Перетнув КПВВ, хочу припинити самоізоляцію. Як здати тест на коронавірус?

Джерело:  vchasnoua.com  /  16:05, 8 Грудня 2020

З початком пандемії COVID-19 змінилися правила перетину державного кордону України, а також пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей і Криму

Після проходження лінії розмежування на Донеччині та Луганщині, громадянам потрібно проходити двотижневу самоізоляцію в Україні, у зв’язку з чим виникають питання, чи можна якось обійтися без цієї процедури.

Вимоги щодо самоізоляції, та як її припинити

Постанова Кабміну від 22.07.2020, зокрема, встановлює для громадян України, які перетинають КПВВ, вимогу проходити самоізоляцію терміном 14 днів. Для цього потрібно встановити додаток «Дій вдома» і ввести в нього дані про місцеперебування, яке не можна залишати. Після цього кілька разів на день додаток надсилатиме повідомлення про необхідність зробити фото з увімкненою геолокацією.

Інший варіант — нічого не встановлювати, а пройти обсервацію у місці, яке призначає обласна адміністрація. Це може бути турбаза, санаторій або готель. Проживання в приміщенні безкоштовне, але харчування відбувається власним коштом.

Вимога щодо обсервації не поширюється на дітей до 12 років, молодих людей, що прибувають на навчання у вишах, та на деякі інші категорії громадян. Для більшості ж самоізоляція є обов’язковою. Але можливість завчасно її припинити все ж таки існує. Для цього потрібно зробити ПЛР-тест на коронавірус і отримати негативний результат. Вибрати можна тільки ту лабораторію, що має право передавати результати для припинення самоізоляції.

Алгоритм дій наступний: громадянину потрібно встановити «Дій вдома», потім зробити тест. Інформацію про негативний результат лабораторія повинна самостійно внести до бази даних Центру громадського здоров’я, що автоматично синхронізується з додатком. І вже через нього людина отримає повідомлення про те, що самоізоляцію можна припинити.

Отже, ключовим моментом, що дозволить припинити самоізоляцію завчасно та не витрачати два тижні на перебування у чотирьох стінах, є ПЛР-аналіз. Розглянемо, як беруть тести на COVID і скільки це коштує.

Що таке ПЛР-тест

Цей метод тестування базується на полімеразно-ланцюговій реакції. Фактично під час проведення аналізу фрагмент ДНК багато разів копіюється. Мазки на ПЛР беруть з носопролига пацієнта: цей матеріал містить багато мікроорганізмів, а також ДНК людини. ПЛР-метод дає змогу виділити потрібну генетичну послідовність, розмножити її та дослідити. Завдяки такому тестуванню, вірус можна виявити ще в перші дні хвороби.

Дослідження проводять у кілька циклів, під час яких розмножується фрагмент ДНК. Їхня кількість досягає 40, але якщо людина хворіє, то вірус виявляється вже на 23−25 циклі. Скільки робиться ПЛР-тест? У середньому час проведення лабораторного дослідження складає 4−6 годин.

Кому проводять ПЛР-тестування

Як уже було зазначено, у приватних лабораторіях тести роблять тим, хто перетнув КПВВ або державний кордон і хоче припинити ізоляцію, а також усім охочим. До того ж існує певний перелік країн, для в’їзду в які українські туристи мають пред’явити негативний ПЛР-тест.

Потрібно зазначити: тести можна зробити безкоштовно за призначенням сімейного лікаря. Але потрібно враховувати, що результат не вдасться отримати миттєво. У великих містах на нього доведеться чекати понад тиждень. Тестування роблять людям, які контактували з підтвердженими хворими на COVID-19 або мають наступні симптоми:

тривалі ознаки ГРВІ (особливо, якщо вони спіткаються зникненням нюху без закладеності носа);

низька сатурація;

пневмонія;

температура тіла вища за 38°, що погано піддається корекції.

Представники Нацполіції, лікарі та працівники медичних закладів повинні здавати тести ПЛР на COVID регулярно.

Де зробити ПЛР-тест

Наразі тестування таким методом проводять у державних поліклініках і численних приватних лабораторіях. Достатньо лише набрати відповідний пошуковий запит в інтернеті, і можна отримати десятки пропозицій від різноманітних закладів (принаймні, у великих містах). Але якщо мета — припинення самоізоляції, то будь-яка лабораторія для цього не годиться.

Як вже було зазначено, проводити тестування потрібно лише в тих закладах, що можуть передавати результати до бази даних Центру громадського здоров’я. Їхній перелік затверджує МОЗ.

Чотири лабораторії у Донецькій області мають право передавати результати тестування на COVID-19 методом ПЛР для припинення самоізоляції через додаток «Вдома».

