Перероблюють сміття на цінні ресурси: військовий з Одеси об’єднав команду ековолонтерів.Фото/ Відео

Джерело:  usionline.com  /  17:46, 4 Квітня 2024

Екоактивісти ініціювали проєкт «Економіка Мрії», який не тільки популяризує серед одеситів культуру сортування сміття, а й підтримує воїнів на передовій

Збирають пластик, сміття і непотрібні речі та здають їх на переробку – волонтери громадської організації «Мрія Вільних Людей» перетворюють вторинні відходи на цінні ресурси для вирішення соціальних проблем. Екоактивісти ініціювали проєкт «Економіка Мрії», який не тільки популяризує серед одеситів культуру сортування сміття, а й підтримує воїнів на передовій. Здаючи на переробку відходи вони отримують кошти, за які потім купують дрони та амуніцію для ЗСУ.

Засновник проєкту «Економіка Мрії», ветеран АТО та підприємець Семен Турута розповів кореспондентці Української Служби Інформації Тетяні Горбонос про те, як сміття перетворюється на цінний ресурс, який слугує добру та підтримці.

Дивіться відео на нашому Youtube-каналі.

Семен Турута

Одесит Семен Турута почав займатися громадською діяльністю у 2013 році, після трагічної втрати свого товариша внаслідок наркотичного отруєння. Це спонукало юнака вступити у рух боротьби з поширенням синтетичних наркотиків в Одесі. У цей час Семен потрапив під вплив людей, які прибули з росії, для того, щоб вербувати активну одеську молодь. Вони просували думки про утиски російськомовного населення, про те, що Майдан є штучно створеним рухом з проплаченими активістами.

Я особисто поїхав тоді на АнтиМайдан – подивився, що відбувається зсередини, потім поїхав на сам Майдан і побачив зсередини його. І в принципі не повернувся назад в Одесу. Залишився на Майдані, і до самого кінця залишився там. Після цього я поїхав на Західну Україну разом з тими хлопцями, які були зі мною, а потім доєднався до АТО, – розповів Семен Турута.

З 2014 по 2015 роки Семен служив у складі добровольчого формування «Чорна сотня» Національної гвардії України, захищав Україну від Слов’янську до Станиці Луганської, був в Бахмуті. Після повернення до цивільного життя одесит почав займатися бізнесом у сфері HoReCa – постачання продуктів харчування до кафе, ресторанів та готелів, чим займається і нині. А з початком повномасштабного вторгнення об’єднав коло себе велику кількість активних людей, готових працювати разом на захист нашого міста та країни. Семен створив організацію «Мрія Вільних Людей», яка займається наданням соціальної допомоги, опікується тваринами, захищає довкілля та підтримує військових на передовій.

Створення громадської організації – це реакція на ті події, які з нами сталися 24 лютого. Ми і такі ж люди, як ми, зібралися на парковці торгівельного центру нашого району. Ми хотіли щось зробити, допомогти, аби зупинити усю цю історію, яка рухається в наш напрямок. Хтось записався в ТрО, хтось возив їжу на блокпости, хтось займався патрулюванням, виготовленням маскувальних сіток, приготуванням їжі, логістикою, прийомом гуманітарної допомоги, зустрічали людей з Харкова та Миколаєва, з Херсону. Влаштовували евакуацію на цивільних автомобілях з окупованого Херсону – більше 20 рейсів наші хлопці зробили та вивезли багато сімей, жінок з дітьми. Потім почали експедиції з водою в Миколаїв і так поступово ми розвивалися, – розповів Семен Турута.

До організації доєдналися багато охочих допомогти з волонтерством, і зараз з нею співпрацює понад дві тисячі людей. Активісти плетуть маскувальні сітки, щотижня виготовляючи понад 800 кв. м сіток, збирають волонтерську допомогу, сортують речі та відправляють посилки з гуманітаркою мешканцям населених пунктів півдня, які її потребують.

Економіка Мрії

Семен також об’єднав коло себе активну спільноту еко-свідомих громадян, разом з якими ініціював проєкт «ЕКОномінка Мрії». Одесити збирають сміття та пластик, сортують його, щоб зменшити негативний вплив на довкілля. Сировину здають на переробку, а за отримані кошти купують дрони для ЗСУ, тактичні навушники, зарядні станції та акумулятори, амуніцію та інші необхідні речі на передовій.

Ми зменшуємо кількість відходів, сприяючі переробці та використанню. Кожна ініціатива або проєкт, який ми реалізуємо, спрямована на тих, хто цього потребує. Ми запрошуємо бізнес до співпраці – ставати нашими партнерами, інвесторами та донорами, одеситів до співпраці та сортування сміття. Тобто «ЕКОноміка Мрії» – це ряд проєктів та ініціатив, – зазначив Семен.

Екомаршрут – куди здавати та що нести

Одеситів запрошують долучитися до «Екомаршруту» зі збору сміття, який діє у місті. Зараз, каже Семен, він став регулярним – волонтери виїждають за шістьма локаціями у різних районах міста та збирають відсортоване сміття, яке їм передають люди.

Здати можна: поліетилен, пластик, папір, картон, алюмінієві банки та інші метали. Відходи бажано розсортувати за категоріями. Волонтери просять приносити вторинну сировину очищеною від бруду, а також перевіряти на ній маркування про те, що сміття підлягає подальшій переробці.

Проєкт діє у колоборації з громадською організацією «Місто Майбутнього». Найближчим часом, ділиться волонтер, екомаршрут розширить локації зі збору сміття.

