Подвиг захисників Донецького аеропорту: як це було та чому росіяни поширюють про "кіборгів" фейки

Джерело:  v-variant.com.ua  /  10:17, 20 Січня 2024

«Кіборги» Донецького аеропорту довели, що українці — незламна нація, яка готова боротися за свої землі та свободу! Шануємо кожного та кожну, хто поклав своє життя за нашу незалежність!

20 січня в Україні офіційно відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту. 242 дні українські воїни утримували територію терміналів. А активні бої, які проходили там з вересня 2014 до 22 січня 2015 року, стали одними з найзапекліших на початку російсько-української війни. Подвиг українських бійців став символом відданості державі, а захисників, які брали участь у боях, прозвали «кіборгами» за їхню стійкість та незламність.

Подвиг «кіборгів» — кістка в горлі російських пропагандистів. Адже історія українців, які готові були з 2014 року захищати рідну землю від росіян, ніяк не в’яжеться з їхніми казками про «руський мир на Донбасі». Як у 2014 році, так і зараз росіяни розповсюджують фейки про захисників Донецького аеропорту, намагаючись дискредитувати їх та їхній подвиг.

У День пам’яті захисників Донецького аеропорту Східний Варіант ще раз нагадує про їхню самовідданість українському народу, а також спростовує російські фейки про «кіборгів».

“Кіборги” вистояли, не вистояв бетон

Весною 2014 року, скориставшись моментом ослаблення України через Революцію гідності, росія почала реалізовувати давно задуманий сценарій з анексії українських територій, намагаючись замаскувати все під «народне бажання республік відокремитися». Але загарбники стикнулися з величезним рухом опору українського народу. Тоді тисячі українських добровольців узяли до рук зброю та були готові захищати рідну землю від ворога.

захисники Донецького аеропорту

Донецький аеропорт до бойових дій. Джерело: Вікіпедія

Спроби сепаратистів захопити Донецький аеропорт почалися ще у квітні 2014 року. Але термінали залишилися під українським контролем. 26 травня бойовики «днр» намагалися захопити аеропорт, але стикнулися з українським військом та після програного бою були вимушені відступити до Донецька. Цей день вважається початком боїв за Донецький аеропорт.

Після цього активних боїв на летовищі не відбувалося до осені 2014 року. На початку вересня терористи «днр» із підтримкою російських військ почали штурмувати аеропорт. Українські воїни, перебуваючи у важкому становищі, не відступали та тримали оборону. Тоді українцям, які вже перебували в оточені, вдалося взяти в полон російських військових, що свідчило про пряме втручання росії у воєнні дії.

захисники Донецького аеропорту

Руїни термінала, 9 жовтня 2014 року. Джерело: Вікіпедія

Загарбники кожного дня обстрілювали сили АТО з артилерії та мінометів, всупереч Мінським домовленостям, які тоді вже були підписані. Два важких бої відбулися 28 вересня, тоді загинуло 9 та було поранено 14 наших військовослужбовців. Ворожі штурми аеропорту продовжувались у жовтні, листопаді та грудні. Українські захисники відбивали всі атаки. Наприкінці листопада сили АТО залишили приміщення старого терміналу та зосередилися на території нового.

захисники Донецького аеропорту

Руїни нового термінала, 16 жовтня 2014 року. Джерело: Вікіпедія

Спроби «днр»» та росії захопити аеропорт продовжилися в січні 2015 року. 13 січня через масовані ворожі обстріли обвалилася диспетчерська вежа аеропорту, яка за час боїв стала певним символом його оборони. Як повідомляється, 16 січня бій в аеропорту тривав із 6-ї ранку до 2-ї ночі.

захисники Донецького аеропорту

Руїни диспетчерської вежі. Фото: Укрінформ

19 січня ворог підірвав частину нового терміналу, де перебували українські військові. Вщент було зруйновано диспетчерську вежу, яку тоді тримали всього 6 кіборгів 90-го окремого аеромобільного батальйону. Війська «днр» та росії наступали з усіх боків, але сили АТО до останнього тримали позиції.

20 січня бойовики завдали другого підриву нового терміналу, через що той був сильно зруйнований. Багато українських захисників загинуло. Упродовж наступних днів наші хлопці покинули руїни аеропорту.

«Кіборги вистояли, не вистояв бетон» — так говорять про захисників Донецького аеропорту. І це правда. Українські військові відступили, коли вже не було що захищати. Як ми вже знаємо, це один із методів російської армії — випалювати все на своєму шляху, не залишаючи нічого вцілілого.

захисники Донецького аеропорту

Фото: Укрінформ

Під час оборони аеропорту Україна втратила понад 100 кращих синів. Ще понад 400 військових було поранено. Сторона ворога, за різними даними, втратила близько 800 загиблими та 1500 пораненими.

Оборона аеропорту, яка тривала 242 дні, стала справжнім подвигом українських «кіборгів»! Ці бої на початку війни показали росії, що українці здатні боротися за власну землю та за свою свободу.

