Річниця трагедії 2 травня: як одесити 9 років тому зруйнували плани Кремля і зупинили "русскій мір"

Джерело:  apostrophe.ua  /  13:35, 2 Травня 2023

Що сталося 2 травня 2014 року

Російський диктатор Володимир Путін поклав око на Одесу ще дев'ять років тому – 2 травня 2014 року у місті відбулися сутички між прихильниками режиму РФ та учасниками Євромайдану, внаслідок чого загинуло шестеро людей, а пізніше в Будинку профспілок згоріли ще 42 представники Антимайдану, при цьому 250 людей дістали поранень.

"Апостроф" згадує, що відбувалося того дня та як одеським патріотам вдалося зупинити "руський мір".

За словами активіста Дем'яна Ганула, який брав безпосередню участь у подіях того дня, Одеса завжди приваблювала Путіна – у місто вливалися чималі кошти російських бізнесменів, відкривалися бізнеси, а росіяни полюбляти приїздити до Одеси на відпочинок. На його думку, події 2 травня не були випадковістю, а РФ давно до них готувалася.

"Гібридна війна, яку вели в Одесі, в нашому регіоні, тривала досить довго. Була підготовка до 2 травня. 3 березня, якщо не помиляюся, підняли прапор Російської Федерації, на той час вже агресора, на державній адміністрації. Тоді були також мінімальні сутички. Потім було 10 квітня – багатотисячний марш під російськими прапорами, де було багато привезених людей з РФ, вони прийшли й стали біля оперного театру і розгорнули великий російський прапор. 2 травня був фінал. Одеса зробила свій вибір", - згадує він.

Що сталося 2 травня 2014 року

Так, дев'ять років тому, у місті Одеса відбувся футбольний матч між місцевим клубом "Чорноморець" та командою "Металіст" з Харкова. Перед початком гри, фанати обох команд та прихильники Євромайдану організували мирний марш.

Однак, під час маршу біля Грецької площі на учасників напали група місцевих провокаторів-антимайданівців. Сутички між учасниками розгорнулися, і люди почали кидати одне в одного каміння, петарди та світлошумові гранати.

Ближче до вечора конфлікт лише погіршився, і люди почали використовувати саморобні вибухові пристрої, коктейлі Молотова, а також вогнепальну, травматичну та пневматичну зброю. Тоді ж з'явилися перші жертви: шестеро людей загинули від кульових поранень, з них двоє патріотів - Андрій Бірюков та Ігор Іванов, десятки людей отримали поранення.

Близько 18 години сутички перемістилися з Грецької площі на Куликове поле, де знаходився табір, що підтримував проросійську політику. Проукраїнські активісти прибули на місце з метою розгромити табір. Частина прихильників Росії укрилася в Будинку профспілок, який пізніше загорівся. Причина пожежі залишається невідомою. У блокованому будинку були люди, які намагалися врятуватися, стрибаючи з різних поверхів будівлі. Деякі з них померли від отриманих травм.

Під час протистоянь між проросійськими та проукраїнськими силами в Одесі, правоохоронці не здійснювали жодних заходів для припинення конфлікту, а пожежники затрималися з прибуттям на місце подій, хоча їхня станція знаходилася від Будинку профспілок всього в кількасот метрів. Вони почали евакуйовувати заблокованих людей лише через пів години, коли вогонь вже перекинувся на будівлю. До цього моменту проукраїнські активісти намагалися врятувати тих, хто був усередині, закидуючи у вікна мотузки.

Як просувається розслідування трагічних подій в Одесі 2 травня

Протягом дев'яти років після трагічних подій 2 травня в Одесі, жоден винуватець не був покараний. Правоохоронні органи розпочали розслідування декількох кримінальних проваджень, найбільша з яких стосується масових заворушень на Грецькій площі. У цій справі було обвинувачено 19 антимайданівців, але у 2017 році всіх їх виправдали й відпустили, пояснивши це тим, що не було достатньої кількості доказів провини.