Приймальня мрій

Здати сміття також можна в «приймальню мрій», яка розташована на вулиці Семена Палія, 73. Волонтери також запустили послугу «Екотаксі», через яке можна замовити вивіз накопиченої вторинної сировини.

Більше зібраного сміття, каже Семен, означає більше можливостей допомогти військовим.

З моменту заснування організації, волонтерам вдалося відправити на переробку понад 50 тонн сміття, яке перетворили на ресурси. Це зменшило негативний вплив на довкілля.

Б’ємо скло на ЗСУ

Волонтери також запустили проєкт «Б’ємо скло на ЗСУ» – під час якого можна здати побутове скло трьох видів: кольорове, прозоре та віконне. Активісти вже встановили 12 баків для збору скла на ринку Котовського, вони розташовані глибоко на будівельному майданчику. Всі кошти від переробленого скла підуть на купівлю FPV дронів.

На даний момент ми вже назбирали на один дрон зі скла. Просто встановили баки, ми за них не платимо. Волонтери приходять, сортують та б’ють скло, яке принесли люди. Приїжджає машина, завантажує і вивозить скло. Десь 8 тонн скла не потрапило на звалище.

Переробка мрії – це соціальне підприємство, яке призначене для генерування додаткових ресурсів на вирішення соціальних проблем. Прикладом, ми збираємо пляшку, зараз ми можемо витягнути 12 гривень, якщо ми її сортуємо. А якщо ми купимо обладнання, яке переробить цю пляшку наприклад, у синтепон, її вартість буде набагато більшою та ефективнішою, буде робоче місце. Тут ще передбачаються робочі місця для ВПО та ветеранів та наповнення економіки України, шляхом того, що ми зі звалища витаскуємо це сміття, перетворюємо його і створюємо додану вартість, – зазначив Семен Турута.

Пластик рятує життя – збір пластикових кришечок

Разом із екоактивістами з громадської організації «Місто Майбутнього», волонтери проводять акції «Пластик рятує життя». Мета – зібрати якнайбільше пластикових кришечок, щоб потім відправити на перероблення, а на вторговані кошти волонтери купують БПЛА для українських захисників.

До ініціативи одеситів приєдналися у різних куточках України: кришечки збирають в кав’ярнях, молодіжних центрах і інших організаціях Києва, Тернополя, Чернівцях, а також напряму надсилають поштою майже з усієї країни.

Перед тим, як здати кришечки, їх сортують за кольорами – так вартість сировини підвищується вдвічі.

Платформа з обміну речей «ШопопалоШоп»

В планах у екоактивистів запустити новий проєкт «ШопопалоШоп» — це платформа з обміну речами, які можна буде віддати на підтримку ЗСУ.

У мене, наприклад, лежить фотоапарт або музичний центр, вони мені не потрібні. Але якби мені хтось задонатив на дрон, я б віддав це без проблем. Такий принцип цього ресурсу буде, — розповів Семен.

Перегони перемоги

До участі у проєкті волонтери залучили школярів. Перегони перемоги – це еко-змагання, з пошуку вторинної сировини у яких прийматимуть участь учні закладів середньої освіти. Першими до ініціативи долучились Одеського ліцею №17, Чорноморського та Красносільського ліцеїв.

На обраних організаторами локаціях учні шкіл збиратимуть пластик, макулатуру, метал та плівку, які потім волонтери передадуть у пункти переробки. Переможцем стане та команда, яка зібрала найбільшу за вагою кількість сміття.

Еко-мислення одеситів

За словами Семена, з кожним роком все більше одеситів долучається до екологічних ініціатив та сортування сміття. Каже, що є й ті, хто постійно збирає вторинну сировину під час прогулянки із собакою.

Ековолонтер наголошує, кожен, хто хоче допомогти Україні, але не має фінансової можливості, може це зробити через сортування сміття. Достатньо його правильно перебрати і привезти в точку збору — і це вже буде маленька, але допомога у спільну перемогу над ворогом і майбутнє України.

Долучитися може навіть дитина – це все елементарно просто. Одна кришечка – це вже поміч. Дитина назбирала щось, навіть зошити свої принесла – і вже відчуває свій вклад у перемогу, тому що дрони, які ми купуємо, допомагають наблизити нашу перемогу. Зараз такий час, що допомога ЗСУ надихає людей, які ніколи навіть не думали про сортування, вони радіють від зробленого.

Прикладом, я приїхав до ресторану, повар мені дає картон та говорить, навіщо він потрібен. Я йому пояснюю, що з цього картону ми збираємо на дрони. І він вже посміхається. Поєднуючи всі ці складові, люди долучаються більш активно.

Для тих, хто прагне більшого, волонтери запрошують стати активним учасником їх руху.

«Громадська організація «Мрія Вільних Людей» постійно потребує ідейних та свідомих учасників та волонтерів, і ми завжди будемо раді вітати вас у команді. Не важливо, це буде донат одна гривня чи це буде фізична допомога, сортування чи відправлені посилки.

Наша сила в єдності. Коли ми розпиляємося та, якщо будемо говорити, що наша хата з краю, толку буде нуль. Коли ми об’єднанні – ми заряджені і можемо робити неймовірні речі, – зазначив Семен Турута.

Зв’язатися з волонтерами можна електроною поштою: mriya.od.ua@gmail.com або надіславши меседж у соцмережі. Задонатити можна тут:

send.monobank.ua/jar/8gCykr84mH

Вгору