Нова черга та рандомний відбір: деталі нової іпотечної програми для ВПО

Джерело:  vchasnoua.com  /  09:12, 4 Грудня 2020

На 2021 рік запланований старт житлової програми для переселенців «Іпотека під 3%»: що вона передбачає

«Іпотека під 3%» буде реалізовуватися за кошти уряду Німеччини — німецького банку розвитку KfW. Для втілення програми Україна повинна отримати 25,5 млн євро.

Завдяки цій угоді ВПО зможуть отримати пільгові кредити на прийняте в експлуатацію житло у сумі приблизно 40 тисяч євро в гривневому еквіваленті строком на 20 років під пільгові умови — 3% річних у гривні із розрахунку 63 кв. м загальної площі на сім’ю, повідомляє Мінреінтеграції.

Задля отримання пільгового кредиту під 3% на вимогу фонду KfW буде сформовано окрему чергу на базі існуючих реєстрів, які ведуться Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву та його регіональними управліннями відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 980.

При цьому важливо, що громадяни, які стоять в черзі, не будуть виключатися з будь-якого реєстру, сформованого відповідно до вимог постанови № 980, до моменту фактичного отримання кредиту на придбання житла або поліпшення житлових умов з інших підстав.

Інші роз’яснення щодо житлової програми на своїй сторінці опублікував голова Всеукраїнської Асоціації Переселенців Руслан Калінін.

Коли запрацює програма

За попередньою інформацією, до кінця року будуть підписані ще дві обов'язкових угоди. Одночасно здійснюється відбір міжнародного консультанта, який буде стежити за прозорістю програми і запропонує оптимальні механізми її реалізації. Відбір веде німецька сторона і це її обов'язкова умова. Процес відбору займе кілька місяців. Оптимістичний прогноз старту програми — березень-квітень 2021 року.

Формування черги

Буде сформовано нову чергу. Прийом заявок буде здійснюватися кілька місяців. Знаходитися одночасно і в старій черзі, і в новосформованій не заборонено.

Чому формується нова черга

За словами Руслана Калініна, українська сторона просила профінансувати кредити вже існуючої черги. Але обов'язкова умова німецької сторони — формування нової. Німці не мали відношення до формування існуючої черги.

«Нагадую, що гроші Україні даються у вигляді безповоротного гранту і потрібно прийняти незаперечний факт — представники банку KfW хочуть контролювати всі процеси. Це гроші німецьких платників податків. Для контролю і вибирається незалежний міжнародний консультант», — зазначив голова Всеукраїнської Асоціації Переселенців.

Відбір учасників

Відбір учасників відбуватиметься рандомним методом. Тобто шляхом вибору випадкових чисел. Конкретний механізм відбору буде представлений міжнародним консультантом. За попередньою інформацією, за процесом можна буде спостерігати онлайн. Українська сторона не буде мати ніякого відношення до відбору учасників. Це обов'язкова умова німецького банку і не підлягає обговоренню.

Обмеження кредиту 20 тис. євро

Нова програма буде працювати відповідно до 980-ї постанови КМУ. Тому немає якихось нових обмежень в сумі. Тобто кредити будуть видаватися за тим же принципом, що і минулого року.

«Для тих, хто критикує донорів за виставлення своїх умов, хочеться нагадати — Німеччина — один з найбільших донорів для України. Всі гранти видаються безповоротно. Банк KFW — фактично єдиних донор, який фінансує житлові програми для переселенців. І саме програми. Це багаторічна підтримка УФСІ для будівництва тимчасового житла для переселенців в 6 областях. Це новий проєкт будівництва житла для переселенців в Краматорську і Сєвєродонецьку. І це нова іпотечна програма під 3%. Тому цілком нормально приймати їх умови і сказати їм за це велике спасибі», — заначив Руслан Калінін.

Вгору