділи.
У липні 2014 року, крім Слов’янська і Краматорська, українські військові визволили від російської окупації Дружківку і Бахмут — 6 липня, Костянтинівку — 7 липня, Торецьк — 21 липня, Авдіївку — 29 липня.
Визволення міст, які майже три місяці перебували під ворожою окупацією, стало черговою перемогою українських військових над сепаратистськими бандформуваннями. Утікаючи, окупанти залишили по собі величезні арсенали зброї російського виробництва та залякане місцеве населення.
У визволених містах поступово налагоджувалось мирне життя, почали функціонувати комунальні та соціальні служби.
З 13 жовтня 2014 року Краматорськ оголошено тимчасовим центром Донецької області, де нині міститься Донецька обласна державна адміністрація.