Поповнення, обмін та наслідки війни у Миколаївському зоопарку,- ФОТО

Джерело:  www.0512.com.ua  /  20:16, 16 Вересня 2023

Сьогодні частина проблем вирішена. Народжуються нові тварини, зоопарк готується до обміну та заклад щоденно гостинно приймає відвідувачів. Детальніше про життя найкращого в Україні зоопарку на другий рік великої війни розповів заступник директора Юрій Кириченко

Не зважаючи на війну, у Миколаєві продовжує працювати зоопарк. До того ж, вже довгий час заклад приймає відвідувачів.

Під час регулярних обстрілів міста зоопарк також страждав від рашиських ракет, свідками пережитого сьогодні може стати кожен. Адже на території закладу залишили декількака згадок про страшні події. Зоопарк не приймав відвідувачів через безпекову ситуацію у місті. Було чимало проблем з поставками кормів для тварин, довелося пережити і відсутність питної води. Проте закладузавжди допомагали волонтери, міжнародні організації та містяни.

Сьогодні частина проблем вирішена. Народжуються нові тварини, зоопарк готується до обміну та заклад щоденно гостинно приймає відвідувачів. Детальніше про життя найкращого в Україні зоопарку на другий рік великої війни розповів заступник директора Юрій Кириченко.

Поповнення та обмін

Більшість тварин вже можна побачити у літніх вольєрах, проте ще залишаються такі тварини, яких працівники закладу поки не виносили, і це пов'язано із температурою на вулиці. Мова йде про рогатих воронів, видоносних журавлів, африканських птахів.

- Коли потеплішає, тоді вони вже будуть у своїх літніх «резиденціях», і їх можна буде побачити. Більшість тварин уже перебувають у літніх вольєрах. Там є можливість перегону тварин у зимові приміщення. Наприклад, зебри, слони, жирафи, антилопи, які у нас виходять, на ніч їх закривають.

Миколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війни

Щодо поповнення в закладі, то Юрій Кириченко зазначає, що поки тварини тільки починають народжувати або знаходять в положенні.

- У нас вже є дитинчата у чотирирогих овець якова – це на «Дідовій хаті». Там є вже молоді домашні кізочки. Народилися у нас сервали, але їх теж не можна побачити, бо кішки (мама з дитиною) знаходяться поки що в помешканні. А сервали взагалі вже на вулиці, бо погода дає змогу.

Миколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війни

Готується заклад і до обміну тваринами з іншими зоопарками.

- Буде обмін, поки все в процесі підготовки цього обміну тваринами. Доставка досить дорога. Ціна на бензин дуже висока і наші колеги, якщо збираються, якось обмінюються один з одним, вони це роблять спільними зусиллями. Припустимо, якщо хтось їде в наш бік, то організовується така, як група зоопарків, які були зацікавлені отримати тварин з обміну та один бере для всіх, потім дорогою всім розвозить.

Кириченко розповів яких саме тварин може отримати зоопарк під час очікуваного обміну та яких планують відправити до інших закладів.

- Ми повинні отримати фазанів, які дуже цікаві для нашої колекції. Ми маємо отримати фенека – це така маленька лисичка. Віддати плануємо єнота та тамаринів. Хочемо з обміну отримати ще кінгуру з Одеси. Також черепаху отримати та обміняти її на сервала. Ось у цю одну поїздку ми намагаємося об'єднати кілька зоопарків, щоб це все разом відбувалося і в цьому плані було зручно.

Якщо говорити про появу нових тварин, то які очікуються, що найближчим часом будуть народжувати пернаті.

- Дехто вже насиджує яйця. Поки що рано говорити, що в них там вийде, або не вийде. Копитні тварини – це теж буде незабаром.

Миколаївський зоопарк під час війни

Запитали у заступника зоопарку і про другого жирафа, якого не часто можуть побачити відвідувачі. Юрій Кириченко запевняє, що з ним все гаразд і він добре себе почуває, проте не хоче виходити з вольєру.

