Підсумки 2023 року. Провальні мегапроекти Севастополя

Джерело:  ua.krymr.com  /  12:12, 5 Січня 2024

Об'єкти «вічного» піару

Об'єкти, призначені, зокрема, для пропаганди і які доручив будувати президент Росії Володимир Путін, зводять у Севастополі в три зміни. Водночас майже не ведеться будівництво важливих для міста лікарень, терміни закінчення інших об'єктів багато разів переносяться. Про мегапроекти Севастополя у 2023 році – у матеріалі Крим.Реалії.

У три зміни за дорученням Путіна

Так званий «культурний кластер» на мисі Кришталевому у Севастополі будують і вдень, і вночі – у три зміни. Доручення звести тут об'єкти культури дав у 2016 році російський президент Володимир Путін.

Згідно з планом, на ділянці площею 60 гектарів у центрі міста мають з'явитися театр опери та балету, музей, виставковий центр, хореографічне училище, парк, житлові будинки для працівників культури та пам'ятник 100-річчю з часу закінчення Громадянської війни.

Реалізація проекту стартувала у 2018 році. Нею зайнявся російський державний фонд «Національна культурна спадщина». Об'єкт зводиться за проектом австрійського архітектора, голови архітектурного бюро Coop Himmelb (l) au Вольфа Прікса. Будівництво веде AO «Арго».

Будівництво об'єктів культурного кластера на мисі Кришталевому у Севастополі. Архівне фото

Будівництво об'єктів культурного кластера на мисі Кришталевому у Севастополі. Архівне фото

У 2019-му активна фаза будівництва розпочалася зі зносу низки об'єктів, які представляють історичний та археологічний інтерес.

Громадські слухання із забудови території пройшли лише у січні 2021 року, участь у них змогли взяти виключно мешканці довколишніх будинків. І лише наприкінці вересня 2021-го Головдержекспертиза схвалила проект театру опери та балету. І це при тому, що його будівництво велося на той момент уже кілька місяців, було залито фундамент. До будівництва музею Другої світової війни на мисі Кришталевому не тільки не приступали, ніхто навіть його проекту не бачив.

У вересні цього року російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв доповів президенту Путіну, що об'єкти кластера здадуть до кінця першого кварталу 2024 року. У лютому 2023 року Мінкультури РФ оприлюднило дату завершення будівництва культурного кластера в Севастополі: театр опери та балету, академію хореографії та галерею мистецтв добудують до кінця 2024 року. У серпні 2022-го Развожаєв запевняв, що будівництво закінчиться до кінця 2023 року.

Проєкт театру опери та балету у Севастополі від компанії «Coop Himmelb(l)au»

Проєкт театру опери та балету у Севастополі від компанії «Coop Himmelb(l)au»

В аналогічному поспіху будують об'єкти так званого «Нового Херсонеса» – також за дорученням Путіна. Майбутній історико-археологічний парк має з'явитись на території музею-заповідника «Херсонес Таврійський» у 2024 році. Він займе 23 гектари, три з яких – під будівництво нових будівель та споруд.

Згідно з концепцією, «Новий Херсонес» включатиме три музеї: античності, Криму та християнства, а також археологічний центр, школу мистецтв «Корсунь», філію «Артека», ландшафтний парк і квартал-реконструкцію з музеєфікованими розкопками, сувенірними лавками та кафе. Школу мистецтв уже здали, інші об'єкти будуються.

«Медичний кластер», залізничний трамвай та інші провальні проекти

А ось із будівництвом справді важливих для міста соціальних об'єктів, будувати які Путін доручень не давав, повний провал.

Севастополю гостро необхідні сучасні медичні об'єкти – матеріальна база давно вже застаріла. У Севастополі на єдиному майданчику в районі Фіолентівського шосе неподалік хутора П'ятницького планувалося збудувати три нові лікарні: онкологічний диспансер, лікарню швидкої медичної допомоги та нову інфекційну лікарню. Все це отримало назву «медичний кластер».

Про будівництво даних об'єктів російська влада міста заявила у 2014 році, у 2015-му лікарні та диспансер були включені до російської Федеральної цільової програми. Інфекційну лікарню проектували до 2019 року, кілька разів змінюючи проект і підрядників, але 2020-го відмовилися від її будівництва через брак фінансування.

