Нік та Ахіллес чекають на «своїх людей»: історія столичного притулку для тварин та його підопічних

Джерело:  vechirniy.kyiv.ua  /  13:38, 8 Травня 2023

Основна мета цієї розповіді — допомогти мешканцям притулку відшукати нову сім’ю. Адже кожен з них сподівається, що одного чудового дня прийдуть добрі люди і їх заберують. Отож вони знову матимуть свою домівку та люблячих господарів

Тут мешкають котики та собачки, які через війну втратили сім’ю. Однак більшість тваринок господарі просто викинули на вулицю.

У кожного з них своя історія. Але всих об’єднує одне: за своє коротке котяче чи собаче життя вони зазнали великих страждань. Адже втратили домівку та господаря. У когось з них сім’ю відібрала війна, але більшість підопічних притулку опинилися тут через людську зраду. Їх просто викинули на вулицю…

Журналісти «Вечірнього Києва» побували у тимчасовому притулку для тварин «Виставковий центр». Він розташований на території Національного комплексу «Експоцентр України».

Основна мета цієї розповіді — допомогти мешканцям притулку відшукати нову сім’ю. Адже кожен з них сподівається, що одного чудового дня прийдуть добрі люди і їх заберують. Отож вони знову матимуть свою домівку та люблячих господарів.

Тимчасовий притулок. Фото: Борис Корпусенко

КОЛИ БУВ СТВОРЕНИЙ ПРИТУЛОК І ЙОГО МЕШКАНЦІ

Тимчасовий притулок для тварин «Виставковий центр» був створений 31 березня 2022 року за ініціативою волонтерів та КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини». Міська влада передусім потурбувалася, щоб виділили приміщення.

Насамперед притулок призначався для колишніх домашніх тварин, які внаслідок війни втратили домівку та господарів.

У перші місяці повномасштабного вторгнення сюди привозили котів та собак переважно з тих регіонів Київської області, де проходили бої. Тварин забирали із-під завалів будинків, на вулиці, а іноді й з окопів.

«На початку війни котів було десь до 10, а собак близько 30. Багато привозили поранених тварин, але їх спочатку направляли до лікарні. До притулку вони потрапляли вже після одужання», — розповідає Єлизавета Позняк, фахівчиня з адобції тварин тимчасового притулку «Виставковий центр».

Єлизавета Позняк. Фото: Борис Корпусенко

Сьогодні у притулку — 18 котів і 34 собаки. Ці тварини — з Києва, їх залишили господарі, які виїхали з міста, деяких знайшли на вулиці. Всі тварини здорові, вакциновані, оброблені від паразитів та стерилізовані.

Годують підопічних у притулку добре. Багато кормів надходить у вигляді гуманітарної допомоги. Також допомагають небайдужі люди — приносять корми, смаколики для котиків та собачок.

Котики тут мають свої будиночки, лежаки, туалети. Собаки знаходяться у вольєрах. Всі тварини доглянуті. Опікуються мешканцями притулку як штатні доглядачі, так і волонтери. А за здоров’ям підопічних стежить ветеринарний лікар.

Мешканець притулку. Фото: Борис Корпусенко

У КОЖНОГО СВОЯ ІСТОРІЯ

У притулку мешкає молодий котик Нік. Його знайшли в окопі з пораненою лапкою. Котик упродовж 4 місяців лікувався у ветеринарній клініці. Після того, як лапка зрослася, Ніка перевели до притулку.

Котик Нік. Фото: Борис Корпусенко

Спочатку він всього боявся (адже тут багато котів, а пухнастик, схоже, раніше у родині мешкав один, без своїх котячих «родичів»). Тому муркотун тривалий час сидів у будиночку, але зараз стрес поступово проходить і він радий спілкуванню з людьми.

Наступний мешканець притулку — розкішний великий кіт Паша. Його залишили пів року тому люди, які виїхали з квартири. Кота викинули прямо у під’їзді, де протягом кількох місяців він мешкав на підвіконні. Потім небайдужі люди принесли тварину до притулку.

Кіт Паша. Фото: Борис Корпусенко

Зараз котик проходить адаптацію. Коли мине стресовий період, його віднесуть до грумера, щоб гарно підстригти і чекатимуть на нових господарів.

Попелястого, дуже ніжного та контактного котика Кракена хтось викинув на вулиці і він ледве не потрапив під машину. Жінка-водійка його врятувала і принесла до притулку.

Великий чорний собака Еш дуже активний та життєрадісний. Його знайшли на вулиці та привели сюди. У притулку він знаходиться вже кілька місяців.