- Один просто виходить на вулицю, а другий не виходить, він тільки виглядає і дивиться хто там гуляє. А сам не виходить. Ми не знаємо, яким чином його запросити, щоб він все таки вийшов. Його можна побачити лише якщо зайти до зимових приміщень. Один одразу почав виходити, а другого ми не можемо виманити. Тобто другий жираф на місці, він добре почувається, все в нього є, але виходити він не хоче.

Миколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війни

Питання відкриття «Острова звірів» та забезпечення власною водою

«Острів звірів»

У 2020 році у Миколаївському зоопарку почали добудовувати літні вольєри. Це стало продовження добудови комплексу «Острів звірів», який так і не втілили в реальність при будівництві зоопарку в минулому столітті. За декілька місяців до повномасштабного вторгнення рф на територію України, «Острів звірів» був вже майже готовий, проте його так і не встигли прийняти в експлуатацію. Наразі це питання застигло.

- Проєкт застиг, бо фінансувало будівництво місто і перед війною його мали передати нам, як готовий до експлуатації об'єкт, але цих документів ще немає. Ми не можемо туди нікого запускати (ред. мається на увазі тварин), у нас немає офіційних документів, що ми його прийняли. Тобто по документам у нас ще його немає, нам ще його не здали.

«Острів звірів»«Острів звірів»

Варто зазначити, що під час війни заклад став повністю незалежним від міста у питанні води. У зоопарку з’явилися дві власні свердловини, системи зворотного осмосу і генератор, який використовують у разі відсутності світла.

- Яка вода технічна, ми її використовуємо для заповнення водойм, поливу, для якихось прибиральних робіт. Для напування звірів ми використовуємо воду після очищення цієї води за допомогою системи зворотного осмосу, бо вона непридатна для споживання не тваринами, не людьми.

Миколаївський зоопарк під час війни

Наслідки війни для зоопарку

Миколаївський зоопарк під час війни

Хоча про наслідки війни говорити ще зарано, адже Україна продовжує виборювати жадану перемогу, наслідки терористичних дій сьогодні можна побачити на території Миколаївського зоопарку. Деякі з ракет, які прилітали, заклад залишив, як згадку про війну.

- Ми залишили кілька ракет. Одна так і знаходиться за огорожею біля вольєру з бізонами. Так вона там і стирчить, абияк, як прилетіла. Це живе нагадування про ту війну, яка зараз іде і наскільки це все було для нас небезпечним на той період. Є нагадування про цю війну, де ракета потрапила біля «Острова звірів», вона зараз там і знаходиться.

Юрій Кириченко зазначає, що закладу дуже пощастило, що ні співробітники, ні тварини, ані об'єкти сильно не постраждали. Пошкодження незначні.

- Є пошкодження - десь вікна вибиті, були невеликі руйнування вольєра, ми все це відновили, плитка постраждала. Але нам дуже пощастило, що чогось глобального не сталося. Ми все одно викликали щоразу саперів, вони дивилися і говорили, можна чіпати, виймати. Наші військові якісь частини забрали, їм вони були потрібні для дослідження. Загалом на територію зоопарку прилетіло 8 чи 9 ракет. Залишили на території те, що наші військові сказали, що можна залишити, щоб люди бачили, що до нас прилетіло, і що це могло призвести до трагедії, але нам дуже пощастило.

Проблеми з поставками

Миколаївський зоопарк під час війни

Однією з найбільших проблем за час війни для зоопарку стали втрати зв’язків з постачальниками. Адже більша кількість тих, хто забезпечував заклад кормами для тварин були херсонці.

- З моменту окупації Херсона, всі ці зв'язки перервалися і ми нічого не отримували, а постачання потрібно було робити, які сильно не заготуєш. Наприклад, м'ясо, риба, продукти, які нам потрібні щодня свіжими. Ми можемо робити невеликі запаси на кілька днів, на тиждень, а так залишалися без цього продовольства. Ну, добре, що вдалося знайти постачальника, провели за прискореною процедурою тендер, оформили документи. Скажімо так, перерва була невелика. Ну, знову ж таки, треба було шукати нових постачальників, які могли б нам постачати і овочі, і фрукти, бо все це перервалося. Багато постачальників було саме із Херсонської області.

