Обов’язкові для всіх дітей: які 10 щеплень можна безкоштовно зробити в Україні

Джерело:  health.apostrophe.ua  /  16:56, 25 Квітня 2023

У Центрі громадського здоров'я МОЗ України розповіли, від чого вакцинують маленьких українок та українців в обов'язковому порядку, і в який період це потрібно зробити

Вакцинація - єдиний спосіб захистити вашу дитину від потенційно смертельних недуг. В Україні всі діти мають обов'язково отримати щеплення проти десяти захворювань. У Центрі громадського здоров'я МОЗ України розповіли, від чого вакцинують маленьких українок та українців в обов'язковому порядку, і в який період це потрібно зробити.

Обов'язкові щеплення для дітей в Україні проти таких захворювань:

  • туберкульозу;
  • поліомієліту;
  • дифтерії;
  • кашлюка;
  • правця;
  • кору;
  • гепатиту В;
  • гемофільної інфекції;
  • краснухи;
  • епідемічного паротиту.

У ЦГЗ нагадали, що всі ці щеплення безкоштовні, їх закуповують за державний рахунок. Ви можете отримати вакцини у будь-якій медичній установі.

Фото: phc.org.ua

Гепатит В – інфекційне захворювання, яке порушує функціонування печінки. Тривале перебування вірусу у клітинах печінки провокує розвиток цирозу та раку печінки, що майже завжди летально. Розвиток хронічної інфекції найбільш поширений серед дітей грудного віку, інфікованих їхніми матерями, або до досягнення п'ятирічного віку. Саме тому важливо отримати усі три дози вакцини.

Щеплення проти гепатиту В роблять малюку в перші 24 години життя.

Уберегти дитину від важких форм туберкульозу допоможе щеплення БЦЖ. Воно запобігає розвитку туберкульозного менінгіту або міліарного туберкульозу, особливо небезпечних для дітей першого року життя.

Рекомендований вік для вакцинації – 3-5 день життя дитини.

Поліомієліт – небезпечне захворювання, симптоми якого схожі на грип або ГРВІ. Згодом хвороба призводить до смерті від неможливості дихати. Ліки проти поліомієліту немає, проте його можна попередити за допомогою імунізації.

Щеплення проти поліомієліту роблять кілька разів: у 2 та 4 місяці, у 6 та 18 місяців, а також у 6 та 14 років.

Дифтерія – гостре інфекційне захворювання, збудником якої є дифтерійна паличка. Потрапляючи в дихальну систему, вона виробляє токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше серце, нервову систему, нирки.

Вакцинацію від дифтерії дітям проводять за такою схемою: 2, 4, 6, 18 місяців життя, 6, 16 років, і вже потім дорослі мають ревакцинувати кожні 10 років.

Правець – інфекційна хвороба, яка вражає нервову систему і проявляється сильними судомами, що може призвести до переломів кісток, проблем із ковтанням та навіть смерті.

Дітям щеплення роблять у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Втім, імунітет не зберігається протягом усього життя. Тому необхідна ревакцинація у 26, 36, 46, 56, 66 і надалі – кожні десять років. Вчасна ревакцинація є вкрай важливою.

Кашлюк - це вкрай заразне захворювання, яке характеризується запаленням дихальних шляхів, а найпоширеніша ознака - затяжний кашель.

Згідно з Національним календарем щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 та 18 місяців.

Кір, паротит, краснуха (КПК)

Кір – одна з головних причин дитячої смертності у світі. Захворювання має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації.

Краснуха – типова дитяча хвороба. Течія краснухи трохи нагадує кір або ГРВІ: підвищення температури, червоний висип по всьому тілу, збільшення потиличних лімфовузлів.

Епідемічний паротит у народі більш відомий під назвою свинка, оскільки через поразку слинних залоз хворий виглядає дуже специфічно. Для хвороби характерне болісне набрякання привушних, слинних, підшлункових, статевих залоз.

Дві дози вакцини забезпечують довічний захист від цих трьох захворювань – у віці 12 місяців та 6 років. У дорослому віці радять ревакцинуватись, щоб закріпити ефективність вакцини.

Гемофільна інфекція може призвести до тяжких хвороб – гнійний менінгіт, ураження нервової системи, епіглотит (важкий набряк горла), отит, сепсис (інфекція крові) та інші.

Вакцинацію дітям проводять за схемою: перша доза – 2 місяці життя; друга доза – 4 місяць життя; третя доза – 12 місяців життя.

Вгору