А от собачі брат та сестра Патрон і Мері потрапили сюди цуценятами. Їх також знайшли на вулиці, вони лежали у коробці. Зараз собачкам по 10 місяців. Вони дуже налякані, схоже, що у ранньому віці були свідками вибухів та обстрілів.

Вигул собак. Фото: Борис Корпусенко

ЯК ПРОХОДИТЬ СОЦІАЛІЗАЦІЯ ТВАРИН

Коли ми прийшли до притулку, то біля його дверей побачили чергу людей. Як з’ясувалося, всі вони прийшли, щоб погуляти з собачками.

Щодня з 9 до 11 та з 15 до 17 тривають години вигулу, коли будь-який мешканець міста може прийти і вигуляти собаку. Таким чином люди допомагають соціалізувати тварин.

Однак існують певні правила вигулу. Адже людина не просто гуляє з собакою, але й відпрацьовує певні команди, розроблені кінологом притулку. Тобто тварин привчають до правильного вигулу, щоб потім нові господарі не мали з цим проблем.

Киянка Олена Берсенєва, хоч і мешкає в іншому районі столиці, постійно приїжджає сюди гуляти з собаками. Каже, таке спілкування з чотирилапими доставляє їй радість.

Олена Берсенєва вигулює свого улюбленця. Фото: Борис Корпусенко

Чимало містян приходять до притулку, щоб погратися з котиками. Це також робиться з метою соціалізації.

Наприклад, киянка Катерина Цимбал разом з сестрою Ніною Чернинок відвідують притулок щотижня.

«У мене вдома є кішка. Взяти котика з притулку не можу, оскільки моя киця має складний характер і може не вжитися ще з кимось. Однак я приходжу сюди, щоб допомогти цим котикам. Адже їх потрібно гладити, гратися з ними, щоб вони швидше оговталися від стресу, який пережили раніше», — розповідає Катерина Цимбал.

У котиків є лотки та будиночки. Фото: Борис Корпусенко

КОГО «ВСИНОВЛЮЮТЬ» НАЙЧАСТІШЕ

Стабільної статистики «всиновлень» немає. У якийсь місяць можуть прилаштувати 15 тварин, а у якийсь — 1-2.

«Трапляється, люди приходять із запитом на породистих собак, а ще частіше — на цуценят. Але цуценята породистих собак у притулку бувають нечасто. А от дорослі собаки є», — каже Єлизавета Позняк.

Із дорослих породистих собак зараз у притулку мешкає алабай Ахіллес. Його разом із собачим братом знайшли на Жуковому острові. Хто туди вивіз тварин та залишив їх напризволяще, залишається загадкою. Згодом брата Ахіллеса з притулку «всиновили». Пес залишився один і чекає на нових господарів.

Алабай Аххілес. Фото: Борис Корпусенко

«Собака дуже добрий, лагідний і любить спілкуватися. Йому 5,5 років. Хочемо відшукати нашому красеню сім’ю. Однак, зважаючи на особливість породи, для нього потрібний простір. Отож нові господарі мають мешкати у приватному будинку», — уточнила фахівчиня з адобції тварин.

Однак запити на породистих собаків виникають нечасто, більшість людей беруть тваринку, яка їм припала до душі. Тому шанс потрапити у сім’ю є у кожного котика та собачки.

«Загалом, котиків забирають частіше. Адже догляд за ними простіший, зокрема не потрібно вигулювати. Однак слід пам’ятати, що це жива істота й нею потрібно опікуватися», — каже Єлизавета Позняк.

Харчування у тварин хороше. Фото: Борис Корпусенко

ЯК ВЗЯТИ ТВАРИНУ

Притулок має свої сторінки у Фейсбук та Інстаграм. Там можна попередньо познайомитися з тваринами. Також є сайт Реєстр тварин, де виставлені фото тварин, яких можна «всиновити».

Уподобавши тваринку, потрібно прийти до притулку, щоб познайомитися з нею вживу.

«Це дуже важливо. Оскільки характер у тварини, особливо у собак, може бути різним. Тому спершу собачку треба вигуляти, щоб з нею познайомитися. Якщо все добре, то з потенційними господарями проводимо співбесіду та оформлюємо документи. І люди йдуть додому вже з новим другом», — розповідає Єлизавета Позняк.

На прогулянці із собаками. Фото: Борис Корпусенко

Також з новими господарями тварин притулок постійно тримає зв’язок. Наприклад, нещодавно відбулась зустріч колишніх підопічних, які були прилаштовані в родини. На захід вони прийшли зі своїми новими господарями. Для учасників події були підготовлені цікаві активності з подарунками.

Крім того, собаки та їхні господарі позмагались в естафеті, троє переможців якої отримали сертифікати на безкоштовне заняття з кінологом.

Вгору