Проєкт «Сади пам'яті», який реалізується в парку, що оточує адмінбудівлю облради та військової адміністрації на проспекті Шевченка, реалізували майже на 80%.
Про це «Думській» розповіли в мерії міста, один із підрозділів якої, управління капітального будівництва, є замовником робіт.
Наразі роботи ведуться з боку Канатної. З десяток будівельників щодня укладають плитку, займаються комунікаціями, монтують декоративне освітлення і систему автоматичного поливу та багато іншого.
Тут з'явиться меморіал загиблим за свободу і незалежність України. Великий бетонний стилобат із висадженими всередині живими деревами давно готовий, незабаром його обкладуть чорними гранітними плитами, які вже завезли на територію парку.
За задумом відомого одеського скульптора Михайла Реви та архітекторки Нати Головченко, дерева ніби пробиватимуться крізь граніт, символізуючи прагнення до життя. Усередині великої бетонної основи обладнано систему автополиву і комунікації прожекторів декоративного освітлення — світильники знизу, з граніту, підсвічуватимуть зелені крони.
Первісна кошторисна вартість робіт у цій частині парку, за словами керівників управління капітального будівництва, буде збільшена. Фахівці посилаються на збільшену ціну і без того недешевих матеріалів: наприклад, полірованого граніту, який можна замовити лише в Житомирській області. В оздобленні також застосовуватиметься лабрадорит і плитка «Колормікс».
Реалізувати весь проєкт, що складається з меморіалу загиблим за волю і незалежність України, алеї героїв Небесної Сотні та ділянки, присвяченої областям України (з боку проспекту Шевченка), намічалося за 190 мільйонів гривень. У цю суму також мала увійти екопарковка на 68 місць, скейтпарк, два дитячі майданчики, лаунж-зони, два туалети і територія для вигулу собак.
Будівництво меморіалу загиблим за свободу і незалежність України, який зараз у стадії активних робіт, оцінили в 48,9 мільйона, з яких, за словами головного інженера управління капітального будівництва Одеської міськради, уже виділено й освоєно майже 22 мільйони.
Однак, як уже зазначалося, початковий кошторис буде переглянуто в бік збільшення.
Пам'ятник жертвам геноциду кримськотатарського народу, який буде розташований ближче до проспекту Гагаріна, профінансує громада кримських татар. Він буде являти собою восьмикутну зірку (ісламський символ Руб аль-хізб) з елементами кримськотатарського орнаменту на кожному промені. У центрі композиції буде рости пірамідальна тополя.
Будівельники кажуть, що більшу частину робіт уже виконано.
«На сьогодні, згідно з проєктним рішенням, виконано від 75 до 80 відсотків робіт, — розповів головний інженер управління капітального будівництва одеської міськради Василь Нікітенко. — Було проведено великий обсяг реконструкції парку, починаючи від підготовчих і земляних, пов'язаних із перекладанням комунікацій, включно з водовідведенням, поливом, освітленням конструкцій клумб — стилобатів, доставленням чорнозему і граніту для оздоблення. Усі роботи виконуються згідно з графіком, незалежно від погодних умов».
Звісно, повномасштабне вторгнення нацистської росії значно зрушило строки виконання робіт, однак, за словами головного інженера, строки реалізації цієї частини проєкту залежать від зимової погоди та швидкості виготовлення і доставки деяких конструкцій. Він стверджує, що роботи буде закінчено навесні 2023 року.
Відповідно до закону, на період дії в країні воєнного стану заборонено фінансування об'єктів капітального будівництва. Однак одеські чиновники знайшли гарне пояснення: реконструкцію паркової зони вони назвали соціально важливим об'єктом.
Автор — Сергій Смолєнцев
СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!