Пізніше, закладу знову довелося переукладати угоди з постачальниками. Цього разу причиною стало значне подорожчання продуктів.

- Перегравали і перегравали, ціна зростала. Всі нараховували і доставка, і бензин подорожчали і там все, як завчасно - все накладається на ціну та на продукти. Ну питання, все-таки було вирішено і тварини отримують практично левову частку всього, що необхідно. Є ряд продуктів, з якими є проблеми, Але тут нам надають допомогу волонтери та організації. Дуже часто, практично щотижня ми отримуємо якісь листи з пропозиціями допомогти нам – хтось одноразовим внеском, хтось хотів би на тривалій основі допомогти нам. Ми з усіма спілкуємось і ми раді будь-якій допомозі.

Цього місяця Миколаївський зоопарк отримав менше 50% коштів на потреби з бюджету. Як повідомив директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчий під час засідання планово-бюджетної комісії міськради, мова йде про закриття питання кормів для тварин. Зараз, за його словами, питання закривається завдяки допомозі від іноземних партнерів, але скоро ці корма закінчаться і що робитиме заклад невідомо.

Миколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війни

Заступник директора говорить, що на сьогоднішній день ситуація більш-менш благополучна, але як далі буде, поки нічого невідомо.

- Поки що йдуть нам назустріч постачальники. Ми все оплачуємо, поки до нас претензій немає, і тварини наші отримують все необхідне. Є за деякими напрямками поки невирішене питання тому що ще ми проводимо, то була там спрощена процедура, коли ми були в зоні бойових дій безпосередньо, тоді дозволялося за одним варіантом робити всі ці дії, потім наші військові видавили загарбників за Дніпро та обстановка змінилася, до нас уже застосовуються інші способи господарювання, скажімо та, у плані закупівель. І тепер ми переходимо вже за новими вимогами. Часто бувало таке, що справді ми домовлялися та вирішували питання за однією ціною, потім ціни змінилися, ми так не можемо і доводилося все починати спочатку.

Кириченко зазначає, що зоопарк продовжує отримувати допомогу від волонтерів та міжнародних організацій.

- Зараз тварини достатньо в хорошому стані, всі активні. І плюс ще продовжується, і це нас не перестає радувати, допомога з Європи. Нам зовсім недавно привезли пару тонн корму для слонів і тонну для жирафів. Те, що дуже важливо для наших вихованців, саме для найбільших, найвищих і найважчих. Сіно ми маємо, ми все заготовили. Все було заготовлено заздалегідь. Усі заготовки ми використали економно. Нам вдалося заощадити, бо була велика за минулий рік допомога з Європи. Нам допомагали і волонтери, і ми їм дуже вдячні. У найважчий для нас час, у самий для нас небезпечний, про нас ніхто не забув, і це були і миколаївці, це були наші військові. Вони всі всіляко всім чим могли допомагали і їхня допомога безмірна та безцінна для нас. Ми пам'ятатимемо і вдячні за це.

Чим сьогодні можуть допомогти містяни Миколаївському зоопарку:

Миколаївський зоопарк під час війниМиколаївський зоопарк під час війни

-Зараз неодноразово зверталися з приводу, що ж там такого нам треба. Є такі продукти, які загалом, специфічні - м'ясо-кісткове борошно, рибне борошно, але це не кожен може принести і знайти такий вид корму. Проте сподіваюся, це нам вдасться. А ось допомога бананами, апельсинами була б не зайвою. Яблука у нас є, але для раціону для наших вихованців, тих самих приматів, для папуги – це дуже важливо буде. Вони із задоволенням це їдять, ці фрукти багаті на всілякі корисні речовини, вітаміни і для різноманітності раціону їм дуже корисно. Поки ось тут у нас закупівлі ще не вдається зробити, знайти постачальника. Ну робота ведеться, але ось уже, рахуйте, скільки минулого місяця цього року, поки ось цей договір на поставку на дані продукти не укладений.

Вгору