Одеський фотограф Дмитро Скворцов зробив неймовірні знімки на Хаджибейському лимані. На фото видно, як на одній з ділянок водойми з-під води «виросли» заворожуючі голкоподібні кристали солі заввишки 5-7 сантиметрів.
Про це повідомляє кореспондентка Української Служби Інформації Наталія Костенко.
Рідкісне природне явище виявив на Хаджибейському лимані. Цього літа лиман у районі Отрадово сильно обмілів. Через це на поверхні висохлої водойми утворилися кристали солі. Але в одному місці ці кристали не були схожі на потріскані багатогранні ділянки землі, що лопнула, з білим нальотом. Це була невелика ділянка, де кристали мали форму голок розміром 5-7 см. Я таке бачу вперше і в інтернеті подібної структури кристалів солі не бачив. Може, хтось знає про таке явище? До речі, на горизонті видно туман із піднятої вітром солі, – прокоментував побачене для УСІ автор фото.
Тож, УСІ вирішила дізнатися про природу такого цікавого явища і звернулося по коментар до Владислава Балінського, голови ГО «Зелений лист», хіміка, біолога. Почутим ділимося і з вами.
Владислав Балінський
Незважаючи на опріснення Хаджибейського лиману, на сьогодні він зберіг свою солоність на рівні 5-6 проміле. І на фото йдеться про випадання кристалів повареної солі (NaCl) з пересиченого охолодженого розчину.
Як це відбувається? Влітку, коли лиман меліє, формуються мілководні лагуни, в які не потрапляє свіжа, прісна вода. Вода в них поступово випаровується. Концентрація солі у цих лагунах підвищується. І розчин солі в воді, що залишилася, стає пересиченим. При коливанні температури повітря (вдень та вночі) починають випадати кристали солі.
Чому вони виходять тієї чи іншої форми? Вигляд кристала детермінований будовою іонної кристалічної решітки і тим, що є центром кристалізації (на якій дрібній частинці, піщинці, що знаходиться у воді, починає наростати кристал). Також на форму впливає ще ряд причин.
Наприклад, якщо випаровування води відбувається швидко, то формуються більші кристали. І, відповідно, навпаки.
В даному випадку можна припустити, що вода в лагунах на фото випаровувалась повільно, а «нарости» дрібних кристалів формувалися на приблизно однакових центрах кристалізації (піщинках або інших мікрочастинках у воді). Так і сформувалася така гарна, голчаста форма.
Наскільки це унікальне для Хаджибейського лиману явище?
Унікальне. Поки що. Справа в тому, що за цією красою стоїть велика проблема, – критично низький рівень води в лимані, через який і стали з’являтися такі лагуни та такі голчасті кристали. Прісноводного стоку річок Малий Куяльник та Свина недостатньо для підтримки рівня води в Хаджибейському лимані. Обводненість лиману підтримувала виключно СБО «Північна». Але через непрофесійні рішення влади цього зараз не відбувається.
Скажу так, якщо найближчим часом не буде вжито заходів щодо наповнення Хаджибейського лиману прісною водою, то фотографи зафіксують ще більш химерні форми кристалів солі та інші «унікальні» явища.