Територія майбутньої підстанції швидкої допомоги на Корабельній стороні Севастополя. Крим, травень 2021 року

Територія майбутньої підстанції швидкої допомоги на Корабельній стороні Севастополя. Крим, травень 2021 року

У 2019 році було прийнято рішення віддати об'єкти медкластера одному підряднику, як заявляла російська влада міста – «надійному» – доньці «Ростеху» компанії «РТ-СоцБуд».

У березні нинішнього року російська Контрольно-рахункова палата Севастополя зафіксувала наступні параметри виконання бюджету щодо цих об'єктів. У звіті говориться, що станом на 1 січня 2023 багатопрофільний лікувально-діагностичний корпус онкологічного диспансеру, за який підряднику виплачено аванс у сумі 1,1 млрд рублів, готовий на 7%. Відставання від графіка будівництва становило 15 місяців через низькі темпи виконання робіт.

Згідно з контрактом, підрядник мав здати лікарню швидкої медичної допомоги до кінця 2021 року, онкодиспансер – до кінця 2022 року.

У жовтні цього року губернатор Развожаєв заявив, що будівельні роботи на цих об'єктах закінчать до кінця 2024 року, а 2025-го проводитиметься монтаж медичного обладнання.

Справжнім довгобудом стала реконструкція Історичного бульвару у Севастополі. Роботи розпочалися у грудні 2018 року, терміном їхнього закінчення значився вересень 2020-го.

Реконструкція Історичного бульвару у Севастополі, серпень 2019 року. Архівне фото

Реконструкція Історичного бульвару у Севастополі, серпень 2019 року. Архівне фото

Підрядником було обрано ТОВ «Меандр», яке російські та кримські ЗМІ пов'язували вже з колишнім міністром культури Володимиром Мединським. Але коли на початку 2020 року Мединський пішов з посади міністра культури, десятки об'єктів, якими «Меандр» займався у Криму та Севастополі, посипалися як картковий будиночок. Будівництво на Історичному бульварі зупинилося.

Лише на початку цього року для цього об'єкту знайшли нового підрядника. Наразі роботи ведуться, але термін їх закінчення не визначено.

До речі, у свіжому жовтневому звіті КСП інформувало, що у 2023 році в Севастополі мають ввести в дію 49 об'єктів.

Станом на 1 жовтня 2023 року 25 об'єктів підлягають введенню в експлуатацію у 2023 році (у тому числі 15 перехідних з 2022 року). Вже введено в експлуатацію у 2023 році 7 об'єктів (з них 4 об'єкти 2022 року). За 24 об'єктами терміну введення в експлуатацію перенесено, з них на 2024 рік – 19 об'єктів, на 2027 рік – 5 об'єктів.

З кримінальним відтінком

Ще одним довгограючим мегапроектом є будівництво каналізаційно-очисних споруд (КОС) «Південні», епопея триває вже вісім років. Об'єкт було включено до ФЦП у 2015 році, у 2017 році закінчено проектування. У тому ж році визначили підрядника будівництва.

Але роботи з будівництва КОС так і не почалися, тому що аванс у розмірі 2 млрд рублів перевели в банк, який через два місяці був оголошений банкрутом. Належала банківська установа однокурснику Володимира Путіна.

Постраждав за цю аферу дрібний севастопольський чиновник, призначений «стрілочником», який уже засуджений та відбуває чималий термін, а будівництво КОС так і не розпочалося.

Огороджена територія каналізаційно-очисних споруд «Південні». Севастополь, грудень 2020 року

Огороджена територія каналізаційно-очисних споруд «Південні». Севастополь, грудень 2020 року

Пізніше з'ясувалося, що проект виконаний із значними огріхами і його довелося переробляти заново. Реконструкція КОС «Південні» розпочалася у 2021 році. У серпні цього року Михайло Развожаєв повідомив у своєму Telegram-каналі, що КОС планується добудувати до кінця 2024 року.

Одразу кілька великих об'єктів будує у Севастополі ТОВ «Асгард», проти гендиректора якої порушено кримінальну справу. Російська прокуратура міста вимагає не лише винести реальний вирок Ігореві Анацькому, а й оштрафувати його на 500 тис. рублів.

За версією слідства, обвинувачений у 2019-2020 роках викрав бюджетні кошти на суму 279 млн рублів, які виділили на реконструкцію «Спортивно-оздоровчого комплексу ім. 200-річчя Севастополя» та будівництво критої ковзанки зі штучною кригою в районі перетину вулиці Генерала Мельника та Лабораторного шосе.