Ці чотири лабораторії розміщено у Маріуполі та Слов’янську:

Маріупольська міська філія ДУ «Донецький ОЛЦ МОЗ України» (м.Маріуполь, вул. Бахчіванджі, 57); тел./факс (0629) 53−36−94

КНП «Донецький обласний центр з профілактики та боротьби із СНІДом"(м. Слов'янськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 13); тел (06262)2−01−10, (050)423−12−63

КНП Маріупольської міської ради «Маріупольська міська лікарня № 4 ім. І.К. Мацука» (м. Маріуполь, Лівобережний район, вул. Пашковського, буд. 4); тел (0629)22−10−01

Медичний центр «КОД ЗДОРОВ'Я» м. Маріуполь (м. Маріуполь вул. У. Громової, 69). тел (0629) 49−33−03, (096) 889−05−18)

У Луганській області налічується по одній лабораторії в Рубіжному та Сєвєродонецьку.

Різниця між ПЛР та експрес-тестом

Окрім ПЛР у дослідженнях застосовується також метод імуноферментного аналізу (ІФА). Він базується на реакції зв’язування антитіл з певними антигенами. Такий метод дає змогу знайти у крові людини не сам вірус, а антитіла, що виробляються для боротьби з ним.

Виявити їх можна приблизно на дев’ятий день від появлення перших симптомів. Саме тому робити ІФА-тест на ранніх стадіях захворювання недоречно. З іншого боку, він може показати, що людина у минулому вже зустрічалася з вірусом і має до нього імунітет.

Тестування цього типу може робитися як у вигляді звичайного імуноферментного аналізу, так і у форматі експрес-тесту (ІХА). Своєю чергою, імунохроматографічний експрес-аналіз може робитися на антигени або антитіла. У першому випадку мазок беруть з носа. Тест дуже швидкий: лікар сповіщає про результат просто під час візиту. Але точність такого дослідження невисока.

Для експрес-тесту на антитіла беруть кров з пальця чи вени. Він теж дає змогу доволі швидко з’ясувати, що людина перенесла коронавірус або хворіє зараз. Але й він не є дуже точним.

Лабораторний ІФА-тест є найпоказовішим. За його результатами можна зрозуміти, знаходиться пацієнт зараз у гострій стадії чи вже перехворів. Для такого аналізу кров беруть виключно з вени.

Важливо зауважити: для припинення самоізоляції потрібен результат саме ПЛР-тесту. Результати ІФА-тестів не приймаються.

Плюси ПЛР-тестування

Захворювання виявляється на ранніх стадіях, навіть до прояву симптомів;

майже стовідсоткова точність отриманого результату.

Мінуси ПЛР-тестування

Якщо людина здорова, тест не може показати, чи перенесла вона коронавірусну хворобу в минулому;

у приватних лабораторіях вартість тесту доволі висока.

ПЛР-тест: як робиться та як до нього підготуватися

Під час забору мазка медичні працівники повинні бути одягненими у захисні халати та шапочки. На обличчі повинна бути маска або респіратор, на руках — рукавички. Очі повинні бути захищені окулярами або щитком.

Для відбору матеріалу використовуються лише стерильні тампони й шпатель. Щоб взяти матеріал для дослідження, медпрацівник бере мазок із задньої стінки горла.

З’ясувавши, як робиться ПЛР-тест, треба розглянути, чи потрібно до нього якось спеціально готуватися. Зазвичай, рекомендують за 6 годин до проведення тестування не вживати препарати для розсмоктування або зрошення ротоглотки.

За 3−4 години до взяття мазку не можна:

їсти та пити;

палити;

розсмоктувати льодяники та жувати гумку;

чистити зуби;

полоскати ротову порожнину.

Аналіз краще проводити вранці, по можливості одразу після сну, оскільки вживання їжі та напоїв може вплинути на результати тесту. У деяких лабораторіях також можуть бути додаткові рекомендації щодо підготовки до тестування.

Чи можливий помилковий результат?

Вірогідність ПЛР-методу складає 96−99%, що є дуже високим показником. Але на практиці помилки трапляються значно частіше. Це пов’язано не з недоліками тестування, а з іншими факторами. Наприклад, на результат може вплинути неправильне взяття матеріалу або порушення вимог під час його транспортування.

Деякі лікарі вважають, що ПЛР-тест може показати негативний результат, коли насправді вірус розташовується в нижніх дихальних шляхах. Медики ще сперечаються щодо цього питання.

У тих випадках, коли ПЛР-тест показав негативний результат, але симптоми хвороби наявні, призначають ІФА-тест або беруть зразок із нижніх дихальних шляхів.

Вартість ПЛР-тесту в приватних лабораторіях

Наразі існує суттєва різниця у цінах на ПЛР-тестування. У більшості лабораторій Києва вартість тестування знаходиться в межах 1500−1800 грн. Деякі з них пропонують громадянам викликати медиків для взяття мазку до себе додому. Ціна аналізу в такому випадку зростає.

Водночас є клініки, у яких вартість аналізів істотно нижча. Так, зустрічаються пропозиції по 990 та навіть 700 грн за аналіз.

Що стосується інших міст, то, наприклад, у маріупольському медичному центрі «Код здоров’я» (входить до переліку, затвердженого МОЗ) ПЛР-тест роблять за 850 грн.

P. S. Ціни, наведені в статті, актуальні станом на початок грудня 2020 року.

Вгору