Рятувала людей у скрутні часи: страву Донеччини внесли до нематеріальної культурної спадщини України

Джерело:  vchasnoua.com  /  17:17, 1 Березня 2024

Для Донеччини — ще один крок на шляху до збереження національної ідентичності, просування цінностей українського народу на теренах світової культурної спадщини

Затірки — це страва, яка виникла ще до появи картоплі та макаронних виробів. Її готували в усіх родинах села Крива Лука, що на Донеччині. Для них це не просто страва, а зв’язок з минулим.

Страву "Затірка" внесли до нематеріальної культурної спадщини України/ Фото: ДонОДА

Національний перелік нематеріальної культурної спадщини поповнився традицією приготування страви Затірки у селі Крива Лука, що на Донеччині. Цей елемент культурної спадщини, потребує термінової охорони, пише ДонОДА.

Затірки — це страва нескладна у приготуванні, але поживна і доступна для кожної родини. Впродовж тривалого часу входила до основного раціону, оскільки виникла в ті часи, коли до України ще не було завезено картоплю та не з’явилися макаронні вироби. Затірка мала вигляд густого наваристого супу.

«Завдяки експедиціям місцевих дослідників були зібрані свідчення про те, що Затірка побутувала в багатьох регіонах України, проте різнились способи її приготування», — пише адміністрація.

Криволуцькі господині згадували розповіді своїх бабусь, як Затірка рятувала їх у скрутні часи, пояснювали окремі тонкощі приготування, що й дозволило відродити страву в громаді.

Наразі «Затірка» готується в усіх родинах мешканців села Крива Лука. Процес приготування страви є тривалим.

«Спочатку потрібно приготувати тісто, для цього зазвичай просіюють борошно, в яке по одному додають яйця, сіль та перемішують. Коли тісто можна „катати“, починають затирати, — пояснює ДонОДА. — Для консистенції можна додати трохи молока або води. Перетирають приблизно пів години, до тієї миті, коли горошини з борошна мають однакову форму та розмір. Далі заготовки розділяють на дві частини, одну з яких сушать на печі чи в теплому та сухому місці для подальшого споживання, а другу — варять. Страву споживають як у будень, так і на свята».

Сьогодні для жителів Крива Лука це не просто страва, а зв’язок з минулим, котрий через родинні взаємини відгукується у кожному українському серці. Для Донеччини — ще один крок на шляху до збереження національної ідентичності, просування цінностей українського народу на теренах світової культурної спадщини.

Фото: ДонОДА

Фото: ДонОДА

Фото: ДонОДА

Фото: ДонОДА

Вгору