Льодову ковзанку у Севастополі будують з 2020 року і давно вже мали здати, але спочатку проектувальники «посадили» об'єкт на магістральну газову трубу, яку будівельники пошкодили, залишивши без газу частину міста. Потім довелося переробляти та доробляти сам проект. Терміни здачі об'єкта переміщені на рік – до кінця 2024 року.

Недобудований Льодовий палац в Севастополі. Крим, 2018 рік

Недобудований Льодовий палац в Севастополі. Крим, 2018 рік

Будівництво другої черги реконструкції СОК імені 200-річчя Севастополя теж багато разів зупинялося та загальмовувалося. Здати об'єкт мали ще наприкінці 2021 року. Завершення робіт анонсувалося російською владою міста кілька разів. Відкриття басейну чекали і у квітні, і у липні, і у вересні поточного року. Наразі термін його здачі обмежений груднем.

Об'єкти «вічного» піару

У списку мегапроектів Севастополь є об'єкти з розряду «Нью-Васюків», про які роками розповідають чиновники.

Зокрема, за дев'ять років у Севастополі так і не почали будувати сміттєпереробний завод, хоча у лютому 2015 року було заявлено про його будівництво.

«Сміттєпереробний завод перероблятиме вторсировину і комусь її продаватиме. Вже зараз є з десяток потенційних інвесторів з усієї країни, які поки що лише придивляються, займаються розвідкою», – повідомив у квітні 2017-го заступник російського губернатора Севастополя Володимир Базаров і уточнив, що чекати доведеться щонайменше до 2020 йроку.

У грудні 2018 року російськи гендиректор підприємства «Благоустрій Севастополя» Юрій Давидов заявив, що сміттєпереробний завод буде збудовано за три роки. У липні 2019 року чиновники повідомили, що до 2021 року в районі полігону у Первомайській балці планують збудувати сміттєпереробний завод у форматі екопарку.

У квітні цього року в Севастополі офіційно було виділено територію під будівництво сміттєпереробного підприємства. Але інвесторів на підсанкційній території як не було, так і немає.

Ще одним «примарним проектом» є проект міської електрички або, як його ще називають, «залізничного трамвая», покликаного розвантажити від автомобільного пасажирського транспорту дороги, що погрузли в нескінченних пробках.

Севастопольців обіцянкою докорінно змінити їхнє життя в плані пересування містом ощасливив у січні 2021 року заступник міністра економічного розвитку Росії Сергій Назаров. У листопаді того ж року підрядника було визначено. Ним стала російська федеральна державна бюджетна установа вищої освіти «Петербурзький державний університет шляхів сполучення імператора Олександра I».

У листопаді минулого року стало відомо, що проектувальника об'єктів міської електрички за порушення термінів виконання контракту було оштрафовано на 650 тисяч рублів замовником – «Кримською залізницею». Ще за півроку – у травні 2023-го – замовник в односторонньому порядку розірвав контракт на проектування.

На 2024 рік перенесено запуск дорогого індустріального парку, про який влада розповідає з 2017 року. Спочатку на перші три конкурси не надійшло жодної заявки, четвертий зірвався за дивних обставин, а на п'ятий була подана лише одна заявка, що виявилася недійсною. В результаті контракт підписали лише під кінець 2020 року, але новин про ударні успіхи досі не було. А нещодавно на території ділянки будівництва виявили кабель, який, ймовірно, живить об'єкти військової частини. У зв'язку з цим перед фахівцями постало завдання щодо перенесення опори транзитних електричних мереж та зміни проектної документації.

Пустир у районі 7-го кілометра Балаклавського шосе, де спочатку планувалося розмістити індустріальний парк. Архівне фото

Пустир у районі 7-го кілометра Балаклавського шосе, де спочатку планувалося розмістити індустріальний парк. Архівне фото

Здати об'єкт вартістю понад 590 млн рублів компанія АТ «Севастопольбудпроект», що належить місту, мала ще півтора роки тому – до 30 квітня 2022 року. Однак терміни реалізації контракту, що подорожчав до 733 млн рублів, офіційно перенесли на кінець 2023 року. Окремий договір вартістю 375 млн рублів укладено на приєднання комплексу до електричних мереж.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

Вгору