Фейки про захисників Донецького аеропорту

З метою дискредитування українських захисників, російські пропагандисти одразу ж після початку боїв почали розповсюджувати про них фейки. Один із таких — це повідомлення про захоплення Донецького аеропорту, коли той ще був під українських контролем. Так, у січні 2015 року кремлівський пропагандист Russia Today Грем Філліпс опублікував фото з нібито «захопленого» терористами аеропорту. Але користувачі соціальних мереж зрозуміли, що фото були зроблені не в аеропорту, а в одному зі зруйнованих супермаркетів.

Фейкові відео про «взяття» Донецького аеропорту знімали терористи Захарченко та Гіві. Захарченко казав, що «аеропорт повністю наш», але сили АТО тоді ще обороняли його територію.

У грудні 2014 року російські пропагандисти випустили «сенсаційний репортаж» із Донецького аеропорту, як бойовик «Моторола» та український командир «Купол» домовляються про обмін тілами загиблих, потиснувши один одному руки. Але одразу після публікації командир «кіборгів» із позивним «Маршал» повідомив, що цей репортаж є фейком.

Ще одна маніпуляція, яку застосовували російські пропагандисти щодо захисників Донецького аеропорту, — це завищення українських втрат. Про це Східному Варіанту розповіла заступниця директорки Центру досліджень «Детектор медіа» та аналітикиня Леся Бідочко.

«Паралельно бачимо нав’язування хибного уявлення про оборонний потенціал українців: мовляв, сили України значно перевищували (кількісно) сили супротивника. Відтак, пропагандисти заявляють, що з українського боку було понад 2000 осіб, з них майже 600 загинули. Хоча насправді за підрахунками українського незалежного проєкту «Книга пам’яті полеглих за Україну», підтверджені дані щодо втрат українських військових за період 242 днів оборони Донецького аеропорту становлять орієнтовно 100 осіб загиблими (плюс четверо зниклих безвісти, адже їхні тіла досі не знайшли)», — розповідає Леся Бідочко.

Леся Бідочко

Схожу ситуацію можна побачити сьогодні в медійному висвітленні боротьби за Бахмут, каже експертка. Російські пропагандисти заявляють про 50 тисяч загиблих та 50–70 тисяч поранених із боку ЗСУ. Однак, CNN з посиланням на джерела в НАТО зазначають, що втрати росіян та українців були 5 до 1. За даними секретаря Ради національної безпеки й оборони України втрати ЗСУ в Бахмуті були в 7,5 раза меншими, ніж у росіян.

«Бачимо черговий приклад завищення втрат української сторони, щоб на фоні цих страхітливих надуманих цифр реальні втрати росіян виглядали не такими шокуючими. Також це спроба довести, що, мовляв, російська сторона отримує перевагу над українською, хоча остання буцімто кількісно перевершує першу», — каже Леся Бідочко.

Ще один фейк російських пропагандистів — «Захищаючи Донецький аеропорт, ЗСУ вбивали мирне населення». Росіяни заявляли, що під час боїв за аеропорт українські літаки та вертольоти завдавали ракетно-бомбові удари та обстрілювали з гармат місцевість поблизу аеропорту. Мовляв, загинули щонайменше десять мирних жителів, але деякі пропагандисти наводять дані про два десятки загиблих.

захисники Донецького аеропорту

Фейки росіян про те, що ЗСУ обстріляли мирних у Донецьку 26 травня 2014 року

«Втім, подібні заяви — маніпуляція. Відомо, що в наприкінці травня 2014 року, коли відбувався перший бій за аеропорт, українські військові навмисне тягли час, щоб цивільні та персонал аеропорту могли безпечно покинути небезпечну зону. Життя цивільних для української сторони становить цінність, чого не можна сказати про російську сторону, яка неодноразово порушувала Женевські конвенції в частині атаки мирного населення. Окрім цього, за свідченнями кіборгів про початок оборони Донецького аеропорту, бойовики прикривалися цивільними, щоб дезорієнтувати противника», — розповідає експертка «Детектор медіа».

Ці російські маніпуляції зустрічаються і під час повномасштабної війни. Усім відома улюблена теза російських пропагандистів, що «Украина бомбит Донбасс». Але це намагання перевести стрілки із реального вбивці-агресора (росії) на жертву агресії (Україну), а також довести (принаймні, внутрішній аудиторії), що агресія проти України — виправдана. Адже це, наче як, «помста за цивільних». Звідси й походить ще одна маніпуляція, про те, що кіборги — не герої-захисники, а кровожерливі вбивці.

Ще один наратив росіян — «Україна ніколи не поверне Донбас, адже їй тяжко виграти битву навіть за окремий аеропорт».

Але Леся Бідочко пояснює, що так російський агітпроп екстраполює поразку на одній конкретній ділянці фронту на всю ситуацію та війну загалом:

«Ця пропагандистська риторика — універсальна. Вона звучала у 2014, так і повторюється тепер. Її мета — знецінити оборонні та контрнаступальні потуги Сил оборони України, знизити запал українців до спротиву та посіяти почуття зневіри щодо подальшого протистояння супротивнику».

Леся Бідочко

***

У цей день, 20 січня, ми всією країною шануємо пам’ять тих, хто не побоявся дати відсіч ворогу тоді, коли це було вкрай необхідно. «Кіборги» Донецького аеропорту довели, що українці — незламна нація, яка готова боротися за свої землі та свободу! Шануємо кожного та кожну, хто поклав своє життя за нашу незалежність!

Вгору