Одна із загадок домашніх котів: чому коти мурчать?

Джерело:  soc.obozrevatel.com  /  17:36, 24 Травня 2023

Муркання – головні причини рефлексу

Муркання – одна із загадок домашніх котів. Довгий час вчені не могли збагнути, звідки береться ця м’яка вібрація, котру супроводжує характерний звук. Відомо також, що окрім вашого пухнастого улюбленця цим талантом володіють деякі великі кішки, зокрема, пуми та гепарди. І от дослідникам все ж вдалось дещо пояснити про цю дивовижну поведінку.

Розповісти про це видання Live Science попросило сертифікованого консультанта з котячої поведінки Мікеля Дельгадо і професора ветеринарної медицини Корнельского університету Кетрін Андерсон. За їхніми словами, наука досі розуміє природу муркотіння не до кінця. "У дев'яноста відсотках випадків муркотіння позитивне. Це означає, що ваша кішка відчуває задоволення. Вона щаслива, вдоволена і почувається у безпеці", – каже Дельгадо

Але дослідження показують, що кішки муркочуть і з інших причин. Одна з них – це виживання. Так кошенята народжуються сліпими та глухими, але уже за кілька днів починають муркотіти. Вчені вважають, що це безпечний сигнал, який вони подають матері, адже голосні звуки у дикій природі може почути не тільки вона, але й небезпечний хижак. Мама теж спілкується з кошенятами, муркочучи – за цим звуком вони знаходять її. Також котячі дитинчата муркочуть під час годування, можливо, це створює якийсь зв'язок між тваринами. Коли вони виростають, то так проявляють позитивні емоції під час спілкування. "Вони муркотітимуть з іншою кішкою, з якою вони дружать", – розповіла Андерсон.

Ще один тип поведінки, який змушує котів мурчати, це коли вони доглядають одне одного. Домашні кішки муркотять біля знайомих людей та собак. Кішки також муркочуть, коли відпочивають, їдять або навіть на самоті. Більше того, кішки можуть муркотіти, щоб отримати бажане.

Як пояснив Дельгадо, муркотання — це рефлекс, але таку поведінку коти можуть демонструвати і навмисне. Згідно з дослідженням 2009 року, опублікованому в журналі Current Biology, кішки видають особливе "муркотіння вимоги", щоб попросити їжу або змусити людину встати з ліжка. У цьому мурчанні присутні більш високочастотні, ніж зазвичай, звуки, які трохи нагадують плач дитини. За словами Андерсон, люди дійсно вважають таке мурчання знаком чогось термінового від кота.

Також муркотіння у пухнастика може провокувати відчуття стресу. Наприклад, під час відвідин ветеринара. Так само такою поведінкою коти можуть реагувати на біль. Андерсон поділилась, що часто поранені кішки, які потрапляли до неї на лікування, муркотали. На думку науковиці, це може бути механізмом виживання, оскільки воно може допомогти їм заспокоїтися, коли вони хворі, налякані чи вмирають.

Ще одна ідея полягає в тому, що муркотання може допомогти кішкам одужати. Згідно з дослідженням 2001 року, опублікованим у Журналі акустичного товариства Америки, в процесі кішки видають звуки на частотах від 20 до 150 герц, які аналогічні частотам, що використовуються при лікуванні людей для прискорення зростання кісток і м'язів, полегшення болю. Втім, переконливих доказів, які б підтверджували або спростовували цю ідею, не існує.

За словами Дельгадо, у кожному конкретному випадку власник тварини може самостійно визначити, з якої саме причини мурчить його улюбленець. Допомогти у цьому може мова тіла тварини. Якщо кішка, муркочучи, виглядає щасливою та розслабленою, вона, ймовірно, насправді насолоджується моментом, який ділить з вами.

Вгору