Однак росіянин Євген Мефедов та українець Сергій Долженков (відомий як Капітан Какао) були повторно обвинувачені в залі суду. Однак, й вони були звільнені з СІЗО в серпні 2019 року після внесення застави.

Після цього прокуратура подала апеляцію на рішення суду звільнити інших антимайданівців, однак більшість з них уже залишили Україну, у тому числі й ексзаступник керівника міліції Одеської області з громадської безпеки Дмитро Фучеджі, який 4 травня 2014 року він втік з лікарні у невизнане Придністров’я, де потім роздавав інтерв’ю російським пропагандистам.

Однак саме йому був винесений перший вирок стосовно співробітників міліції щодо їх бездіяльності та сприяння Антимайдану до, під час та після подій 2 травня – 18 квітня 2023 року Приморський суд Одеси призначив Фучеджі покарання у вигляді 15 років ув’язнення з позбавленням звання полковника.

Прокурори у суді довели, що Фучеджі вступив у змову з представниками "Антимайдану" і забезпечив безперешкодне вчинення ними 2 травня 2014 року масових заворушень в Одесі, а 4 травня наказав підлеглим випустити з ізолятора тимчасового тримання 63 осіб, затриманих 2 травня.

Судовий розгляд здійснювався за спеціальною процедурою in absentia (заочно) у зв'язку із переховуванням колишнього міліціонера на території РФ та наявними даними про набуття ним російського громадянства.

Щорічні провокації з боку Росії напередодні річниці

Кожного року після трагедії активісти Куликового поля провокували бійки під час мітингів біля Будинку профспілок та викрикували проросійські гасла. Проте, після початку повномасштабної війни у 2022 році, ДБР затримали одного з організаторів провокацій - довірену особу Іллі Киви, який на замовлення забороненої ОПЗЖ організовував провокаційні акції в Одесі та інших регіонах України.

Що відбувається на місці трагедії 2 травня 2023 року

Цьогоріч в Одесі запроваджено посилені заходи безпеки задля уникнення заворушень та провокацій.

За словами тимчасового виконувача обов’язків начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області Івана Жука, за правопорядком у центрі міста слідкуватимуть співробітники Національної поліції, Національної гвардії та інші представники сил оборони. Також на місці чергуватимуть співробітники Державної служби України з надзвичайних ситуацій та карети швидкої допомоги.

Зокрема, вхід на Куликове поле здійснюватиметься через пропускні пункти за документами, що засвідчують особу. Перед відкриттям входу до Куликового поля територію оглянуть вибухотехніки.

Також зазначається, що у разі оголошення повітряної тривоги всі громадяни повинні будуть пройти до найближчих укриттів.

В місцях, де відбудуться масові заходи, поліція буде проводити превентивну комунікацію з громадянами, щоб пояснити їх права та обов'язки, а також чинне законодавство України та наслідки його порушення. У Головному управлінні Національної поліції Одеської області було створено ситуаційний штаб, який оперативно реагуватиме на інформацію та керуватиме підрозділами, що відповідають за забезпечення громадського порядку.

"Правоохоронці зроблять все, щоб забезпечити правопорядок і безпеку жителів та гостей міста у день дев’ятих роковин подій 2 травня в Одесі. Закликаємо всіх із розумінням поставитися до тимчасових обмежень, не нехтувати сигналами про небезпеку, уникати скупчень людей", - заявив начальник ГУНП в Одеській області Іван Жук.

Станом на 11 годину біля Будинку профспілок людей досить мало, діє пропускний режим за документами. Одиниці людей кладуть квіти біли будівлі, у якій відбулася пожежа. Вхід для покладання квітів організували на кінцевій зупинці трамваїв: там перевіряють та пускають охочих по одному. У кількох кварталах навколо Куликового поля рух автомобілів практично паралізований, а саму площу посилено охороняють.

За порядком слідкують співробітники Національної поліції, Національної гвардії та інші представники Сил оборони.

https://t.me/odesacityofficial/16825

Раніше ми писали, що Росія до 2 травня готувала бійню в Одесі.

Вгору