Документальний фільм українського журналіста Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі» на цих вихідних відзначили головною нагородою в кінематографі США «Оскар» у категорії «Найкращий повнометражний документальний фільм». Цю новину російські пропагандистські змі сприйняли з вибухом та запустили нову хвилю дискредитації фільму про блокаду Маріуполя. Східний Варіант розповідає, які фейки розповсюджують росіяни про кінострічку, та чому вони хочуть «заглушити» її у своєму інформаційному просторі
«20 днів у Маріуполі» — це документальний фільм, у якому показують перші тижні блокади приазовського міста, яку вчинила російська армія у 2022 році. У фільмі є кадри обстрілу російською армією мирних жителів, зокрема бомбардування пологового будинку. Завдяки роботі автора фільму Мстислава Чернова та його колеги фотографа Євгена Малолєтки світ у березні 2022 року побачив правду про те, що відбувається в Маріуполі, та які злочини вчиняє армія окупантів. Завдяки цьому фільму кадри зі знищенням Маріуполя облетіли світові новини.
Пізніше Мстислав Чернов оформив увесь напрацьований матеріал із блокади в окремий фільм, який розповідає про звірства росіян. Однак, самі росіяни називають фільм «фейком».
Фейк росіян: «20 днів у Маріуполі» — постановочний фільм українців
Після того, як документальний фільм Мстислава Чернова отримав «Оскар», російські змі запустили хвилю його дискредитації. На різних інформаційних каналах вони писали, що це «брехня» та «фільм, який зняли на кіномайданчиках».
Скріншоти російських змі
Скріншоти російських змі
«Українці видали фейки за документалку та отримали “Оскар”»
«Тріумфатором “Оскара” став збірник фейків»
«Цей “Оскар” видали вилупкам за брехню про Маріуполь»
«Фанатиком незалежної були представлені фейкові сцени, видані за документальну хроніку»
Скріншот з російських телеграм-каналів
Такі та інші новини протягом останніх днів з’являються в російських змі. Пропагандисти намагаються максимально дискредитувати фільм «20 днів у Маріуполі» та применшити його вартість. Особливо в контексті його тріумфу на «Оскарі».
Реальність: фільм показує незручну для росіян правду
Звичайно, що все, що показано у фільмі, відповідає реальності. Мстислав Чернов разом зі своїми колегами перші тижні після початку повномасштабного вторгнення працював у Маріуполі й на власні очі побачив, як починалася блокада. Усе, що відбувалося довкола, йому вдалося зафільмувати. Деякі кадри він міг передавати Associated Press безпосередньо з місця подій, знайшовши точку, де ловив Інтернет. Так світ міг побачити, що насправді вчиняє російська армія з мирними мешканцями, які знаходилися в повній ізоляції.
Нагадаємо, що армія окупантів навмисно обстріляла всі станції зв’язку в Маріуполі, а також критичні інфраструктурні об’єкти, щоб люди не мали доступу до зв’язку. Так загарбники намагалися приховати те, що відбувається насправді.
Російські окупанти постійно розповсюджують фейки про блокаду Маріуполя, кажучи, що насправді це «Азов» не випускав людей із міста та обстрілював цивільні об’єкти. Але фільм «20 днів у Маріуполі» показує реальність. Там є кадри, де чітко видно, як російський танк із літерою «Z» стріляє в напрямку цивільних домівок.
«Дискредитуючи оскароносний фільм “20 днів у Маріуполі”, росіяни стараються прибрати незручну для них інформацію про злочини росіян під час вторгнення в Україну. Для цього вони використовують знайомі їм методи, у тому числі фейки. Але чи роблять вони щось нове цьому випадку? Ні. Бо вони використовують фільм, як ще одну причину, щоб сказати все те, що вже говорили до цього: що Маріуполь був захоплений українськими «нацистами», що це «нацисти» обстрілювали мирне місто, що росіяни кажуть правду, а українці — брешуть, і так далі», — пояснює заступник керівника Центру досліджень «Детектор медіа» Олексій Півторак.
Пан Олексій розповідає, що російська пропаганда вигадала візит італійської акторки Орнелли Муті до Маріуполя, намагаючися «перебити» в інформаційному просторі новину про здобуття фільмом «20 днів у Маріуполі» «Оскара». Насправді російські «змі» використали фотографії акторки із часів її візиту до Сочі, видаючи це за фото з Маріуполя.
Скріншоти фейкової новини про візит італійської акторки у Маріуполь
Насправді оскароносна документальна стрічка не лише показує блокаду Маріуполя, а і спростовує багато фейків росіян, які ті розповсюджували про місто.
«Визнання фільму дійсно є важливим кроком до поширення правди про дії росії під час повномасштабної війни в Україні. І тепер на багато-багато років цей фільм залишиться в різних записах. Тепер регулярно до цього фільму повертатимуться любителі документалістики. Відповідно, таким чином. правда про російських окупантів залишиться. Але чи надовго? Це відкрите питання. Без підтримки цієї новини в інформаційному просторі поза Україною про неї можуть забути, адже з’являються й інші новини», — розповідає Олексій Півторак.
Така реакція росіян вчергове показує, що фільм «20 днів у Маріуполі» є правдивим та важливим, як для України, так і для міжнародної спільноти. Стрічка вчергове руйнує міфи про «російських визволителів», натомість показує правду про загарбників та вбивць, які знищують цілі міста з мирними мешканцями.